
Jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?
PKPP Lewiatan rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu „Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców”, który umożliwi wypracowanie narzędzi sprzyjających dopasowaniu kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku pracy.
Rekomendacje dotyczące kształcenia ustawicznego i współpracy z instytucjami edukacyjnymi przekazane zostaną rządowi oraz parlamentarzystom.
Realizowany projekt przewiduje analizę sytuacji w czterech branżach, w których problemy z dopasowaniem kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców są wyraźnie widoczne. Są to: branża energetyczna, budowlana, odzieżowa i IT. Dzięki projektowi uzyskamy informacje o brakach w systemie kształcenia kwalifikacji i przyczynach niedopasowania kwalifikacji pracowników do wymagań rynku. Analiza ta pozwoli również odpowiedzieć na pytanie jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy w danej branży i jakich kwalifikacji brak pracownikom starającym się o pracę. Wypracowane zostaną także rozwiązania, dzięki którym pracodawcy będą mogli brać udział w kształtowaniu programów nauczania.
Efektem badań, które na zlecenie Lewiatana przeprowadzi Ośrodek Badania Rynku Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, będzie raport zawierający rekomendacje zmian w systemie kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia ustawicznego (lifelong learning). Liczymy, że upowszechnienie i wprowadzenie w życie powstałych rekomendacji pomoże zlikwidować lukę między kwalifikacjami posiadanymi przez pracowników i tymi poszukiwanymi przez pracodawców.
W ramach projektu powstaną publikacje dotyczące dobrych praktyk w zakresie zwiększania kwalifikacji pracowników w miejscu pracy oraz dobrych praktyk w kontaktach pracodawców z instytucjami edukacyjnymi. Opisane rozwiązania i dobre praktyki promowane będą wśród przedsiębiorców, szkół wyższych, zawodowych i branżowych instytucji szkoleniowych.
Odbędzie się również cykl seminariów dla pracodawców i przedstawicieli rynku edukacyjnego, który zacieśnić ma współpracę pomiędzy środowiskiem pracodawców, a instytucjami kształcenia.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków EFS i wspiera priorytety polityki unijnej dyr. zrównoważony rozwój i równe szanse. Prace nad rekomendacjami zakończą się w roku 2010.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Rower i małe dziecko Liczba postów: 273 Grupa: Trudne tema... Cześć, Szukam roweru dla mojego 6-letniego dziecka – coś lekkiego, wygodnego i bez zbędnych bajerów. Myślałem o kole 20 cali, bo 16 już robi się za małe. Zależy...
- Suplementy dla psa i kota Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Cześć, Chciałem polecić karmę, którą mój pies je już od kilku miesięcy – Brit Care Lamb & Rice. Bardzo dobrze się u nas sprawdza: sierść lśniąca, brak problemów...
- Porady biznesowe Liczba postów: 330 Grupa: Trudne tema... W odniesieniu do poszukiwania efektywnych opakowań, producent butelek plastikowych , taki jak Omegaplastics, może zaoferować interesujące opcje. Butelki HDPE są...
- Mieszkanie co i jak? Liczba postów: 60 Grupa: Trudne tema... Sopot to jedno z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem, a inwestycje w mieszkania i apartamenty w tej lokalizacji to doskonała opcja na przyszłość. W oferc...
- Producent garaży blaszanych Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... W jaki sposób izolować takie garaże?