Jak w oszczędny sposób nawodnić ogród? Systemy nawadniające.

Jak w oszczędny sposób nawodnić ogród? Systemy nawadniające.

Po upalnym lecie czas pomyśleć o usprawnieniu pracy w swoim ogrodzie i uniknięciu sytuacji, gdy rośliny więdły z braku odpowiedniego nawodnienia. Jesień to idealny czas, w którym możemy przejść do działania by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłym roku. Czytaj dalej

Aby Państwa ogród zachwycał swoim pięknem, już dzisiaj powinniśmy zacząć przygotowania do instalacji systemu nawadniania. Jesień i zima to najlepszy czas na wszystkie przemyślenia, porównania produktów i cen oraz przygotowanie planu, a może nawet całego projektu systemu nawadniania.

 

Oszczędność i precyzja

GARDENA Micro-Drip-System gwarantuje dokładne nawodnienie każdej rośliny w Państwa ogrodzie, szklarni, na tarasie czy na balkonie... Dzięki szerokiemu asortymentowi elementów istnieje możliwość dobrania sposobu nawadniania idealnie dopasowanego    do potrzeb roślin. Nawadnianie kropelkowe w postaci podziemnej lub naziemnej linii kroplującej oraz funkcja kompensacji ciśnienia umożliwiają równomierne nawadnianie pojedynczych roślin, rzędów oraz całych powierzchni. Z kolei automatyczne nawadnianie zapewnia komfort pracy oraz oszczędność czasu. Podłączenie takiej instalacji, do ujęcia wody,  poprzez sterownik nawadniania, pozwoli na zautomatyzowanie naszego nawadniania. Teraz zadbanie o swoich zielonych przyjaciół rano, w nocy, a nawet w czasie naszej nieobecności nie stanowi żadnego problemu!

 

Różnorodność elementów


Szeroki asortyment elementów GARDENA Micro-Drip-System umożliwia jego nie ograniczoną rozbudowę. Można je połączyć ze sobą w łatwy sposób, za pomocą techniki „Quick & Easy”, w której zarówno montaż jak i demontaż jest dziecinnie prosty.

W skład Micro-Drip-System wchodzą elementy takie jak:

- urządzenie bazowe – redukcja ciśnienia i filtrowanie wody
- kroplownik końcowy – podlewanie pojedynczych roślin i długich rzędów roślin np. rośliny doniczkowe, żywopłoty    
- kroplownik rzędowy – nawadnianie roślin rosnących rzędowo, np. w skrzynkach na tarasie
- dysze zraszające – podlewanie powierzchni o różnych wielkościach, np. ogródki warzywne, ogródki kwiatowe
- zraszacz – podlewanie rabat kwiatowych

 

Szerokie zastosowanie GARDENA Micro-Drip-System


Różne kombinacje i liczne warianty doboru elementów systemu powodują, że ma on szerokie zastosowanie. Krzewy czy kwiaty, pojedyncze czy w rzędach, na dużych powierzchniach czy w małych donicach, wszystkie będą podlane dokładnie, według swoich indywidualnych potrzeb:

- Żywopłoty
Odpowiednie nawodnienie uzyska się mocując wzdłuż żywopłotu rurę montażową za pomocą szpilek utrzymujących. Przy pomocy niezbędnika wmontowuje się w rurę kroplowniki końcowe, np. po jednym na każdą roślinę. Na początku rury zakłada się urządzenie bazowe, a na końcu zaślepkę.

- Balkon i rośliny doniczkowe
Do roślin balkonowych rosnących w skrzyniach najlepiej wybrać cieniutkie rury rozdzielcze, które łatwiej rozprowadzić ukryć wśród roślin. W przypadku większej ilości skrzyń należy połączyć je z jedną, większą rurą montażową rozdzielaczami. W każdej skrzyni powinny znaleźć się kroplowniki rzędowe umieszczone blisko roślin, dla lepszego efektu podlewania. Jeżeli rośliny rosną w doniczkach trzeba zamontować regulowane kroplowniki końcowe i połączyć je z rurą rozdzielczą. Na początku rury montażowej musi oczywiście znaleźć się urządzenie bazowe.

 

- Szklarnie
Istnieje opcja zamgławiania, przeznaczona głównie dla sadzonek szklarniowych oraz zraszania kropelkowego, dla roślin wymagających nawilżania korzeni. Do pierwszej należy wykorzystać dysze zamgławiające montowane do rury montażowej, którą przytwierdza się do górnej części szklarni za pomocą klamer i rozdzielacza T. Do zraszania systemów korzeniowych trzeba zastosować kroplowniki rzędowe przyłączone do rury rozdzielczej ułożonej na ziemi. Oba sposoby nawadniania w szklarni można połączyć, a zaopatrując poszczególne linie w zawory zamykające będziemy mogli stosować je niezależnie.

- Byliny i krzewy
Najlepszym sposobem nawadniania małych powierzchni jest korzystanie z dysz zraszających, które w razie konieczności można z łatwością połączyć z rurą montażową i uzyskać dłuższą linię. Dysze o regulowanej średnicy zraszania od 10 do 40 cm da się umieścić w dowolnie wybranych miejscach wykorzystując do tego specjalne szpilki.

- Klomby i grządki
W prostokątnych ogródkach o niskiej roślinności doskonale sprawdza się regulowany zraszasz Vario 50. W razie potrzeby podlewania wysokich roślin można go podwyższyć jedną lub dwoma rurami przedłużającymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w wstanie nawadniać rośliny o wysokości do 40 cm.

 

- Skrzynki balkonowe
W skrzynkach balkonowych, znajdujących się na balkonach lub tarasach bez dostępu do wody, zaopatrzenie roślin w wodę odbywa się za pomocą automatycznej konewki, która składa się z trzech części. Pompa pobiera wodę ze zbiornika, którym może być ładna, drewniana beczka lub odpowiedniej wielkości donica i transportuje do kroplowników rzędowych umieszczonych w skrzyniach. Do sterowania automatyczną konewką służy specjalny transformator, który pozwala na wybór aż 13 różnych programów nawadniania.

- Rośliny doniczkowe i pokojowe
Z innej wersji automatycznej konewki można tez skorzystać przy podlewaniu małych roślin w domu. Służy ona do nawadniania maksymalnie 36 roślin doniczkowych, ponieważ posiada 3 rozdzielniki o różnych wydajnościach. Każdy rozdzielnik posiada 12 wyjść, które odpowiednio dozują wodę.

Zmontuj swój własny zestaw do nawadniania…

GARDENA regulowany kroplownik rzędowy z kompensacją ciśnienia
Idealny do nawadniania rzędów roślin wymagających różnej ilości wody. Kroplownik ze wskaźnikiem poziomu i regulacją wydatku wody w zakresie 1-8 l/h. Kompensacja ciśnienia (1-4 bar) dla równego nawadniania nie zależnie od ciśnienia wody. Wyposażony w funkcję samooczyszczenia dzięki technologii membranowej i systemowi labiryntów.

 

 

GARDENA dysza zraszająca
Do powierzchniowego, drobnokroplistego nawadniania grządek. Zasięg ok. 3 m. Posiada możliwość przedłużenia przy pomocy rury przedłużającej (art. nr 1377). Regulowana przez zawór odcinający (art. nr 1374).

 

GARDENA rura montażowa
Centralna rura zasilająca. Odporna na działanie promieni UV, nie przepuszcza światła, uniemożliwiając rozwój glonów w jej wnętrzu. Możliwość ułożenia jej na ziemi i pod ziemią.

 

GARDENA naziemna linia kroplująca
Służy do nawadniania roślin rosnących w dłuższych rzędach. Odstęp pomiędzy kroplownikami wynosi 30 cm. Wydatek wody to 4 l/h z każdego kroplownika. Średnica wewnętrzna rury to 13 mm. Maksymalna długość linii kroplującej to 100 m (dla urządzenia bazowego zainstalowanego centralnie).

 

 

Źródło: ComPress S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 643

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >