Jak zapewnić bezpieczeństwo najemcy nieruchomości?

Jak zapewnić bezpieczeństwo najemcy nieruchomości?

Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając nieruchomości do wynajęcia korzystając ze wskazówek specjalistów z Agencji Nieruchomości JARTOM Czytaj dalej

 

Nosząc się z zamiarem najmu nieruchomości, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zgromadzić jak najwięcej informacji o interesującym nas lokalu. Często koncentrujemy się na najważniejszych sprawach (takich, jak: dogodna lokalizacja, czy przystępna cena), zapominając o, wydawałoby się, mniej istotnych szczegółach. Warto jednak pamiętać także o tych z pozoru drugoplanowych kwestiach, aby nie okazały się one utrudniającą pracę niedogodnością. „Starannie przeprowadzony rekonesans zaoszczędzi nam nerwów, niepotrzebnego obciążania budżetu firmy i nieplanowanych wydatków” – doradza prezes Agencji Nieruchomości JARTOM (www.jartom.pl) Tomasz Branecki.


Niezwykle istotną kwestię stanowi umowa pomiędzy najemcą a podmiotem wynajmującym daną nieruchomość. Wspomniany dokument, wiążący dla obu stron, powinien być nie tylko zgodny z przepisanymi obowiązującego prawa, ale również nie powinien zawierać zapisów, które w pewnych okolicznościach mogą zostać wykorzystane przeciwko najemcy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na poszczególne elementy, ale i na ogólny kształt konstruowanej przez nas umowy. Konieczne wydaje się zlecenie przygotowania umowy kancelarii prawnej oraz skonsultowanie jej z pośrednikiem.

 

Przed podpisaniem umowy warto dyskretnie zorientować się, jak wygląda kwestia dostępności osób administrujących najmowaną powierzchnią oraz samego właściciela. Przewidujący najemca powinien postarać się o numer telefonu i adres e-mailowy osoby, do której będzie się mógł zwrócić z prośbą o pomoc lub o informacje w razie problemów z dostępnością właściciela. Niektórzy najemcy skarżą się na brak kontaktu z właścicielem, inni z kolei mają do czynienia z całkowicie odwrotną, choć nie mniej kłopotliwą sytuacją – częstym nachodzenia przez właściciela. Na pewno pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu powinna być otwarta rozmowa z właścicielem i pisemne ustalenie zasad wizytacji obiektu.

 

Problemem najemców stają się niekiedy ukryte wady techniczne nieruchomości. Czasem wystarczy dokładne zapoznanie się z dokumentacją techniczną budynku, aby uniknąć tego rodzaju kłopotów. Niekiedy jednak nawet dokładna lektura danych technicznych nie uchroni najemcy przed niemiłą niespodzianką. Ktoś po prostu może ukrywać przed nami informacje dotyczące np. stopnia zużycia kanalizacji.Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy podmiot wynajmujący nam nieruchomość jest jej właścicielem. Ważną kwestią jest również ustalenie, czy obiekt użytkowy i ruchomości objęte zostały ubezpieczeniem, czy też w sytuacji zaistnienia niekorzystnego dla nas zdarzenia losowego sami będziemy narażeni na koszty. Chcąc wynająć lokal użytkowy, na przykład magazyn lub halę produkcyjną, powinniśmy dokładnie zapoznać się z dokumentacją obiektu oraz z wszelkimi danymi technicznymi.

 

Oglądając nieruchomość, nie koncentrujmy się wyłącznie na niej samej. Przyjrzyjmy się też bacznie miejscu, w którym jest położona. Dane dotyczące wynajmowanej powierzchni dopiero w połączeniu z informacjami o jej lokalizacji umożliwiają nam podjęcie racjonalnej, opartej na rzetelnej ocenie atrakcyjności obiektu, decyzji. Bardzo przydatne może okazać się poznanie cech okolicy, w której znajduje się interesujący nas biurowiec, magazyn, czy inny obiekt, którym jesteśmy zainteresowani. Warto odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak:


1. W jakim rejonie znajduje się nieruchomość? Czy jest to typowo przemysłowa okolica, usługowo - przemysłowa, mieszkalno - usługowa, lub może tylko mieszkalna?


2. Kto będzie naszym sąsiadem? Należy sprawdzić, czy w bezpośredniej okolicy nie znajduje obiekt uciążliwy, taki jak: spalarnia śmieci, ubojnia lub zakład chemiczny.

 


Warto zarezerwować trochę czasu i przyjrzeć się obiektowi użytkowemu nieco dłużej niż tylko w trakcie prowadzonej przez agenta prezentacji nieruchomości. Idealnym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie w różnych porach dnia miejsca, w którym zlokalizowany jest interesujący nas budynek. Oczywiście zawsze mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Trudno być przygotowanym na każdą ewentualność. Im więcej jednak wiemy o podmiocie, z którym podpisujemy umowę i im bardziej jest on wiarygodny, tym mniejsza szansa na niemiłe niespodzianki.



Pytania, na które warto znać odpowiedź przed wynajęciem nieruchomości:


•    Czy osoba wynajmująca obiekt użytkowy jest jego właścicielem?


•    Czy powierzchnia, którą jesteśmy zainteresowani nie została już wcześniej wynajęta innemu najemcy?


•    Czy nieruchomość jest objęta ubezpieczeniem?


•    Jakie są warunki wypowiedzenia umowy?


•    Czy z właścicielem/administratorem obiektu można się będzie łatwo skontaktować?


•    Czy znamy dobrze stan techniczny nieruchomości? Jakie potencjalne problemy techniczne występują najczęściej w tego typu obiektach?


•    Czy lokalizacja obiektu jest dogodna z punktu widzenia naszych planów?


•    Czy w okolicy znajdują się jakiekolwiek obiekty, takie jak np. spalarnia śmieci, które mogą okazać się kłopotliwe?


•    Jak wygląda dojazd do nieruchomości?



Agencja Nieruchomości "Jartom" powstała w 1992 r. i jest jedną z wiodących firm na rynku nieruchomości w Polsce. Eksperci „Jartom” mają duże doświadczenie w zakresie doradztwa i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami komercyjnymi. Specjalizują się w pośrednictwie najmu oraz w sprzedaży budynków magazynowych i produkcyjnych. Ze względu na wąski zakres działalności pracownicy Agencji „Jartom” posiadają rozległą wiedzę na temat problemów, z jakimi stykają się firmy wynajmujące tego rodzaju obiekty.

 

Źródło: Jartom / budnet.pl
Autor: Tomasz Branecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 34 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
  • profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
  • kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
  • Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >