Jak zaaranżować łazienkę tak by wszystko współgrało?

Jak zaaranżować łazienkę tak by wszystko współgrało?

Przedstawiamy cykl poradnikowy Łazienkowe puzzle, który jest syntetycznym przeglądem rozwiązań, które możemy zastosować w naszych łazienkach. Od baterii rozpoczynając, przez zestawy natryskowe i podtynkowe, na rodzajach wylewek i głowic kończąc. Czytaj dalej

 

Łazienkowe puzzle

 

Czym różni się główka od głowicy natryskowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii? Urządzenie łazienki jest trudną przeprawą przez specjalistyczne słownictwo i bogactwo rozwiązań. Musimy wybrać produkty funkcjonalne i estetyczne, ale też takie, które nie przysporzą kłopotów i kosztów w przyszłości. Pomagamy umiejętnie rozwiązać tę łazienkową układankę.

 

Element 1 – Baterie

Baterie to najliczniejsza grupa produktów łazienkowych. Mnogość ofert potrafi przyprawić o zawrót głowy – począwszy od różnorodności kształtów (półokrągłe i eliptyczne, kwadratowe) rodzaju wykończenia (satynowe, chromowane, stal szczotkowana, tzw. inox, czy wreszcie stylizowane na miedź, brąz, mosiądz) na użytecznościach kończąc (np. baterie podświetlane lub z hydromasażem). Podczas przeglądania sklepowych półek czujemy się zagubieni. Różne wzory, modele, ceny. Jak zatem zmierzyć się z kupnem baterii łazienkowej?

 

Zanim zaczniemy przebierać we wzorach i mechanizmach – zdecydujmy najpierw jak zamontujemy baterię. Jeśli chcemy mieć je na obrzeżu umywalki lub wanny kupmy baterie sztorcowe/stojące (instalację wodną łączy się z baterią za pomocą elastycznych wężyków). W tej grupie (obok najpopularniejszych jednootworowych) dostępne są ekskluzywne baterie dwu-, trzy-, cztero- i pięciootworowe, gdzie każda część baterii (wylewka, pokrętła, rączka prysznica) stanowią osobne elementy.

 

 

O zakupie baterii ściennych musimy zdecydować jeszcze przed wykończeniem ścian bowiem tutaj instalacja wodna musi być precyzyjnie doprowadzona do samej baterii, a brak takiego dopasowania poskutkuje rozkuwaniem murów. - Obecnie jeśli projektujemy swoją łazienkę od początku i mamy wpływ na jej kształt, Klienci coraz częściej stawiają na umywalkowe baterie nablatowe i wielootworowe modele wannowe, które być może charakteryzują się mniej standardowym montażem, ale z pewnością są bardziej nowoczesne i ciekawsze wizualnie – mówi Katarzyna Dietrich z firmy Deante - Baterie ścienne występują często w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych. Kupowane są zazwyczaj wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez dodatkowych remontów.

 

Jedną z najmodniejszych propozycji do nowoczesnych łazienek są baterie podtynkowe- montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Jest to estetyczne, modne rozwiązanie, pozwalające ukryć wszelkie niepożądane elementy instalacji hydraulicznej. W ścianie umieszczany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.

 

 

Pierwsza część układanki za nami – teraz pora zdecydować jak będziemy „odkręcać” wodę? Pobór wody z baterii dwuuchwytowej to każdorazowe odkręcenie dwóch pokręteł. Zdaniem specjalistów marnujemy wtedy wodę, która wylewa się niepotrzebnie do czasu uregulowania strumienia i temperatury. Każda zmiana ciśnienia i temperatury (np. kiedy inny domownik korzysta z wody w innym pomieszczeniu) powoduje konieczność jej ponownej regulacji. Baterie jednouchwytowe są popularniejsze i wygodniejsze – oszczędzają nasz czas (jedna dźwignia ustawia strumień i temperaturę) i pieniądze (oszczędzamy około 30% wody). W niektóry ch bateriach wykorzystuje się system ECO-SAVE -  specjalnie zaprojektowany ogranicznik przepływu wody, dzięki któremu zmniejsza się jej zużycie nawet do 30%. Podczas odchylania dźwigni wyczuwalny jest pewien opór. Dopiero jego pokonanie zwiększa do maksimum strumień wody. Rachunki pozwala także obniżyć stosowanie baterii termostatycznych, które dodatkowo zabezpieczają przed ryzykiem poparzenia się. - To oczywiste, że jeżeli dbamy o ekologię wybieramy baterie, które zmniejszają zużycie wody. Dla tych, którzy dodatkowo za priorytet uważają higienę, najlepsze będą baterie sensorowe - uruchamiają się pod wpływem zbliżenia rąk do czujnika i wyłączają się automatycznie po ich oddaleniu – podpowiadają eksperci.

 

Baterie posiadają powłokę chromową, satynową bądź tzw. inox (stal szczotkowana). Zanim kupimy baterię warto obejrzeć jej powierzchnię, czy nie posiada zarysowań czy nierówności. Zapytajmy także o głowice – najtrwalsze są te ceramiczne. Idealnie gdy posiadają elementy tłumiące hałas - tzw. sitka, dzięki którym ich praca będzie bardzo cicha, precyzyjna i lekka.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
  • Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
  • Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 526

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >