Jak w praktyce sprawdzić bezpieczeństwo materiałów budowlanych

Jak w praktyce sprawdzić bezpieczeństwo materiałów budowlanych

Dziś można zbudować dom z różnych dostępnych na rynku materiałów. W trakcie budowy bardzo często zwraca się uwagę jedynie na koszty z tym związane, nie analizując szeregu innych aspektów, takich jak eksploatacja czy bezpieczeństwo, w tym również pożarowe. Czytaj dalej

 

Podczas wyboru materiałów zwraca się uwagę na cenę, korzyści wynikające z zastosowania produktów czy jakość, najlepiej potwierdzoną odpowiednimi badaniami i dokumentami. W przypadku budownictwa komercyjnego i użyteczności publicznej, stosowanie odpowiednich produktów, jak również aktywnych zabezpieczeń ochrony przeciwpożarowej wymagane jest prawem. W przypadku mniejszych budynków prawo jest jednak mniej wymagające i pozostawia decyzje samym inwestorom, którzy nie zawsze mają pełną świadomość ryzyka.

 

Czytaj również: Recykling miedzi

 

W praktyce może to powodować niewłaściwe/nieodpowiednie zastosowanie materiałów, co czasem prowadzi do tragicznych lub kosztownych konsekwencji. W trakcie konferencji naukowo-technicznej, organizowanej przez Komendę Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz lubuski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, przy wsparciu ROCKWOOL Polska, strażacy i rzeczoznawcy pożarowi mogli zaobserwować, jak niepalne izolacje przyczyniają się do biernej ochrony przeciwpożarowej budynku oraz jak dzięki temu służby ratownicze zyskują więcej czasu na dojazd i podjęcie skutecznej akcji.

 

 

Możliwość zaobserwowania pożaru modelu budynku od momentu powstawania pożaru, daje nam nie tylko sposobność zweryfikowania naszej wiedzy, ale również pozwala na uzyskanie nowych informacji i odpowiednią edukację przyszłych strażaków. Badania laboratoryjne to jedno, ale prawdziwy pożar to coś całkowicie niekontrolowanego i nieobliczalnego – mówi brygadier Sławomir Klusek z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

 

 

W sytuacjach zagrożenia pożarem, niepalne produkty ułatwiają jego częściową kontrolę, ograniczając rozwój ognia i zatrzymując go w jednej strefie czy pomieszczeniu. Chroniąc pozostałe części budynku, zyskuje się czas na ewakuację ludzi i przyjazd służb ratowniczych. Dzięki temu, produkty niepalne nie tylko przyczyniają się do ochrony życia i zdrowia ludzi, ale również ograniczają straty mienia. W przypadku obiektów komercyjnych ma to istotne znaczenie dla ich przyszłego funkcjonowania, a zwykłym ludziom pomaga uniknąć utraty dobytku, a nierzadko dorobku całego życia.

 

Czytaj również: System montażu płyt kartonowo-gipsowych


 

W praktyce mamy małe możliwości sprawdzenia produktów pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Co więcej, musimy ufać, że produkty poprawnie wpisane w projekcie są również właściwie zamontowane w obiekcie. Dlatego też, moim zdaniem, warto dmuchać na zimne – gdy chodzi o bezpieczeństwo nasze i bliskich, stosując najlepsze zabezpieczenia w postaci materiałów niepalnych, odpornych na ogień i mniej wrażliwych na błędy wykonawcze niż ich palne substytuty – mówi Miroslav Smolka, Fire Safety Manager ROCKWOOL International. Można ograniczać koszty na wielu etapach budowy i korzystać z różnorodnej cenowo i jakościowo oferty materiałów. Warto jednak pamiętać, że o ile estetyka jest kwestią subiektywną, o tyle bezpieczeństwo ma jasne kryteria i zawsze powinno stanowić priorytet.

 

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19407 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >