Jak zaprojektować ściany wewnętrzne w budynku?

Jak zaprojektować ściany wewnętrzne w budynku?

Jak zaprojektować ściany wewnętrzne w budynku, by dom był elastyczny do zmian? Gdzie powinny znaleźć się ściany działowe i co można w nich zmienić? Jakie najczęściej rozwiązania wybierają rodziny?

Popularne projekty budowlane

"Obecnie każdy, kto ma zamiar wybudować dom szuka projektu, który mu najbardziej będzie odpowiadał. W którym może dokonywać zmian istotnych dla siebie i swojej rodziny. Ważnym aspektem jest nie tylko to, by dom był pasywny, ale także elastyczny pod względem zmian. Wygląd budynku nie odgrywa już tak wielkiej roli, za to jego wnętrze musi być wyjątkowe. Ściany wewnętrzne budynku powinny zapewnić komfort i dać poczucie bezpieczeństwa każdemu członkowi rodziny. Przez lata zaobserwowaliśmy, że najbardziej popularne projekty domów to takie, w których dzienna strefa nie jest ograniczona ścianami wewnętrznymi budynku, ale jednocześnie każdy ma swoje miejsce tylko dla siebie. W takich projektach zazwyczaj kuchnia połączona jest z przestronnym salonem. Takie rozwiązanie nie tylko optycznie powiększa dom, ale znosi bariery, sprzyja wzmacnianiu więzi rodzinnych." - wyjaśnia Robert Skulimowski z Wellmade, firmy budowlanej specjalizującej się w budownictwie jednorodzinnym.

 

Gdzie ściany nośne, a gdzie działowe

W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych budynek podzielony jest na kilka części. Strefę gospodarczą, zazwyczaj usytuowaną od północy zajmują pomieszczenia typu komórki, spiżarki, garderoby, kotłowania,  itp. Strefa dzienna to zwykle salon, pokój dzienny i kuchnia. Strefa prywatna i nocna to pokoje członków rodziny oraz sypialnie. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy nośne ściany wewnętrzne budynku oddzielą strefę gospodarczą od dziennej, oraz dzienną od prywatnej i nocnej. Ściany działowe powinny znaleźć się we wszystkich miejscach tam, gdzie możliwe są zmiany oraz manewrowanie wszelkimi otworami.

 

Co można zmienić w ścianach działowych?

Ściany działowe można bezpiecznie zburzyć łącząc pomieszczenia i uzyskując więcej przestrzeni. Jeśli nie chcemy rezygnować z całej ściany możemy wybić w niej otwory,  zostawiając większe fragmenty lub tylko ażurowe filary.  W ścianie działowej można też ukryć drzwi przesuwne, co daje możliwość dowolnego oddzielania pomieszczeń. Nowy wygląd ścianie nada wybicie w niej i podświetlenie wnęk. Można też ścianę murowaną wymienić na taflę szklaną, pustaki szklane, laminowane płyty perforowanych itd. Możliwości są nieograniczone i zależą od wyobraźni projektanta. - przekonuje mgr inż. arch. Piotr Lewandowski właściciel firmy A8 ARCHITEKTURA. W praktyce jest tak, że wiele rodzin łączy kuchnię z salonem lub kuchnię z pokojem. Dosyć często spotykane są zmiany polegające na zmianie położenia drzwi lub całkowitego ich wyeliminowania. Wszystkie te modyfikacje ścian wewnętrznych budynku mają doprowadzić do tego, by mieszkańcy czyli się komfortowo w każdej sytuacji.

 

 

Zmiany na lepsze

Z badania przeprowadzonego przez ASM wśród 490 mieszkańców Polski, którzy planując lub budując swój dom skorzystali z ofert prezentowanych w katalogach gotowych projektów budynków jednorodzinnych, wynika że, najpopularniejsze wśród inwestorów indywidualnych cieszyły się projekty domów jednorodzinnych wybudowane w stylu tradycyjnym (44,9%), a niespełna 33% w stylu nowoczesnym.

https://www.budnet.pl/zdjecia/wykres_projekt_domu_big.png 

 

Warto dodać, że każdy projekt budowlany można zmienić i dostosować do swoich potrzeb. Przeprojektowanie i adaptacja zakupionego wcześniej projektu domu wcale nie jest aż tak kosztowna. Ściany wewnętrzne budynku można przenieść lub usunąć. Przy obecnej technologii i ogromnej wiedzy projektantów, można zmienić także ściany nośne. W większości przypadków można je zamienić na podciąg, ale wymaga to przeliczenia przez konstruktora w zakresie wytrzymałości i przeprojektowania.

 

Dzięki temu, że mamy możliwość różnorodnej modyfikacji ścian wewnętrznych w budynku, to możemy stworzyć prawdziwe arcydzieło, w którym zamieszkamy. Kiedyś było to nie do pomyślenia, by w domu zamiast ścian stały filary. Dziś są stosowane nawet bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, a projekt i budowa takiego domu nie stanowi już żadnego problemu. To jak będzie wyglądał nasz dom, zależy w dużej mierze od nas. I to jest piękne i warto z tego korzystać. Bo współczesne projektowanie jest nastawione na klienta, w wielu przypadkach urzeczywistnia marzenia i wyobrażenia o wyglądzie własnego domu.

 

 

 

 

Źródło: Fresh PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19465 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 298

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >