Jak zachować styl i jakość dachówki
Na skośnych połaciach dachów najbardziej wyrazistym elementem jest materiał pokryciowy. Nie sposób zaprzeczyć, że to właśnie dachówki najlepiej łączą funkcjonalność z aspektem estetyki całego budynku.
Czytaj dalej
Będąc kompozycyjnym zamknięciem bryły budowli, nadają jej charakter i mogą stać się prawdziwą ozdobą dachu. Podpowiadamy, jak sprawić, by dom był naszą wizytówką, a dach służył przez lata. Dach to swoiste zwieńczenie domu - powinien nie tylko chronić budynek i jego konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także nienagannie się prezentować.
Najpierw formalności, czyli sprawdzamy plan
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej dachówki najlepiej zasięgnąć porady architekta lub wykonawcy co do przepisów prawnych dotyczących budowy domu. Otóż kształt i rodzaj dachu powinien sprostać nie tylko estetycznym wymogom, ale również być odpowiedni dla lokalizacji działki. Dlatego w pierwszej kolejności (przed kupnem gotowego projektu) konieczne jest zapoznanie się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. W przypadku, kiedy gmina nie posiada takiego planu, musimy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.\
Czytaj również: Dachówki ceramiczne w ofercie Braas
- "Często okazuje się, że restrykcje wynikające z przepisów prawa (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) precyzyjnie określają np. kształt dachu, jego kąt nachylenia, a także rodzaj czy kolor dachówki. Dlatego uważnie go przeanalizujmy jeszcze przed zakupem gotowego projektu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce" – radzi Tomasz Święty z firmy ISO BAU s.c. z Płocka, uczestnik IV edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Dachówka a stylistyka domu
Z jednej strony wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu powinien być determinowany charakterem budynku. Z drugiej zaś to dach kształtuje ostateczny wygląd domu. To właśnie od rodzaju zastosowanych dachówek zależy „uroda” naszego domu. Dlatego zarówno ich kolor, kształt i rozmiar powinien harmonizować z formą domu oraz kątem nachylenia dachu. Tradycyjne bryły najlepiej komponują się z dachówkami klasycznymi, natomiast do budowli o nowoczesnych kształtach lepiej dobrać pokrycia o oryginalnej stylistyce.
Czytaj również: Jaką wybrać dachówkę?
- "Dobierając barwę dachówki pamiętajmy, że bardzo mocno uzależnia ona kolorystykę pozostałych elementów architektonicznych obiektu. Jeśli więc zdecydujemy się na nietypowy kolor, wtedy trudno będzie nam dobrać kolory okien, tynków czy rynien. Zawsze doradzam inwestorom, aby powściągnęli chęć bycia odmiennym od otoczenia. Każdy z nas wielokrotnie widział tzw. „szeregówkę”, w której każdy dach był innego koloru. To jest nasz rodzimy koszmar. Jeśli zaś chodzi o rozmiar, to zależy on od ilości płaszczyzn na połaci. Im jest ich więcej, tym dachówka powinna być mniejsza. Dachówki o dużych rozmiarach dobrze prezentują się na większych powierzchniach" – mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka w firmie Monier Braas.
Pełna gama kolorów i wzorów
Na rynku mamy spory wybór dachówek o różnych kształtach, kolorach i wzorach. Wybierając dachówkę należy zwrócić uwagę na jej walory wytrzymałościowe i estetyczne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy na niej przesadnie oszczędzać.
- "Niezwykle bogata oferta producentów dachówek obfituje w różne typy, począwszy od popularnej karpiówki, holenderki (zwanej esówką), holenderki płaskiej (inaczej dachówki rzymskiej), poprzez marsylkę (zwaną także dachówką falsowaną) lub z podwójną muldą, suwakową (zwaną reńską) bądź renowacyjną, romańską, nazywaną często dachówką śródziemnomorską, toskańską czy też grecką, a skończywszy na dachówce zabytkowej i nowoczesnej" – wymienia inny Superdekarz, Roman Dyduch z firmy Dachbud z Orzesza.
Czytaj również: Jak zima obnaża błędy wykonawcze?
Gama kolorystyczna jest równie bogata. Możemy wybierać wśród wzbogacanych, uszlachetnianych, z połyskiem, matowych czy celowo postarzanych. Popularny jest już nie tylko kolor ceglasty.
– "Producenci proponują różnorodne kolory dachówek, m.in.: piękną miedź, różnorakie brązy, beże, czernie, antracyt, całą gamę szarości, ale i zielenie czy ceglastą czerwień. Wybór jest ogromny" – dodaje dekarz.
Czytaj również: Nowe kolory pokryć dachowych
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne od wieków obecne są w polskim krajobrazie i na stałe wpisały się już w naszą kulturę. To jeden z najbardziej cenionych materiałów wykończenia dachu i do tego niezwykle estetyczny. Dachówka ceramiczna powstaje w procesie wypalania gliny, co z kolei przekłada się na jej trwałość. Jeżeli zostanie prawidłowo położona, wykończony w ten sposób dach przetrwa nawet sto i więcej lat. Do niewątpliwych zalet dachówki ceramicznej należy zaliczyć fakt, że doskonale wentylują, tłumią hałasy oraz skutecznie odprowadzają wodę opadową. Ponadto nie wymagają konserwacji, stąd ich ogromna popularność.
- Jako dekarz radzę klientom, aby zwracali uwagę przede wszystkim na jakość danego produktu. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie – dodaje Tomasz Święty z programu Superdekarz.
Dachówki betonowe
Dachówki betonowe to drugi rodzaj dachówek, który znajduje się w powszechnym zastosowaniu. Wizualnie przypominają dachówki ceramiczne i dla zwykłego obserwatora pozostają nie do odróżnienia. Podobne są do nich także w montażu. Różni je natomiast materiał, z jakiego są wykonane. Dachówkę betonową robi się ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następują za pomocą specjalnych, bardzo trwałych pigmentów, dzięki czemu pokrycie to jest odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.
Czytaj również: Jak dobrać pokrycie i jak o nie dbać
– Dachówki betonowe nie ustępują wyrobom z gliny ani we wzornictwie, ani w kolorystyce. Dach z dachówki betonowej jest lżejszy od dachu z ceramiki. Co prawda sama dachówka jest cięższa, ale wychodzi jej mniej na m². Zaś dzięki dokładnym wymiarom można je ułożyć w prostszy sposób niż ceramiczne. Jedną z najważniejszych różnic między dachówką ceramiczną a betonową jest cena. Dachówka betonowa jest znacznie tańsza – mówi Tomasz Święty. - Zastosowanie nowoczesnych technologii w procesie wytwarzania dachówek betonowych bezpośrednio przełożyło się na ich trwałość. Dzięki temu mogą służyć naprawdę wiele lat, zapewniając przy tym szczelność dachu i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – dodaje Dariusz Smolis z firmy Monier Braas.
Pamiętajmy, że wybór dachu to wybór na lata – warto więc postawić na najlepsze materiały i rekomendowanych wykonawców. A jeśli mamy problem z określeniem stylistyki, po prostu zasięgnijmy porady architekta.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...