Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe? System Wolfcraft

Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe? System Wolfcraft

Samodzielny montaż płyt gipsowo-kartonowych to nie lada wyzwanie. Wymaga on bowiem bardzo dużo wysiłku, a także jest uciążliwy i pracochłonny. Jak zatem ułatwić sobie to zadanie i wykonać je szybko i sprawnie? Wystarczy dobrać odpowiednie narzędzia! Pomocny będzie tutaj system do płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft z oferty firmy Lange Łukaszuk s.j. Czytaj dalej

Na początek – konstrukcja i cięcie

Pierwszym krokiem przy stawianiu ściany z płyt gipsowo-kartonowych jest zamontowanie profili aluminiowych, które posłużą za ruszt całej konstrukcji. Jako, że łączenie profili w jedną całość może sprawić problemy, warto zapatrzyć się w specjalne szczypce. „Do szybkiego i trwałego łączenia profili aluminiowych Wolfcraft proponuje specjalne szczypce w wersji jednoręcznej. Z ich pomocą w prosty i szybki sposób można połączyć zarówno profile w kształcie C, jak i U o maksymalnej grubości 2 x 0,6 mm. Co istotne - dzięki zastosowaniu odpowiedniego przełożenia na rękojeści, zminimalizowana została siła potrzebna do łączenia profili”, wyjaśnia Beata Haligowska, Product Manager firmy Lange Łukaszuk s.j. Kiedy mamy już zamontowane profile, możemy przystąpić do cięcia płyt. Zwykle używa się do tego ostrego noża, następnie zaś płyta przełamywana jest według wykonanej linii cięcia i od spodniej strony odcinana nożem. „Docinanie i dopasowywanie mniejszych fragmentów płyt pod odpowiednim kątem może sprawiać duże trudności, dlatego też Wolfcraft proponuje użyć do tego celu specjalnego liniału z kątownikiem i poziomicą. Pozwala on wykonać długie, precyzyjne cięcie (o długości 920 mm) oraz bez wysiłku odwzorować żądany kąt na płycie gipsowo-kartonowej”, mówi Beata Haligowska z firmy Lange Łukaszuk s.j. Na koniec pozostaje jeszcze wyrównanie brzegów odciętej płyty. Tu przyjdzie z pomocą dostępny w ofercie firmy Lange Łukaszuk s. j. strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem marki Wolfcraft.


Pozycjonowanie i montowanie płyt

Bardzo często zdarza się, że w prace remontowe w domu zaangażowana jest tylko jedna osoba.  Wówczas ma ona problemy z samodzielnym podniesieniem i prawidłowym umiejscowieniem płyty. W ofercie Lange Łukaszuk s. j. dostępne są  dwa narzędzia marki Wolfcraft, które mogą być w takim przypadku niezastąpione. „Pierwsze to podnośnik płyt z hakiem podciągającym. To solidnie wykonane stalowe narzędzie umożliwia lekkie uniesienie postawionej do pionu płyty za pomocą naciśnięcia nogą - na zasadzie przeciwwagi. Jest to niezbędne, aby zachować właściwy odstęp od podłogi przy montażu płyt do konstrukcji ściany. Inne urządzenie ułatwiające pracę z płytą to podpórka sufitowa, która w przypadku samodzielnego montażu płyt na suficie pozwala na podparcie płyty i swobodną pracę przy jej montażu. Mechanizm zaciskowy ułatwia podnoszenie i opuszczanie podpórki na wysokość od 1,6 do 2,9 m”, mówi Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk s.j. Dalszy montaż płyt gips kartonowych na ścianach i suficie ułatwi praktyczny zestaw klamer i krzyżaków marki Wolfcraft. Klamry łączą płytę z konstrukcją, zaś praktyczne krzyżaki ułatwiają mocowanie płyty do konstrukcji stropu. Warto zaznaczyć, że po zamocowaniu płyty na stałe, klamry oraz krzyżaki można usunąć i wykorzystać w innym miejscu.

 

 

Przykręcanie płyt

W celu przytwierdzenia płyty gipsowo-kartonowej do konstrukcji metalowej lub drewnianej stosuje się specjalne wkręty i bity. Najpopularniejszym bitem do wkręcania wkrętów w płyty jest bit PH2. Beata Haligowska, Product Manager firmy Lange Łukaszuk s.j radzi: „Samodzielnie montując gips-kartony warto wiedzieć, że - aby po nałożeniu gipsu nie powstały nierówności - wkręty powinny być lekko zagłębione w płycie. Trzeba również pamiętać, że nie należy wkręcać ich zbyt głęboko, gdyż mogą one przerwać papier lub przełamać płytę. W prawidłowym wkręceniu wkrętów pomocne będą dostępne w ofercie Lange Łukaszuk s. j. bity z ogranicznikiem głębokości marki Wolfcraft oraz magnetyczny uchwyt bitów z ogranicznikiem głębokości wiercenia i praktycznym wycięciem dla lepszej widoczności bitu i śruby”. Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy uważać, aby nie powstały fugi krzyżowe. Aby uniknąć powstawania rys i pęknięć na styku płyt, płyty te montować należy do konstrukcji ściany lub stropu z przesunięciem minimum 30 cm.

 

 

Szlifowanie wreszcie bezpyłowe

Kiedy już przytniemy i przykręcimy płyty gipsowo-kartonowe, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Połączenia płyt powinny zostać wzmocnione taśmą i wypełnione gipsem szpachlowym, a następnie należy je wyszlifować. Ten ostatni proces pozwala usunąć nadmiar masy i otrzymać idealnie równą powierzchnię. „Szlifowanie to niestety etap bardzo pracochłonny, nieprzyjemny i uciążliwy - szczególnie z powodu ogromnego zapylenia. Dlatego też Lange Łukaszuk proponuje rozwiązanie marki Wolfcraft, które zminimalizuje zapylenie i pomoże szybciej uzyskać zadowalający końcowy efekt.  Jest to zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zawiera ergonomiczny przyrząd do szlifowania ręcznego z dwukomponentowym uchwytem ze specjalną miękką strefą, a także nakładkę odsysacza pyłu, siatkę szlifującą i wąż odsysający. Za pomocą zestawu możliwe jest szlifowanie jednoręczne lub oburęczne bez wdychania pyłu. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu przedłużacza teleskopowego zyskujemy również możliwość wygodnego szlifowania sufitu bez użycia drabiny. Istnieje także możliwość podłączenia zestawu do dowolnego odkurzacza przemysłowego”, mówi Beata Haligowska z firmy Lange Łukaszuk.

 

 


Instalowanie puszek elektrycznych

Jednym z ostatnich, ale nie najmniej istotnym etapem prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne. „Pomocnym narzędziem będzie tutaj szablon do wycinania lokalizacji puszek z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszki. Zintegrowana podziałka ułatwia pomiar odległości do drzwi i ram okiennych, dlatego też bez problemy zamontujemy puszkę w najdogodniejszym miejscu”, mówi Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk. Płyty gipsowo-kartonowe to prosty i tani sposób na zmianę wyglądu naszego domu czy mieszkania. Teraz, dzięki systemowi do płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft, nie musimy już liczyć na pomoc profesjonalistów – możemy zamontować je samodzielnie, w sposób szybki i bezproblemowy.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: GutPR/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >