Jaką płytę dachową wybrać?
W ubiegłym wieku azbest był jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w pokryciach dachowych. Z czasem okazało się jednak, że może być niebezpieczny dla zdrowia.
Czytaj dalej
Nakaz wymiany dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest do 2032 r., stawia właścicieli domów przed problemem, jakim materiałem wyłożyć nowy dach swojego domu. Od początku lat 70. ubiegłego wieku płyty cementowo-azbestowe zwane także eternitem kładzione były na dachach wielu polskich domów. Swoją popularność azbest zawdzięczał m.in. niewielkiej wadze, dużej trwałości, jak również niskiej cenie. Jednakże z biegiem lat okazało się, że eternit jest niebezpieczny dla zdrowia, stając się bezpośrednią przyczyną wielu chorób układu oddechowego.
W 1997 roku polski rząd wprowadził zakaz stosowania oraz dystrybucji materiałów, w skład których wchodził niebezpieczny azbest. Efektem tej ustawy był przyjęty przez Radę Ministrów RP w 2002 roku Program Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest Stosowanych na Terytorium Polski, który zakłada całkowite usunięcie eternitu do 2032 roku.
Czytaj również: Co to jest dekarstwo ekologiczne?
Właściciele domów, których dachy pokryte są płytami zawierającymi azbest nie powinni zwlekać z ich wymianą na ostatnią chwilę, ponieważ niszczejące z biegiem czasu płyty stają się coraz bardziej szkodliwe. Jak szacują eksperci problem pozbycia się azbestu z budownictwa mieszkaniowego może dotyczyć nawet połowy wszystkich budynków w kraju. Do tej liczby należy dodać inwestycje wykorzystywane w rolnictwie i przemyśle, które także posiadają dachy zawierające azbest.
Wymiana pokrycia dachowego wymaga podjęcia decyzji, jakim materiałem będziemy chcieli pokryć nasz dach. Na potrzeby tego tekstu porównamy dwa produkty stosowane z powodzeniem zarówno w segmencie mieszkaniowymi, jak i rolnictwie i przemyśle: blachę T-18 oraz EuroFalę - płytę z włókno-cementu firmy Cembrit. Wybór odpowiedniego materiału implikuje wiele czynników. Zacznijmy od ilości łat, które są potrzebne do montażu płyt na dachu. Płyty z blachy T18 wymagają podparcia co 40-50 cm w zależności od grubości blachy, wysokości trapeza, jak również kąta nachylenia dachu. Płyty EuroFala, w przeciwieństwie do blachy, wymagają rzadszego stosowania podparcia łatami – dokładnie co 117,5 cm. W rezultacie pokrycie dachu drugim z materiałów wymaga użycia mniejszej liczby łat.
Czytaj również: Co zrobić, by nasze poddasze stało się nowoczesne i ekologiczne?
Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie blachy dachowej T18, należy pamiętać o konieczności dodatkowego wydatku związanego z kupnem folii dachowej. Wynika to z faktu, iż na dolnych płaszczyznach tego pokrycia dachowego dochodzi do skraplania się wody. Natomiast gdy nasz wybór padnie na płyty faliste z włókno-cementu, nie będziemy musieli korzystać z folii dachowej, co zaoszczędzi nam dodatkowej pracy i obniży koszty położenia takiego dachu.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż płyty faliste EuroFala są odporne na nadmierne nagrzewanie się, dzięki czemu koszty ewentualnego chłodzenia budynku z dachem z włókno-cementów będą niższe niż w przypadku tego samego procesu, gdy dach wykonany jest z blachy. Co ważne, szczególnie w kontekście budownictwa mieszkaniowego, EuroFala skutecznie wycisza odgłosy opadów atmosferycznych, jest również bardziej odporna od swojego „konkurenta” na zmienne warunki atmosferyczne (w tym kwaśne deszcze).
Wymiana pokryć dachowych wykonanych z eternitu to dla właścicieli tych dachów konieczność, której będą musieli się poddać. Zmiana niebezpiecznego azbestu nie musi odbywać się kosztem utraty pozytywnych właściwości tego materiału. Płyty dachowe EuroFala nie dość, że są bezpieczne dla naszego zdrowia, to dodatkowo zachowują wszystkie najlepsze cechy eternitu, stając się jego godnym i co ważne zdrowszym „spadkobiercą”.
Źródło: Core PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Studnia głębinowa Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa W ostatnim czasie wiercenie studni głębinowych łódzkie było kolejnym etapem prac na mojej działce. Po konsultacji z geologiem, który doradził najlepsze miejsce,...
- Wiata Garażowa Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Szukasz trwałego garażu, który szybko zrealizuje Twoje potrzeby? Sprawdź ofertę Stalblach. To producent u którego można kupić tanie garaże blaszane. Charakteryz...
- Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie e... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja może pomóc ograniczyć rosnące zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń, ale nie jest pełnym remedium na ten problem. Rekuperacja, czyli wentylacja....
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Pompa ciepła to super sprawa ale tylko w połączeniu z fotowoltaiką. Bez niej koszty prądu są duże.
- Które stoły do produkcji i naprawy palet opłaca si... Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Które stoły do produkcji i naprawy palet opłaca się kupić? Jest tego trochę na rynku, a ja po latach wchodzę znowu na rynek i nie wiem na co się zdecydować.