Jak zadbać o czystą nawierzchnię?

Jak zadbać o czystą nawierzchnię?

Nowoczesna technologia ALS użyta do produkcji kostki brukowej to recepta na piękną i czystą nawierzchnię na tarasie, podjeździe, ogrodowych ścieżkach. Nawierzchnię, którą będzie można utrzymać w czystości tak łatwo, jak... domową podłogę. Czytaj dalej

 


Nawierzchnia wokół domu, podobnie jak ogród, który ją otacza, aby mogła na długo pozostać świeża i efektowna, wymaga pielęgnacji. Ścieżki i tarasy na zewnątrz zachowują się podobnie jak podłoga w domu, czasem trzeba je po prostu umyć. Jak często należy to robić, zależy głównie od stopnia nasiąkliwości nawierzchni i tego, jak bardzo jest ona podatna na trwałe zabrudzenia.

 

Kostki brukowe zapewniające przytulny nastrój wokół domu



Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przezorny inwestor już na etapie wyboru materiału na nawierzchnię bierze pod uwagę sposób i intensywność jej użytkowania, a co za tym idzie również możliwość wystąpienia zabrudzeń. Jednym ze sposobów ochrony i zabezpieczania kostki brukowej jest impregnacja. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg zabezpiecza nawierzchnię tylko czasowo, ponieważ impregnat jest sukcesywnie wymywany i wypłukiwany z kostki.  Alternatywą na tę bolączkę, a jednocześnie nowością technologiczną w skali europejskiej, są kostki trwale impregnowane już na etapie produkcji. W efekcie powstaje materiał perfekcyjnie zabezpieczony przed wilgocią i uciążliwymi zabrudzeniami, umożliwiający łatwe utrzymanie go w czystości.

 

Fot. 1
Technologia ALS stosowana jest od tego roku dla trzech grup produktów Libet - postarzanych materiałów nawierzchniowych, betonowych melanży kolorystycznych oraz betonów płukanych.

 

Nawierzchnia bez skazy

Technologia, która to umożliwia, to ALS, czyli Anti Liquid System zastosowany przy produkcji szlachetnych kostek brukowych Libet Decco. Pozwala ona uszczelnić kostki brukowe od wewnątrz już w procesie produkcji. Zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – ogranicza przepływ płynów wewnątrz kostki, a dzięki temu zmniejsza do minimum powstawanie plam, wykwitów i zazielenień. Dzięki temu nawierzchnię chronioną systemem ALS łatwiej utrzymać w czystości zachowując jej oryginalny kolor.

 

Jaka nawierzchnia będzie odpowiednia na posesję?


- "Nasza innowacja polega na tym, że w procesie produkcyjnym kostki brukowej dodajemy w odpowiednim stężeniu specjalny środek uszlachetniający beton, który nadaje kostkom odpowiednie własności fizyko- chemiczne" - mówi Maciej Pańczyk, menedżer produktu w firmie Libet. - "Substancja jest podawana bezpośrednio do urządzeń wytwarzających mieszankę betonową. W efekcie umożliwił on czterokrotne zmniejszenie nasiąkliwości powierzchni kostki. To technologia wyrafinowana, ale i bardziej efektywna i skuteczna. Procesowi zabezpieczania poddawana jest tylko wierzchnia warstwa, najbardziej narażona na zabrudzenia i negatywny wpływ czynników atmosferycznych"

 

 

Nie taki grill straszny

Impregnowane kostki nie różnią się z zewnątrz niczym od tych produkowanych metodą tradycyjną. Efekt technologii ALS można stwierdzić dopiero po umieszczeniu na wierzchu kropli płynu. W kostce standardowej, wsiąknie on po 2-3 sekundach. W przypadku kostki z ALS, kropla utrzyma się na powierzchni aż do całkowitego wyschnięcia. To bardzo istotne, jeśli mamy do czynienia z plamami oleju, keczupu itd. Dzięki impregnacji zabrudzenie bez trudu będzie można usunąć. Wystarczy je po prostu... zetrzeć.



W wyniku czterokrotnego zmniejszenia nasiąkliwości jakie uzyskuje powierzchnia kostki możliwe jest także znaczne ograniczenie powstawania na nawierzchni osadów wapiennych - tzw. wykwitów oraz zazielenień spowodowanych przez grzyby i mchy. Z pewnością ogromną zaletą produktów zabezpieczanych na etapie procesu produkcji jest ich większa odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy kwaśne deszcze oraz na sole odladzające. A wszystko bez konieczności mało skutecznego i najczęściej nietrwałego impregnowania zewnętrznego.

 

Fot. 2
Uszlachetnianie betonu zastosowane przez firmę Libet jest przełomem w zachowaniu i utrzymaniu w czystości nawierzchni z kostki brukowej. Zabrudzenia w płynie nie pozostawią na niej żadnych śladów. Plamy z oleju samochodowego, keczupu itp. wystarczy tylko zetrzeć.



Jedyna taka metoda

ALS jest technologią unikatową w skali europejskiej. Wiedza i kompetencje fachowców pozwoliły stworzyć rozwiązanie wyjątkowe. Zastosowane związki chemiczne – różne od używanych dotychczas na rynku - pozwoliły nie tylko na pełną skuteczność działania, ale również zapewniły niespotykaną dotychczas trwałość zabezpieczenia kostki, bowiem użyty środek nie ulega z czasem wypłukaniu. Pozostaje więc tylko cieszyć się urodą pięknego podjazdu i ogrodowych ścieżek. A utrzymanie czystości będzie proste jak dbanie o domową podłogę.





Źródło: Nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 330

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >