Jak zapobiec pękającym ścianom?
Pęknięcia, rysy, a czasem nawet grube szczeliny na ścianie i suficie to widok, który możemy spotkać w 70% nowo wybudowanych budynków. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Wszyscy, którzy planują budowę domu powinni w szczególności dopilnować tego etapu inwestycji. Kilka prostych zaleceń może nam pomóc zarówno w doborze wykonawców jak również odpowiednich materiałów na fundamenty.
Czytaj dalej
Pękające ściany występują głównie w nowych budynkach. Ich przyczyną może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej). Częstą przyczyną pękających ścian w domkach jednorodzinnych są nieprawidłowo wykonane fundamenty i użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby fundamenty wylać i zostawić na zimę, podobnie postępować z budynkiem w stanie zamkniętym. Niestety, w przypadku źle wykonanych fundamentów te zabiegi nie pomogą. W niektórych przypadkach przysłowiowe „osiadanie” może potrwać nawet kilka lat.
Czytaj również: Kompozyty wzmacniane włóknem
Porady dla budujących dom
Jeżeli planujemy budowę domu lub właśnie ją rozpoczęliśmy, musimy zwrócić szczególną uwagę na proces wykonywania fundamentów. Od nich zależy trwałość budynku, a także nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy sami wybrać zaufaną firmę, która dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Przed wylaniem betonu koniecznie powinniśmy skontrolować głębokość wykopów oraz wykonanie szalunków, zbrojenia i ewentualnej izolacji. Dodatkowym usprawnieniem prac będzie wykorzystanie specjalistycznych betonów dedykowanych do wykonania fundamentów, takich jak beton Agilia™, dzięki czemu można wyeliminować wiele błędów popełnianych przez pracowników. Kluczową kwestią jest bezpośrednie nadzorowanie procesu wylewania fundamentów. Warto pamiętać, że często spotykane dodawanie wody do wylanego betonu w celu jego łatwiejszego rozprowadzania, dyskwalifikuje fundament i jego wykonawcę.
Czytaj również: Folie poliestrowe z twardą powłoką
Czy wiesz że?
Na rynku istnieją tzw. „Betony samozagęszczalne” (np.: Agilia™ Beton marki Lafarge) dedykowane do wylewania fundamentów, stropów i pionowych elementów budynku. Beton samozagęszczalny dzięki nowoczesnym domieszkom polimerowym ma bardzo płynną konsystencję przy minimalnej zawartości wody. Dzięki temu idealnie przylega do zbrojenia i szalunków oraz nie wymaga wibrowania w celu odpowietrzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu jest mrozoodporny i wodoszczelny. Te cechy sprawiają, że dobry i prawidłowo wylany beton samozagęszczalny minimalizuje ryzyko osiadania budynku oraz pękania ścian i konstrukcji nośnych.
Ekspert Lafarge Beton zaleca:
Andrzej Koton, Dyrektor Regionu ds. Batonu Lafarge
Jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie lub dom powinniśmy zwrócić uwagę na ewentualne rysy i popękane ściany. Niektóre z nich są niegroźne, inne mogą ujawnić wady konstrukcyjne budynku.
Fundamentalne zasady dla budujących dom
- Wykonaj badania gruntu.
- Zadbaj, aby projekt wykonania fundamentów był przygotowany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Typowe projekty domów nie uwzględniają specyficznych warunków gruntowych.
- Zwróć uwagę na głębokość fundamentów. Czy fundamenty będą posadowione poniżej strefy przemarzania? Czy będą powyżej poziomu wód gruntowych?
- Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest niestabilny, rozważ wykonanie płyty fundamentowej.
- Dopilnuj, aby zbrojenie było otoczone betonem o grubości minimum 4 cm. Taka otulina uchroni pręty przed korozją.
- Zamów beton na fundamenty w dobrej wytwórni. Najlepiej użyj na fundamenty specjalnego betonu tzw. samozagęszczalnego.
- Nigdy nie zgadzaj się na dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż nie osiągnie on założonych parametrów.
- Zawsze bierz fakturę VAT – jako gwarancje wymaganej jakości i zamówionej ilości.
Czytaj również: Przewodnictwo cieplne wylewki anhydrytowej
Fundamentalne zasady dla kupujących mieszkanie
- Postaraj się ocenić czy rysa na ścianie to tylko pęknięty tynk, czy pęknięty mur.
- Dokładnie obejrzyj wszystkie ściany nośne. Rysy i spękania przez całą wysokość ściany mogą być oznaką poważnej wady konstrukcyjnej.
- Dokładnie obejrzyj łączenie ścian i sufitów. Duże pęknięcia poziome oznaczają wady w fundamencie budynku, ścianie lub stropie.
- Obejrzyj ściany na klatce, w piwnicy lub w garażu podziemnym. Tam ściana pokryta jest najczęściej samym tynkiem i dobrze uwidacznia pęknięcia.
- Zacieki lub ślady grzyba na ścianie w piwnicy, świadczą o przemakaniu fundamentu i jego złej izolacji.
Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...