Jak zachować porządek na budowie?

Jak zachować porządek na budowie?

Porządek na budowie to swoisty papierek lakmusowy, dzięki któremu inwestor może ocenić fachowość i sprawność ekipy wykonawczej. Ta zasada dotyczy każdej budowy, nie tylko dużych inwestycji, ale również tych podejmowanych w sektorze budownictwa jednorodzinnego.

 

Uporządkowany plac budowy to także większy spokój inwestora, ponieważ dzięki temu może obserwować sprawny przebieg prac na wszystkich etapach. Z badań „SILKA YTONG: Murarz Idealny” wynika, że gwarancja porządku na budowie jest dla inwestorów jednym z bardziej istotnych elementów wpływających na wybór ekipy wykonawczej. Czynnik ten uzyskał aż 77 proc. wskazań jako bardzo ważny. 

 

– "Porządek na placu budowy jest wizytówką ekipy wykonawczej. Co więcej, to sygnał dla klienta, że jego inwestycja jest szanowana przez wykonawcę. Inwestorzy bardzo to doceniają" – twierdzi Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Torba na odpady budowlane i poremontowe

 

Jak utrzymać porządek na placu budowy?

 

Po pierwsze: dobry plan

Fachowa ekipa wykonawcza potrafi dobrze zaplanować prace i pilnować ustalonego harmonogramu. Systematyczność i dobre przygotowanie wykonawcy przekłada się na szybkość i efektywność przy realizacji zadań. O odpowiedzialności ekipy budowlanej świadczy również zadbanie odpowiednio wcześniej o takie czynniki jak: sposób transportu materiałów, zabezpieczenie rusztowań, używanie kasków, a więc elementy, które wpływają na bezpieczeństwo na budowie. Efektem takiej postawy jest ład na placu budowy.

 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując materiały budowlane przez internet ?

 

Po drugie: wszystko na swoim miejscu

Wygospodarowanie na placu budowy miejsca na materiały budowlane jest bardzo ważne, szczególnie jeśli inwestor zamawia od razu wszystkie palety. Warto jednak zastanowić się, czy na placu budowy jest wystarczająco dużo miejsca na składowanie dużej partii budulca. Czasem wygodniejszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z hurtownią na dowożenie materiałów potrzebnych do konkretnego etapu budowy – wtedy na placu jest ich tylko tyle, ile w danej chwili jest niezbędne. Warto pamiętać, że dostawca ma lepsze warunki do przechowywania większej ilości materiału niż panują na terenie budowy.

 

"Dobra organizacja placu budowy to także odpowiednie zabezpieczenie materiałów. Pozwoli to uniknąć ich naruszenia czy wręcz uszkodzenia, na przykład zawilgocenia na deszczu" – mówi Bogumił Bard z poznańskiej firmy BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – "Materiały najlepiej postawić w jednym, wyznaczonym do tego miejscu" – dodaje Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. Na uporządkowanym i jasno podzielonym obszarze, łatwiej jest znaleźć niezbędne narzędzia czy materiały. Budowa domu postępuje więc w szybszym tempie.

 

 

Po trzecie: dyscyplina

Wszyscy pracownicy firmy wykonawczej powinni być zaangażowani w utrzymanie porządku na budowie. Przestrzeganie określonych zasad przez wszystkich ułatwi pracę i pozwoli skupić się na swoich zadaniach.

 

Czytaj również: Ruszyła inicjatywa "Folia znika z budowy"

 

- "Porządek na budowie jest także mobilizujący dla samych pracowników, którzy pracują szybciej i dokładniej" – przekonuje Bogumił Bard z poznańskiej firmy BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

W utrzymaniu prawidłowej dyscypliny i rytmu prac pomaga odpowiednia komunikacja. Każda osoba pracująca na budowie powinna dokładnie wiedzieć, co w danej chwili ma robić i gdzie przebywać. Podwyższa to poziom bezpieczeństwa, ponieważ pozwala uniknąć sytuacji, że pracownik znajdzie się "w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie".

 

 

Po czwarte: segregacja i utylizacja

Problemem wielu placów budowy jest duża ilość tworzyw sztucznych, przede wszystkim opakowań foliowych po materiałach budowlanych. Aby temu zaradzić Xella we współpracy z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzi akcję "Folia znika z budowy". Udział w akcji jest bezpłatny, ale jednym z podstawowych warunków jest czystość zebranej folii, ponieważ tylko taka nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Warto więc wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy i wydzielić na nim miejsce na składowanie folii przeznaczonej do recyklingu.

 

Czytaj również: System ociepleń o wysokich parametrach paroprzepuszczalności

 

– "Innym bardzo ważnym aspektem jest segregacja materiałów budowlanych. Wywóz odpadów z materiałów budowlanych do utylizacji i ponownego wykorzystania jest nie tylko ekologiczny, ale i ekonomicznie opłacalny" – przekonuje Bogumił Bard z poznańskiej firmy BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

– "Inwestycja będzie przyjazna środowisku, gdy unikniemy palenia śmieci na terenie budowy. Zachęcam, aby zamówić kontener na samym początku budowy, a najlepiej uwzględnić go w umowie z wykonawcą. Plac będzie wtedy wyglądał estetycznie i schludnie" – uzupełnia Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

Zachęcamy do obejrzenia porad Ignacego Kowalskiego, certyfikowanego wykonawcy SILKA YTONG o segregacji odpadów na budowie: http://www.youtube.com/watch?v=aGmD6ogkGJ0

 

Należy pamiętać, że umiejętne dbanie o porządek na budowie i dobra organizacja pracy świadczy o profesjonalizmie i przygotowaniu ekipy murarskiej. Taka postawa wykonawców przekona inwestora, że dokonał właściwego wyboru zlecając im zbudowanie swojego domu.

Źródło: Xella Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 455

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >