Jak zaprojektować inteligentny system alarmowy?

Jak zaprojektować inteligentny system alarmowy?

Zgodnie z policyjnymi statystykami okres letni to moment, w którym dokonuje się najwięcej włamań. Utrata firmowych komputerów, ważnej dokumentacji czy towaru to nie tylko straty finansowe, ale czasem też niemożność wykonywania dalszej pracy. Czytaj dalej

 


Stąd tak ważnym punktem w utrudnieniu życia złodziejom jest skuteczny system alarmowy. Jak podają statystyki, ryzyko włamania wzrasta szczególnie latem, czyli w czasie urlopów wakacyjnych. Najczęściej złodzieje wchodzą do pomieszczeń przez drzwi balkonowe oraz okna. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem powinno być zatem zamontowanie właściwego, inteligentnego systemu alarmowego oraz ubezpieczenie firmowego dobytku. O tym, jak dostosować taki system do własnych potrzeb mówi Mariusz Jasiński, specjalista od inteligentnych instalacji z poznańskiej firmy Elswar.

 

Czytaj również: Systemy oddymiania w budynku



System alarmowy sklasyfikowany

Decydując się na montaż systemu alarmowego należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jak bardzo chcemy zabezpieczyć własną firmę? Inaczej mówiąc - jak szacujemy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji i co do nich zaliczamy? Wybierać bowiem możemy spośród czterech klas systemów alarmowych:



•    Klasa I - wybierz ją, gdy uznasz, że ryzyko włamania lub kradzieży jest niewielkie. Zakładasz wtedy, że intruz który spróbuje wtargnąć na twój teren jest mało doświadczony w temacie alarmów i będzie posiadał proste narzędzia.


•    Klasa II - wskazana, jeżeli wychodzisz z założenia, że włamywacz posiada wiedzę na temat alarmów, a do twojego biura wkroczy wyposażony w bardziej specjalistyczne narzędzia, jak miernik uniwersalny czy klucze metryczne.


•    Klasa III - w sytuacji, gdy intruz posiada rozległą wiedzę na temat stosowanych systemów alarmowych oraz dysponuje niezbędnym wyposażeniem elektronicznym, które pozwoli mu bez większego problemu na włamanie do danego punktu.


•    Klasa IV - tutaj zakłada się, że włamywacz będzie miał możliwość zaplanowania przestępstwa oraz będzie wyposażony w całą gamę sprzętu umożliwiającego włamanie.

 

Z kablami czy bez?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając system alarmowy jest montaż zabezpieczeń. Właściciele firm mają do wyboru dwa - przewodowe oraz bezprzewodowe. Czyli jakie?  - "Systemy przewodowe najczęściej montowane są w budynkach, które dopiero powstają, nie są jeszcze otynkowane, co pozwala na ukrycie przewodów. Taki system można oczywiście zastosować już w gotowym biurze, ale wtedy należy się liczyć z koniecznością wykucia szczelin w ścianach lub zamontowania odpowiednich listew" - tłumaczy Mariusz Jasiński, ekspert z Elswar.

 

Czytaj również: Jak wybrać system alarmowy?



W przypadku gotowych pomieszczeń warto przemyśleć montaż systemów bezprzewodowych. Unikniemy w ten sposób ponownego kucia ścian, zakładania listew czy maskownic na kable. Poza tym, jak tłumaczy Mariusz Jasiński,  mimo że urządzenia przewodowe są tańsze, to jeśli chodzi o czas i koszt robocizny to bardziej opłacalne będą systemy bezprzewodowe.

 

Czytaj również: Czym kierować się przy wyborze systemu ostrzegania?

 

Inteligentny sposób na złodzieja

Wybierając alarm należy dodatkowo zwrócić uwagę na proponowany system sterownia, czyli tzw. manipulatory. Do tej pory najbardziej popularnymi były piloty lub panele montowane na ścianach, jednak obecnie eksperci coraz częściej polecają nowości, jakimi są klawiatury sensoryczne oraz panele LCD. Te ostatnie są szczególnie pomocne w przypadku np. wystąpienia usterek, chęci szybkiego sprawdzenia dostępnych funkcji i wyświetlanych komunikatów.

 

Czytaj również: Trudny wybór okien oddymiających

 

Alarm nie tylko antywłamaniowy?

Dziś system alarmowy to nie tylko ochrona, ale także inteligentna "pomoc" w zarządzaniu biurem. Inteligentne instalacje elektryczne, w których system alarmowy to jeden z priorytetowych punktów, to możliwość sterowania dostępnymi funkcjami poprzez jeden panel administracyjny zamieszczany np. na ścianie. Jednym przyciskiem włączymy lub wyłączymy alarm, zasuniemy rolety, odłączymy zasilanie od wybranych urządzeń elektrycznych czy ustawimy temperaturę powietrza. Co więcej, wyposażenie inteligentnego systemu alarmowego w czujniki zalania wodą oraz zawór odcinający pozwolą uchronić naszą firmę przed "atakiem" wody w przypadku np. awarii hydraulicznej. Inteligentne instalacje wykryją także obecność niebezpiecznych gazów - powiadomią o zagrożeniu oraz rozpoczną wentylowanie pomieszczeń.

 

 

Pod czujnym okiem alarmu

Kolejnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę to rodzaj zastosowanych czujników. Najpopularniejszymi są czujniki ruchu na podczerwień, rzadziej spotkamy się z dualnymi, czyli takimi w których do wykrycia zagrożenia używana jest zarówno podczerwień, jak i mikrofale. - "Te ostatnie są szczególnie polecane w miejscach, w których zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie, a jednocześnie uniknięciu fałszywych alarmów ruchowych" - dodaje Mariusz Jasiński.  Z kolei w ramach okiennych i framugach najczęściej można spotkać czujniki magnetyczne. W stanie neutralnym dwie części znajdują się obok siebie (drzwi zamknięte) - alarm zostaje uruchomiony w momencie, gdy nastąpi ich rozdzielenie.

 

Czytaj również: Inteligentny system chroniący dom przed włamaniem



Sygnał zwiastujący zagrożenie

Dość oczywistą kwestią jest, że w systemie alarmowym niezbędny jest także sygnalizator informujący o zagrożeniu - zwykle dźwiękowy lub łączący dźwięk i światło. Sygnalizatory różnią się przede wszystkim natężeniem światła i dźwięku, wielkością, a także sposobem zasilania. Jak mówią eksperci z Elswar, najlepiej wybrać takie, które posiadają własne akumulatory - wtedy działają nawet w przypadku przecięcia przewodów.

 

Czytaj również: Nowe Systemy Automatyki Budynków



W drodze po ubezpieczenie

Czy wiesz, że 50% wszystkich odszkodowań za szkody majątkowe wypłacane co roku przez firmy ubezpieczeniowe stanowią włamania? Pamiętaj jednak, że w przypadku nieszczęśliwej sytuacji, odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy ubezpieczyciel stwierdzi brak systemu alarmowego. To kolejny argument na rzecz tego, by inwestycja we właściwe zabezpieczenie majątku stanowiła pierwszy krok do ochrony przed utratą własnego czy firmowego mienia.

Źródło: Best image PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 647

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >