Jak zapobiec stratom ciepła w domu?

Jak zapobiec stratom ciepła w domu?

Zima skłania po raz kolejny do refleksji nad zabezpieczeniem domu przed utratą ciepła, a tym samym nad zmniejszeniem opłat za ogrzewanie. Kluczem do utrzymania właściwej temperatury w domu i optymalizacji zużycia energii może być zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Czytaj dalej


Dobrą atmosferę w domu zapewnia ciekawy wystrój wnętrz, odpowiednia kolorystyka, rozkład pomieszczeń, przemyślane oświetlenie, ale także właściwa cyrkulacja powietrza i rozkład temperatur. Tymczasem utrzymanie ciepła na dużej powierzchni, szczególnie zimą, wiąże się bardzo często z wysokimi opłatami. To z kolei sprawia, że domowy klimat pogarsza się. Rosnące rachunki za ogrzewanie powodują niepotrzebne napięcia, których można łatwo uniknąć. Pozornie najprostszym rozwiązaniem mogłoby być zamknięcie okien i ich nieotwieranie przez całą zimę. To jednak prosta droga do zawilgocenia pomieszczeń, a przez to do powstawania grzyba i pleśni. Trudno też mówić o komforcie przebywania w nie wietrzonych pomieszczeniach… 
 

Szczelne drzwi balkonowe z ryglami hakowymi na całym obwodzie chronią dom przed utratą ciepła
Foto: Roto

 

Zatrzymać „uciekające” ciepło

Okna mają coraz większą powierzchnię przeszkloną, dzięki czemu nie wychodząc z domu możemy być bliżej natury – gdy otworzymy lub uchylimy okno, wpuszczając do domu świeże powietrze. Są równocześnie najsłabszym ogniwem powstrzymującym odpływ ciepłego powietrza. Trudno jednak ograniczyć ich otwieranie. Należy pamiętać, że wszystkie pomieszczenia wymagają regularnego wietrzenia, które chroni dom przed wilgocią i pleśnią. Zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza oraz zatrzymanie ciepła wymykającego się przez okna i drzwi wydają się trudne do pogodzenia. Jednak to tylko pozory, o czym świadczą oferowane przez nas rozwiązania – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert do spraw technologii okiennych z Roto Frank.


 
Ukryte zawiasy 

       
Skuteczną metodą na ograniczenie ilości ciepła uchodzącego oknem jest okno z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo. Przede wszystkim zostało ono zaprojektowane z myślą o estetach, którzy przywiązują wagę do każdego detalu wystroju domu. Co ciekawe jednak, jak wynika z danych firmy Roto, okna z ukrytymi zawiasami NT Designo nie są jedynie odpowiedzią na potrzeby osób wrażliwych na detale – są także sposobem na energooszczędność. Przez okna z ukrytymi zawiasami ucieka około 10 % mniej ciepła niż przez okna z widocznymi zawisami. Powód? Uszczelka nie jest przerwana w żadnym punkcie na całym obwodzie okna.
 

 

Okna z widocznymi... i ukrytymi zawiasami Roto NT Designo
Foto: Roto 


Elektroniczny strażnik dopływu zimnego powietrza
 
Duża wilgotność powietrza i wysoka szczelność okien może prowadzić do powstawania grzyba i pleśni. Aby zapewnić odpowiednią wentylację, ale jednocześnie nie doprowadzić do wyziębienia pomieszczenia, Roto proponuje elektroniczny napęd okienny Roto E-Tec Drive, który automatycznie steruje otwieraniem i zamykaniem okien oraz drzwi balkonowych. Odbywa się ono poprzez ręczną klawiaturę albo z wykorzystaniem systemu zdalnego sterowania. W przypadku tego drugiego rozwiązania można zaprogramować dokładny czas uchylenia i zamknięcia okna lub też można powierzyć ten proces czujnikowi wilgotności powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Poza zegarem i termometrem w system sterowania można włączyć czujniki wiatru, deszczu, CO2, co zwiększa dodatkowo bezpieczeństwo domowników. Napęd, zintegrowany w obwodzie okucia, jest niewidoczny ani od wewnątrz, ani od zewnątrz domu. Dzięki temu w żaden sposób nie zaburza estetyki okna.

 

 

System Roto E-Tec Drive umożliwiający zaprogramowanie uchylenia lub zamknięcia okna o konkretnej godzinie
Foto: Roto


 
Otwarte okno i włączony grzejnik – niedobrana para
 
Z punktu widzenia oszczędności energii, w czasie wietrzenia danego pomieszczenia należy wyłączyć zainstalowane w nim grzejniki. Mało kto jednak przestrzega tej zasady, głównie ze względu na jej dużą czasochłonność. Są jednak rozwiązania, które mogą zautomatyzować ten proces. Propozycją jest magnetyczny układ sterowania termostatem Roto MTS. Umieszczony w ramie okiennej kontaktron wyłącza termostat ogrzewania, gdy tylko okno zostanie otwarte. Po przewietrzeniu pomieszczenia i zamknięciu okna, grzejnik zostaje ponownie włączony. To rozwiązanie docenią szczególnie zimą także zapominalscy, którzy wychodząc z domu po prostu nie zamknęli okna. Rozwiązania techniczne z okuciami Roto przynoszą wymierne korzyści – zmniejszenie strat ciepła czy właściwą cyrkulację powietrza w domu. Dodatkowo gwarantują one, że zima przestanie kojarzyć się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz suchym i dusznym powietrzem w domu.

 

Układ sterowania termostatem Roto MTS – automatyczne wyłączanie ogrzewania w chwili otwarcia okna
Foto: Roto

 

Jednym z najprostszych sposobów na zahamowanie strat energii jest zamontowanie szczelnych na całym obwodzie drzwi wejściowych. W tych najbardziej nowoczesnych, szczelność gwarantują zamki listwowe Roto, ryglujące drzwi automatycznie - równocześnie w kilku punktach. Równomierny docisk możliwy jest dzięki licznym punktom ryglowania w postaci bolców, rygli hakowych lub grzybkowych rolek w połączeniu z zaczepami. Zwiększają one siłę docisku oraz powodują, że drzwi się nie wypaczają i lekko się zamykają. W chwili domknięcia uruchamiane jest automatyczne uszczelnienie progowe drzwi, hamujące napływ zimnego powietrza od dołu. Dodatkową, skuteczną izolację zapewniają silikonowe profile uszczelniające.

1 rygle hakowe
2 uszczelnienie progowe
Foto: Roto

 

Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >