Jak zorganizować przestrzeń kuchenną?

Jak zorganizować przestrzeń kuchenną?

Pieczenie, siekanie, gotowanie, doprawianie, blanszowanie, ozdabianie... restauracyjną kuchnię porównać można do nieustannie brzęczącego ula. Praca w takim miejscu wymaga nie tylko umiejętności działania pod presją czasu, lecz także właściwej organizacji.

Najlepiej nawet przebiegająca kooperacja zgranego zespołu może jednak nie przynosić właściwych rezultatów, jeśli przestrzeń pozostawia wiele do życzenia pod względem ergonomii. Zastosowanie paru przydatnych rozwiązań, odpowiednie zagospodarowanie szuflad i właściwe rozmieszczenie sprzętu elektoinstalacyjnego mogą zaoszczędzić nerwów związanych ciągłym zawieruszaniem się kuchennych przyborów i wiecznym potykaniem się o kable.

 

Organizacja od podstaw

Punktem wyjścia jest rozstawienie mebli i sprzętu AGD w taki sposób, aby każdy pracownik miał zapewnioną swobodę ruchów. Kuchenki powinny stanowić centralny punkt, wokół którego aranżuje się pozostałe elementy wnętrza. Pamiętajmy, aby w okolicach płyty grzejnej utworzyć płaszczyznę, na którą odstawia się gorące garnki bądź patelnie. Sporo uwagi poświęcić należy też rozmieszczeniu sprzętów w przestrzeniach mebli. Rzeczy używane najczęściej powinny się znaleźć się poniżej powierzchni blatu lub w strefie pomiędzy wysokością oczu i kolan. Pojemne półki umiejscowione pod płytą kuchenną to wymarzone miejsce na podręczne patelnie, rondle itp.

 

 

 

Zmierzch kuchennych szafek

Standardowe szafki sprawdzają się w domowych kuchniach. W ich restauracyjnych odpowiednikach nie są jednak zbyt fortunnym rozwiązaniem, ponieważ utrudniają dostęp do sprzętu umieszczonego w ich głębi. Warto je zamienić na duże szuflady o pełnym wysuwie. Uzyskujemy nie tylko dobry wgląd w ich zawartość, lecz także ułatwiony do niej dostęp. Pomocne okażą się też specjalne ograniczniki/podzielniki, które skutecznie dyscyplinują przestrzeń, narzucając obowiązek odkładania sztućców, talerzy lub garnków o określonej wielkości w miejsce przeznaczone do ich przechowywania. Zapobiegają także przesuwaniu się sprzętów umieszczonych w szufladach.

 

Każdy centymetr się liczy

We właściwie rozplanowanej kuchni można wykorzystać pod zabudowę nawet najmniejsze przestrzenie. Aby nie zmarnował się ani jeden centymetr kwadratowy, warto zastosować szuflady typu cargo. Bywają one wyjątkowo wąskie (nawet do 15 cm), ale zawsze dość wysokie. Wysuwają się na całej długości, są więc bardzo pojemne. Jeśli nadal cierpimy na niedobór miejsca, zamontujmy nad blatem reling, na którym wiesza się często używane sprzęty. W wersji wysuwanej można go także zainstalować w każdej niezagospodarowanej wąskiej przestrzeni między meblami. Nie pozwólmy też marnować się kubaturze pod sufitem. Narzędzia kuchenne zwisające ze specjalnych ram zawieszonych nad blatem są zawsze pod ręką. Przestrzeń pod sklepieniem to również idealne miejsce na umieszczenie wieszaka na kieliszki.

 

 

 

Nie wyważać otwartych drzwi

W restauracyjnej kuchni panuje ciągły rozgardiasz. W pośpiechu łatwo zapomnieć o domknięciu drzwiczek mebla, czego konsekwencje mogą się okazać wyjątkowo bolesne. Dlatego nieocenione okazują się zawiasy samozamykające, które pozwalają uniknąć wypadków oraz zapobiegają hałasowi wywoływanemu przez trzaskające drzwiczki bądź szuflady.

 

Wszystko na swoim miejscu

Im więcej rzeczy na blacie, tym większy bałagan. Należy wyrobić w pracownikach odruch odkładania wszystkich sprzętów na miejsce. Pomogą w tym wspomniane wcześniej podzielniki w szufladach. Jeśli chcemy, by również sprzęty wiszące zwykle na ścianach odwieszane były zawsze w ten sam punkt, możemy zastosować prosty, lecz niezwykle skuteczny zabieg „malowania cieni”. Zarys danego narzędzia kuchennego umieszczonego na ścianie wskazuje, gdzie powinno się znaleźć po zakończeniu pracy. Aby nie szukać zbyt długo właściwego noża, warto nad blatem roboczym zamontować szynę magnetyczną. Bez problemu utrzyma ona nawet duży tasak. Dzięki niej odłożenie noża wymaga jedynie pojedynczego ruchu, więc ostre narzędzia nie leżą niepotrzebnie na blacie. Właściwie wygospodarowane miejsce na odpadki poprodukcyjne to podstawa we wszelkich punktach gastronomicznych. Wielopojemnikowy system gromadzenia śmieci umieśćmy w pobliżu zlewu.

 

 

 

W matni przewodów

 – "Należy pamiętać, że w miejscach szczególnie narażonych na niepożądane działanie wody, do których zalicza się kuchnia, zamontowane powinny być gniazda bryzgoszczelne o stopniu ochrony IP 44 – radzi Sławomir Szotek", specjalista z firmy Kontakt-Simon.

Urządzenia elektryczne już dawno stały się niezbędne do szybkiego przyrządzania posiłków. Trudno jednak pracować w plątaninie kabli. Za jednym zamachem oszczędzimy miejsce i uporządkujemy przestrzeń, jeśli w blatach zamontujemy wysuwane telebloki. Pozwalają one na podłączenie urządzeń w dogodny i estetyczny sposób. Jeśli zaś chcemy korzystać z elektrycznych urządzeń w przestrzeni roboczej o charakterze wyspy, przeprowadźmy kable pod powierzchnią parkietu i zainstalujmy puszkę podłogową.

Dobra organizacja i świadome zarządzanie czasem są podstawą sukcesu każdej firmy, w tym restauracji. Nie trzeba rewolucji, by usprawnić działanie zespołu. W kuchni wystarczy zastosować parę sprytnych rozwiązań, które szybko przyniosą wymierne efekty w postaci skrócenia procesu przygotowania posiłków. Z pewnością zostanie to przyjęte z radością przez gości spragnionych rozkoszy podniebienia.

 

 

 

Źródło: Grupa reklamowa Niedzielski / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
  • Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
  • Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...
  • Jak stworzyć własne darmowe dzwonki na telefon kom... Liczba postów: 20 Grupa: Ciekawe pom... Szukasz zespołu, który doda wyjątkowego klimatu Twojej imprezie? band zespół muzyczny Truecolorsband to idealne rozwiązanie. Zespół oferuje szeroki wachlarz utw...
  • Jakie meble kuchenne wybrać do kuchni? Liczba postów: 191 Grupa: Wnętrza Od wielu lat prowadzę własny punkt gastronomiczny i wiem jak ważne jest odpowiednie wyposażenie. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu internetowego z wyposażenie...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 385

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >