Jak zrobić izolację fundamentu? Budujemy dom cz. III

Jak zrobić izolację fundamentu? Budujemy dom cz. III

Kiedy stawianie fundamentów mamy już zakończone, nie możemy zapomnieć o izolacji fundamentu. Jest ona szczególnie ważna gdyż odpowiada za komfort cieplny i wilgociowy. Jak prawidłowo wykonać izolację, jakich materiałów budowlanych do tego użyć? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku. Czytaj dalej

Jak zacząć izolacje fundamentów?

Zacznijmy od tego , że przed położeniem jakiejkolwiek izolacji trzeba pamiętać o osuszeniu zawilgoconych ścian, aby to uczynić należy ścianę dokładnie oczyścić z resztek izolacji jak i również z resztek zaprawy tynkarskiej. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów osuszania:

- Termoinekcja – metoda ta polega na osuszaniu zawilgoconego muru za pomocą grzałek elektrycznych, które muszą być umieszczone w otworach nawiercanych, co 15-10 cm.

- Elektroosmoza- jest to osuszanie muru przy użyciu prądu stałego przepływającego pomiędzy dodatnimi a ujemnymi elektrodami, które to są zamieszczone w murze. Przepływający prąd sprawia, iż wilgoć z górnej części muru wędruje w kierunku gruntu

- Przewietrzanie – przy metodzie przewietrzania należy wykonać przeponę powietrzną, czyli należy podkopać i oczyścić ściany fundamentowe następnie nawiercić po zewnętrznej stronie w kilku rzędach ukośnych otworów. Ścianę należy zostawić do wyschnięcia w zabezpieczonym przed osuwaniem się wykopie. Należy jednak pamiętać, że metoda osuszania możliwa jest przy niewielkim zawilgoceniu i niskim poziomie wód gruntowych.

 

 

Rodzaje izolacji

- Izolacja pozioma

Układana jest na wierzchu ścian fundamentowych i piwnicznych, oraz piwnicznych oraz na ławach fundamentowych. Izolacja pozioma powinna być w miejscu połączenia z izolacją, ale również nad poziomem terenu ( 20 – 30 cm w piwnicach płytko zagłębionych). Ochrania wyżej usytuowanych elementów konstrukcyjnych przed wilgocią. Przy wyborze materiałów musimy pamiętać, iż mają one stanowić barierę dla wody. Uważajmy jednak, aby papa, która spełnia rolę izolacji nie była uszkodzona. Najmniejsza szczelina sprawia, iż woda przenika, co w efekcie powoduję wilgoć i grzyb.

- Izolacja pionowa

Odpowiedzialna jest za zabezpieczenie zewnętrznej strony powierzchni ścian poniżej poziomu terenu. Występują trzy typy izolacji pionowych:


Izolacja przeciwwilgociowa (typ lekki)

Kiedy woda gruntowa znajduję się poniżej poziomu posadowienia wykonuje się ją w gruntach przepuszczalnych, czyli w żwirach i piasku. Chroni ona ściany przed naturalną wilgocią gruntu, woda opadową

Izolacje przeciwwodne (typ średni)

Wykonywane są one w gruntach nieprzepuszczalnych w sytuacji, kiedy woda znajduję się w gruntach przepuszczalnych oraz poniżej fundamentów. Zabezpieczają ściany przed wodą opadową, która przesącza się w kierunku przegrody jak i również zabezpiecza zbierającą się wodą na dnie wykopu.

Izolacja Przeciwwodna (typ ciężki)

Izolacja przeciwwodna typu ciężkiego wykonywana jest przeważnie w budynkach podpiwniczonych, kiedy to zwierciadło wody gruntowej znajduję się powyżej poziomu podłogi piwnicy. Zadaniem owej izolacji jest ochrona budynku przed woda wywierającą parcie hydrostatyczne. Z powodu dużych kosztów izolacji typu ciężkiego jest ona odradzana i polecana jest rezygnacja z podpiwniczenia.

 

 

Zawsze, kiedy planujemy naprawę uszkodzonej lub wykonanie nowej izolacji musimy pamiętać, że nie należy robić nic na tzw. „własną rękę”. Przy takich zadaniach trzeba ocenić stan ścian fundamentowych, warunki gruntowo-wodne, oraz fragmenty tynku, dlatego też opinia inżyniera budowlanego lub geotechnika będzie nam niezbędna.

 

 

Zobacz także inne artykuły z cyklu "Budujemy dom" :

- Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom cz. I

- Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz. II

- Jak zrobić izolacje fundamentu? Budujemy dom cz. III

- Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

- Co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej? Budujemy dom cz. V

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19404 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 258

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >