
Jak wygląda projekt kompleksu wielofunkcyjnego Carbon Pillars w Katowicach?
Budynek wyrasta ze śląskiej ziemi bogatej w „czarne złoto”. Jego zewnętrzne ściany przypominają fakturą chropawe powierzchnie filarów węglowych pobliskiej kopalni Katowice. Krystaliczna forma przywodzi na myśli inne postacie węgla: grafit i diament.
Czytaj dalej
Śmiałe, dynamiczne cięcia odsłaniają we wnętrzu ciemnej bryły białe, kryształowo lśniące ściany wież i podkreślają dualną strukturę budynku, opozycję między chaosem i uporządkowaniem, surowością i wyrafinowaniem, naturą i kulturą. Budynek mógłby stać się ikoną nowego Śląska – nowoczesnego, używającego wysokich technologii, spoglądającego w przyszłość lecz pamiętającego o swojej historii i wyjątkowości, a z racji swego usytuowania, przy śląskiej Drogowej Trasie Średnicowej, bramą miasta.
Pierwszym, a dla podróżujących tranzytem i przejeżdżających pod centrum tunelem, jedynym dużym budynkiem widzianym przy wjeździe do Katowic. Struktura obiektu wynika z jego usytuowania na przecięciu dwóch osi funkcjonalnych miasta. Oś Nauki biegnie między dwiema wieżami, Oś Kultury dzieli podium wycinając w jego bryle atrium.
Osie tworzą również szkielet komunikacyjny – na Osi Nauki znajdują się przejazd i piesze przejście przez obiekt, na Osi Kultury główne wejścia do budynku, które wraz z kładką nad Drogową Trasą Średnicową, łączą rewitalizowane tereny dawnej kopalni Katowice z centrum miasta. Program funkcjonalny kompleksu przewiduje na kondygnacjach przyziemia oraz pierwszego i drugiego piętra ekskluzywną galerię handlową.
Dla biur, będących podstawową funkcją zespołu, przewidziano duże powierzchnie, które można wykorzystywać w układzie jednoprzestrzennym lub dzielić na mniejsze jednostki. Powierzchnie usługowe zaprojektowano na tych samych poziomach co powierzchnie rekreacyjne z basenem i SPA. Na ostatnich piętrach wyższej wieży zlokalizowane zostały apartamenty oraz hotel.
Lokalizacja - Katowice, ul. Uniwersytecka
Autorzy - Tomasz M. Konior, Andrzej Witkowski
Współpraca - Aleksander Nowacki, Wojciech Czapnik, Dominik Czajkowski, Piotr Zowada, Maciej Niewiadomski
Projekt - 2007
Inwestor - LC Corp
Powierzchnia - 186 820 m2
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- elewacja z cortenu Liczba postów: 18 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...
- Dom energooszczędny Liczba postów: 175 Grupa: Innowacje w... W takim domu najlepszym wyborem będzie pompa ciepła. Polecam kontakt z firmą Fonko, która ma urządzenia najwyższej jakości.
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 34 Grupa: Innowacje w... Teoria nie musi być nudna i trudna. W Auto Szkoła łódź prowadzimy zajęcia teoretyczne w sposób nowoczesny i angażujący. Korzystamy z materiałów multimedialnych,...
- Osuszanie mieszkań- co radzicie ? Liczba postów: 38 Grupa: Innowacje w... Wilgoć po zalaniu potrafi ukrywać się w miejscach, do których nie sięgają domowe sposoby. Przestrzenie za ścianami, pod podłogą czy w izolacjach wymagają specja...