Jak zabezpieczyć mieszkanie przed dzieckiem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed dzieckiem?

Dom jest miejscem kojarzącym się przede wszystkim z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy zagości w nim mały odkrywca. Statystyki nie kłamią - około 70% wypadków dzieci w wieku do 5 lat ma miejsce właśnie w domu. Jak temu zapobiegać?

 

W poszukiwaniu przygód

Mieszkanie jest dla wszędobylskiego, pomysłowego i sprytnego malucha  niewątpliwie królestwem zabawy i nauki. Do ulubionych zajęć możemy zaliczyć przemierzanie pomieszczeń wzdłuż i wszerz, własnoręczne „badanie” napotkanych przedmiotów oraz urządzeń, a także degustację wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. W każdym domu czyha jednak wiele pułapek i niebezpieczeństw. Zgodnie z wynikami badań CEHAP, w ciągu pierwszego roku życia, dzieciom najczęściej przytrafiają się upadki i oparzenia. Z czasem, gdy wzrasta ich ciekawość świata, pojawiają się, groźniejsze w  konsekwencjach, przypadkowe zatrucia. Nawet najbardziej troskliwemu rodzicowi zdarzają się przecież chwile nieuwagi, podczas których nie jest on w stanie zapanować nad bujną wyobraźnią pociechy.

 

Czytaj również: Drzwi wewnętrzne nadające indywidualnego klimatu wnętrza

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jako rodzice i opiekunowie musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasz dom był przyjazny dla dziecka. Jedną z priorytetowych spraw jest ograniczenie dostępu do sprzętu elektrycznego oraz prądu. Gniazdka powinny więc zostać zabezpieczone zaślepkami. Nie należy zostawiać urządzeń elektrycznych oraz gorących rzeczy bez nadzoru osoby dorosłej. Różnorodne przyrządy warto też po prostu wyłączać z sieci po użyciu. Natomiast ostre narzędzia, zapałki, zapalniczki, reklamówki, chemikalia, kosmetyki i leki nie mogą znajdować się w widocznych i dostępnych dla dzieci miejscach. Również wszelkie szklane przedmioty muszą zostać odpowiednio zabezpieczone lub schowane, aby wyeliminować ryzyko skaleczenia.

 

 

- "Decydując się na szklane elementy wyposażenia wnętrza jak np. drzwi, stoliki czy umywalki, warto postarać się o szkło hartowane" – doradza Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta wyrobów ze szkła fusingowego – "Jego struktura jest bardzo wytrzymała i nawet mocne uderzenie np. szklanych drzwi przez osobę dorosłą, nie jest w stanie ich rozbić. W przypadku jednak nieoczekiwanego stłuczenia, szkło rozpada się na kawałki o łagodnych krawędziach pozbawionych jakichkolwiek ostrych powierzchni."


Czytaj również: Jakie znaczenie mają klamki?

 

Aby uniemożliwić dziecku otwieranie okien i drzwi, należy zaopatrzyć je w blokady lub zamki z kluczykiem. Nie ułatwiajmy też malcowi wspinaczek, ustawiając krzesła w nieodpowiednich miejscach. Zadbajmy także o zablokowanie szafek i szuflad z niebezpiecznymi narzędziami, na przykład przy pomocy blokad magnetycznych. Jeśli posiadamy w domu schody, to idealnym rozwiązaniem będą zamykane na zasuwkę barierki odpowiedniej wysokości.

 

Bezpieczny brzdąc

Żadne zabezpieczenia nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku. Najważniejsze jest, by nie pozostawiać naszej pociechy samej. Należy też uczyć dziecko od najmłodszych lat, co można, a czego nie wolno robić czy dotykać. Rodzice powinni być czujni, mieć oczy dookoła głowy i przewidywać zachowania sprytnego malucha, unikając tym samym konsekwencji w postaci niechcianych wypadków.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 591

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >