Jak ułożyć plan porządków wiosennych?

Jak ułożyć plan porządków wiosennych?

Przed świętami wielkanocnymi zazwyczaj przeprowadzamy generalne porządki w domach. W końcu po zimie nasze cztery kąty bardziej niż zwykle potrzebują gruntownego odświeżenia.

 

Wiosenne sprzątanie to nie lada wyzwanie, więc zanim przystąpimy do konkretnych czynności, warto ułożyć plan działania oraz przygotować potrzebne środki czystości.

 

Czytaj również: Akcesoria do grzejników

 

Dobry plan

Aby porządki przebiegały szybko i sprawnie postarajmy się ułożyć zadania według stopnia trudności z uwzględnieniem czasu jaki chcemy na nie przeznaczyć. Możemy zacząć od najbardziej wymagających zajęć takich jak mycie okien i zastaw porcelanowych oraz konserwowanie podłóg. Następnie zajmiemy się wycieraniem kurzu, układaniem rzeczy i sprzątaniem pozostałych pomieszczeń w domu. Oczywiście nie wszystko na raz, najlepiej – jeśli mamy taką możliwość – rozplanować sobie porządki na dwa, trzy dni. Taki prosty plan usystematyzuje naszą pracę i sprawi, że nie będzie dla nas zbyt uciążliwa.

 

 

Mycie okien

To chyba najmniej lubiane i bardzo pracochłonne zajęcie. Prawdopodobnie znajduje się na szczycie listy wiosennych porządków. Do umycia okien potrzebujemy specjalnych preparatów, które ułatwią usuwanie zanieczyszczeń i pomogą przywrócić szybom blask po zimie. Kluczem do sukcesu jest dobry płyn do szyb, najlepiej zawierający alkohol, ponieważ nie pozostawia on smug i nie wymaga polerowania. Przykładem takiego preparatu jest Sidolux Crystal z formułą NANO CODE ograniczającą przyleganie brudu i kurzu. Pamiętajmy też o ramach i framugach, szczególnie o tych drewnianych, ponieważ wymagają one specjalnego traktowania. Do mycia ram drewnianych używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w wielu z nich może uszkodzić lakier. Najlepiej będzie, gdy polakierowane ramy umyjemy wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Następnie, za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny na umyte powierzchnie powinniśmy nałożyć mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna. Taka kompleksowa pielęgnacja okien pozwoli na dłużej cieszyć się ich czystością i pięknym wyglądem.

 

Czytaj również: Jakie są zalety posiadania garderoby kapsułowej?


 

Pielęgnacja podłóg

Kolejną, wymagającą czynnością podczas świątecznych porządków jest dokładne oczyszczenie powierzchni płaskich z trudnych zabrudzeń i kurzu. Pamiętajmy, aby swoje działania skupić przede wszystkim na miejscach pomijanych w trakcie cotygodniowego sprzątania. Generalne porządki to dobry czas na odsunięcie łóżek, biurek czy szafek i pozbycie się kurzu z tych trudno dostępnych miejsc. Podstawą jest dokładne odkurzenie. Następnie warto wykorzystać specjalistyczne preparaty do mycia podłóg. –Jeśli chcemy, aby podłogi w naszych domach prezentowały się naprawdę dobrze, to powinniśmy do ich mycia wykorzystać specjalistyczne środki przeznaczone do konkretnego typu powierzchni, jak na przykład te z linii Sidolux Expert. Szybko i skutecznie usuwają one zabrudzenia, a dodatkowo nie pozostawiają smug oraz zacieków. Dzięki recepturze dostosowanej do typu podłogi, środki specjalistyczne świetnie sprawdzają się na przykład w przypadku podłóg drewnianych. Posiadają bowiem naturalne woski zabezpieczające podłogę przed szkodliwym działaniem wody – mówi Agnieszka Barańska, Brand Manager z firmy Lakma.

 


 

Polerowanie serwisów obiadowych

Porządki wiosenne obejmują także mycie i polerowanie zastaw kuchennych, serwisów obiadowych i kawowych. Zazwyczaj ich miejsce znajduje się za szybą w aneksie kuchennym lub w schowkach, do których zaglądamy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Mycie zastaw zajmuje nam zazwyczaj dużo czasu, warto więc zaangażować w tę czynność innych członków rodziny. Ostrożność podczas mycia jest wskazana. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? – Najlepiej wykorzystać do tego plastikową miskę, a następnie pojedynczo wkładać każdy element zastawy czy serwisu. Jeśli chodzi o dekoracyjną porcelanę, to przetestowanym sposobem jest mycie w letniej wodzie z dodatkiem soku z jednej cytryny na jeden litr wody. Zamoczoną w takim roztworze, miękką szmatką, delikatnie przecieramy naczynia – radzi Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy z Zakładów Porcelany Ćmielów. Pamiętajmy, aby mokre elementy zastawy ułożyć delikatnie na suchej ściereczce, aż do momentu całkowitego wyschnięcia.

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
  • Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
  • Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 488

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >