Jak zapobiec przedostawaniu się insektów do mieszkania?
Sprzyjająca pogoda i rosnące temperatury na zewnątrz sprawiają, że coraz częściej otwieramy okna, by móc nacieszyć się w domu świeżym powietrzem. Niestety wraz z nim do wnętrza dostają się insekty, które bywają dość uciążliwe. Jak temu zapobiec?
Czytaj dalej
Problemy z owadami są najbardziej odczuwalne w sezonie letnim. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, jednak pewne gatunki, takie jak osy czy komary, w skrajnych przypadkach mogą przysporzyć nam kłopotów. Szczególną ochroną powinny zostać objęte pomieszczenia, w których przebywają dzieci oraz te, gdzie magazynowana jest żywność. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż moskitiery zapewniającej bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież.
Z czego zbudowana jest moskitiera?
Do najbardziej powszechnych należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Ramy wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką.
– "Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45° i uszczelka licująca się z profilem ramki" – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż Okna.
Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Moskitiery drzwiowe różnią się nieco konstrukcją od tych okiennych, ponieważ stanowią odrębne skrzydło mocowane na zawiasach.
Montaż i konserwacji
Moskitierę ramkową można przymocować na dowolne okno. Montuje się ją po zewnętrznej stronie za pomocą obrotowych zaczepów, które przykręca się śrubami do ramki. Aby ją zdjąć, wystarczy przekręcić uchwyty o 90 stopni. Alternatywę stanowią moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi, które mają osobne prowadnice dla każdej z osłon. Ich montaż uzależniony jest od typu rolety, na który się zdecydujemy.
– "Roletę kompaktową instaluje się wyłącznie na etapie budowy ponieważ wstawia się ją razem z oknem. W zależności od sposobu zabudowy skrzynka rolety nie jest widoczna na zewnątrz budynku. Oprócz tego są też dostępne tzw. rolety naelewacyjne, które montuje się na osadzonych wcześniej oknach lub murze a ich skrzynki są widoczne od strony elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się te z możliwością zabudowy i po wykonaniu elewacji są niewidoczne" – dodaje Sławomir Dubiela.
Moskitiery ramkowe należy co jakiś czas zdjąć i umyć wodą połączoną z detergentem. Czyścić powinniśmy zarówno siatkę, jak i ramę. Aby wydłużyć czas eksploatacji, moskitiery trzeba demontować na okres zimowy i zakładać ponownie dopiero wiosną. W wersji zintegrowanej z roletami ich konserwacja sprowadza się do sporadycznego mycia siatki.
Źródło: inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re...
- Zainwestować w dom czy kupić mieszkanie? Liczba postów: 33 Grupa: Budowa i re... Oba rozwiązania mają swoje zalety, wszystko zależy od twoich priorytetów. Jeśli chcesz nowoczesne mieszkanie, energooszczędne budownictwo i możliwość dostosowan...
- Własna firma Liczba postów: 302 Grupa: Firmy budow... Cześć! Zastanawiam się nad zakupem ciepłej kurtki matterhorn z nadrukiem logo dla mojego zespołu. Czy ktoś miał już do czynienia z tymi kurtkami? Jak sprawdzaj...
- Firmy dekarskie Szczecin Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Polecam doswiadczone i sprawdzone w wielu projektach budowlanych firmy dekarskie: pierwsza https://expert-dach.pl oraz https://remonty-dachow.pl. Dachy z każde...
- Remont mieszkania Liczba postów: 75 Grupa: Firmy budow... Nie wiesz, jak poprawnie wykonać wylewkę samopoziomującą? W artykule dostępnym na stronie https://www.bostik.com/poland/pl/blog/po st/construction/emea/poland/we...