Jak uchronić się przed płomieniami

Jak uchronić się przed płomieniami

Dom to dla większości z nas wyjątkowe miejsce, w którym chcemy czuć się pewnie i bezpiecznie. Niestety najczęściej z powodu awarii instalacji, chwili nieuwagi lub nieumiejętnego obchodzenia się z ogniem, możemy doprowadzić do wystąpienia pożaru. Czytaj dalej

 

Aby uchronić rodzinę i cały majątek  przed tym  groźnym żywiołem, należy stosować się do kliku podstawowych zasad. O tym, jak zminimalizować w domu ryzyko zaprószenia ognia oraz uniknąć niebezpiecznych sytuacji radzi specjalista z firmy D+H  - Przemysław Knura.

 

Wszystko pod kontrolą

Mamy znaczący wpływ na bezpieczeństwo przeciwpożarowe naszego domu, bowiem większości nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem ognia możemy uniknąć, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom oraz wcześniejszym przygotowaniom. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na instalacje, w szczególności gazową oraz elektryczną. Regularnie trzeba sprawdzać ich stan techniczny - należy upewnić się czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych, śladów przypalenia, objawiających się najczęściej w postaci brązowych przebarwień oraz przekonać się, czy nie wydobywa się z nich zapach spalenizny. W razie jakichkolwiek wątpliwości musimy natychmiast wezwać odpowiednich specjalistów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy sami dokonywać napraw, czy ulepszeń, gdyż może to mieć fatalne skutki. Warto także raz do roku wynająć autoryzowanego fachowca, który w profesjonalny  sposób dokona przeglądu technicznego, a także przeprowadzi badanie szczelności instalacji gazowych. Będziemy mieli wtedy pewność, że są one w dobrym stanie.

 

Czytaj również: Systemy komunikacji zewnętrznej

 

Ponadto, na co dzień musimy uważać, aby nie przeciążać instalacji elektrycznej, czego objawem jest częste przepalanie się bezpieczników. To niebezpieczne zjawisko może prowadzić do wystąpienia pożaru, dlatego starajmy się ograniczyć zużycie prądu. Miejmy na uwadze również to, żeby nie podłączać do jednego przedłużacza zbyt wielu urządzeń, gdyż może to doprowadzić do zwarcia elektrycznego. Najlepiej, aby każde z nich korzystało tylko z jednego gniazdka. Pamiętajmy także o odpowiednim rozmieszczeniu naszego domowego sprzętu. Postarajmy się, aby wszelkie kable elektryczne, włączniki, gniazda wtyczkowe, czy też same urządzenia generujące ciepło, znajdowały się w odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych - nawet jedna iskra może spowodować pożar całego budynku. Zwróćmy szczególną uwagę, aby lampy czy elektryczne grzejniki stały jak najdalej od firan, zasłon, obrusów, czy dywanów.

 

 

Nie ustawiajmy ich także na podłożu, które może ulec zapaleniu. Należy pamiętać również, żeby wszystkie urządzenia eksploatowane było zgodnie z ich przeznaczeniem – nie wykorzystujmy np. grzejników elektrycznych do suszenia ubrań, itp. Sprzęty, które w tym momencie nie są przez nas używane najlepiej odłączyć od źródła zasilania, a włączonych urządzeń pod żadnym pozorem nie pozostawiać bez opieki. Gdy wychodzimy z domu lub udajemy się spać, należy bezwzględnie odłączyć wszelkie przyrządy od źródła zasilania. Dzięki temu, nie tylko zaoszczędzimy energię, ale także znacznie wpłyniemy na poprawę bezpieczeństwo naszego domu. Zwłaszcza w okresie świątecznym powinniśmy pamiętać o tym, aby wyłączać światełka choinkowe, które mogą stać się przyczyną nieszczęścia. Źródłem pożaru mogą być także przedmioty powszechnego użytku mające bezpośredni kontakt z ogniem. Mimo, iż doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia jakie stwarzają, to często zapominamy o właściwym ich użytkowaniu. Szczególnie ostrożnie trzeba postępować z zapalonymi świeczkami, których nie należy stawiać w pobliżu łatwopalnych materiałów. Wyjątkową czujnością powinny wykazać się również osoby palące.

 

Czytaj również: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

 

Muszą one zawsze upewnić się, czy odpowiednio zgasiły papierosa, gdyż może to doprowadzić do powstania pożaru. Nie mogą one także zapomnieć o przechowywaniu zapałek i zapalniczek w odpowiednim miejscu – niedostępnym dla dzieci. Dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa powinniśmy także zaopatrzyć się w sprzęt gaśniczy. W naszym domu nie może zabraknąć gaśnicy oraz specjalnego koca gaśniczego, które w razie potrzeby posłużą nam do stłumienia pożaru. Warto zaopatrzyć się także w czujniki dymu alarmujące o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Zawczasu wypada opracować również cały plan ewakuacyjny i przedstawić go rodzinie. Dzięki temu w razie pożaru nie dojedzie do paniki, a cała akcja ratunkowa będzie przebiegać szybko i bez problemów. Na całym świecie codziennie dochodzi do pożarów domów. Brak wyobraźni lub sekunda nieuwagi  może doprowadzić do tego, że w jednej chwili stracimy cały dorobek naszego życia. Żeby zminimalizować to ryzyko wystarczy kilka prostych czynności, które wykonać może każdy z nas.  Dzięki nim jeszcze przez długi czas będziemy mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w naszych własnych czterech kątach.

 

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 257

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >