Jak zabezpieczyć mieszkanie tanim i skutecznym sposobem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie tanim i skutecznym sposobem?

Podczas konstruowania nowych rozwiązań i systemów projektantom ABB przyświeca wiele idei - niezawodność, energooszczędność, estetyka czy też funkcjonalność wyrobów. Jest jednak grupa produktów, której głównym i podstawowym założeniem jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa. Czytaj dalej

 

Bezpieczeństwa rozpatrywanego w wielu aspektach - jako możliwości natychmiastowego i skutecznego wezwania pomocy, jako systemu ostrzegania w sytuacjach awaryjnych, a także wyeliminowania zagrożeń jakie niesie korzystanie z energii elektrycznej. Rozwiązania, które w swoim założeniu mają zapewniać użytkownikowi bezpieczeństwo, muszą być przede wszystkim niezawodne. To pierwsza i podstawowa cecha systemów przyzywowych i sygnalizacyjnych oferowanych przez firmę ABB. Niezawodność tą gwarantuje prostota konstrukcji i wykonania najbardziej nawet skomplikowanego systemu. Z drugiej jednak strony prostota ta pozwala konfigurować układ dowolnie - od jednopunktowego miejsca wezwania pomocy czy pojedynczego czujnika, po rozbudowane wielopokojowe systemy przyzywowe i radiowo skoordynowane czujniki dymu czy niedomknięcia okna.

 

Czytaj również: Ekologiczny przepływowy ogrzewacz wody

 

 

Maksymalne uproszczenie

Prostocie, a co za tym idzie niezawodności działania, podporządkowane zostały wszystkie  aspekty systemu przyzywowego. Prawidłowo zainstalowany układ działa właściwie bez konieczności konserwacji, a awarie praktycznie nie zdarzają się. Nawet w lampkach sygnalizacyjnych wykorzystane są diody świecące, co wyeliminowało możliwość ich przepalenia. Poza tym, ogromną zaletą jest 24-woltowy standard zasilania, co skutkuje ograniczeniem przegrzewania się przewodów na złączach. Ma to również niebagatelne znacznie w przypadku zaniku zasilania, bowiem układ niskonapięciowy można znacznie łatwiej i dłużej podtrzymać na zasilaniu rezerwowym.

 

Czytaj również: Wentylatorowy palnik modulowany z układem kontroli spalania

 

Sama konstrukcja systemu również sprzyja maksymalnemu uproszczeniu układu. Brak głównej centralki sygnalizacyjnej, która niejako narzucałaby projektowanie określonej wielkości systemu, pozwala na budowanie go z dowolnej liczby kanałów alarmowych w zależności od potrzeb. Systemy przyzywowe ABB instaluje się w miejscach, gdzie szybkość i skuteczność wezwania pomocy może decydować o zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Są to szpitale, domy opieki dla osób starszych i wymagających specjalnej troski, a także toalety dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Świetlna i dźwiękowa prośba o pomoc

Najbardziej rozbudowane systemy przyzywowe można znaleźć w szpitalach. Ich elementy są wręcz nieodłączną częścią szpitalnego łóżka. Mowa o małym przycisku alarmowym, manipulatorze zazwyczaj w kształcie gruszki lub przycisku na ścianie. Podobne rozwiązania (ewentualnie jako włącznik na ścianie uruchamiany pociągnięciem za linkę) instaluje się w toaletach, jeśli takowe są przy salach. Uruchomiony sygnał wezwania przekazywany jest bezpośrednio do pokoju dyżurującej pielęgniarki, która od razu widzi, skąd dokładnie pochodzi wezwanie. Alarm uruchamia się w formie świetlnej i akustycznej. Podobne systemy instaluje się również w całodobowych domach opieki. Z kolei w toaletach dla niepełnosprawnych wykorzystuje się najprostsze systemy.

 

Czytaj również: Jak chronić kuchnię przed pożarem?

 

Podobnie jak w poprzednich przypadkach umożliwiają one - w razie konieczności - wezwanie pomocy. W tym rozwiązaniu uruchomienie włącznika alarmowego lub pociągnięcie za linkę przycisku pociągowego skutkuje zapaleniem się lampki alarmowej i uruchomieniem sygnału dźwiękowego jedynie nad drzwiami do pomieszczenia. I choć tego typu instalacje nie są wymagane z punktu widzenia prawa, to jednak w miejscach publicznych są przez właścicieli budynku bardzo często stosowane. Brak formalnego nakazu nie zwalnia bowiem od odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej w ogólnodostępnej i przygotowanej specjalnie dla niej toalecie.

 

ABB Signal. Przycisk przyzywowy z włącznikiem linkowym.

 

1 2 3

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19449 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >