Jakie grzałki do jakich konstrukcji?
Elementy grzejne popularnie nazwane grzałkami cieszą się zainteresowaniem prawie każdej gałęzi przemysłu od przetwórstwa spożywczego po energetykę. Krakowska firma Elektrotermia – specjalizująca się w produkcji urządzeń grzewczych posiada w swojej ofercie bogaty asortyment grzałek typowych oraz produkowanych na specjalne zamówienie.
Czytaj dalej
Ich produkcja odbywa się w nowoczesnym zakładzie produkcyjno - usługowym w Niepołomicach na maszynach i w technologii szwedzkiej firmy Kanthal.
Wśród różnych rodzajów grzałek do najczęściej stosowanych należą grzałki rurkowe. Przystosowane do pracy w powietrzu, w cieczach, gazach i w ciałach stałych oddają wytworzone ciepło poprzez przewodzenie, konwekcję lub promieniowanie. Ich forma zależy od projektu urządzenia. Zbudowane są z właściwego elementu grzejnego - w przypadku grzałek Elektrotermii jest to drut oporowy firmy Kanthal, materiału izolacyjnego - najczęściej jest to tlenek magnezu (MgO) użyty ze względu na bardzo dobre właściwości dielektryczne i dobrą przewodność cieplną oraz obudowy jaką jest żaroodporny i kwasoodporny, nierdzewny pancerz zewnętrzny ze stali AISI 309S. Elektrotermia wykonuje również grzałki na zamówienie, w obudowie miedzianej lub chromowanej, do pracy w wodzie przy dużych obciążeniach powierzchniowych. Grzałki rurkowe mają zastosowanie w urządzeniach gospodarstwa domowego takich jak: bojlery elektryczne, suszarki łazienkowe, piece akumulacyjne, piece kaflowe itp. a także w przetwórstwie spożywczym, aparaturze laboratoryjnej, urządzeniach do gastronomii, chłodnictwa, kolejnictwa etc. Odmianą grzałek rurkowych są spirale grzejne wykonane z drutów oporowych firmy Kanthal. Dzięki dużej powierzchni emisyjnej uzyskuje się zwiększony strumień ciepła i wzrost efektywności wykorzystania mocy elementu grzejnego. Oprócz typowych spiral o średnicach fi od 4 mm do 8 mm i mocy od 400W do 2000W producent wykonuje urządzenia niestandardowe według dostarczonego wzoru i parametrów, do różnego rodzaju pieców i komór grzejnych, takich jak piece hartownicze, topielne, do nagrzewania szkła, ceramiki itp.
Innym rodzajem grzałek produkowanych w niepołomickim zakładzie są grzałki otokowe i płaskie wykonywane wyłącznie na indywidualne zamówienie według wzoru, rysunku lub szkicu. Grzałki otokowe przewodzą ciepło do elementów maszyn i urządzeń o kształcie cylindrycznym, walcowatym, prostopadłościennym itp. Używane są przede wszystkim w przetwórstwie tworzyw sztucznych, w różnego rodzaju wytłaczarkach, wtryskarkach, w maszynach do rozdmuchu folii , w maszynach pakujących i im podobnych. Zbudowane są z taśmy oporowej firmy Kanthal, nawiniętej na izolator, czyli rdzeń mikanitowy oraz żaroodpornej metalowej obudowy. W innej wersji tych grzałek elementem grzejnym jest spirala z drutu oporowego Kanthal, umieszczona w kształtkach steatytowych, zabudowana również blachą żaroodporną. Te ostatnie (grzałki ceramiczne) cieszą się większą popularnością z uwagi na obciążenie powierzchniowe, które jest wyższe niż w przypadku grzałek mikanitowych. Przybliżona graniczna temperatura ich stosowania wynosi 600°C, natomiast grzałek mikanitowych ok. 350°C. Ciekawą realizacją Elektrotermii prezentowaną na zdjęciu jest ceramiczna grzałka do wytłaczarki o średnicy fi 1500 mm i mocy 15 KW. Mikanitowe grzałki płaskie dobrze oddają ciepło do obiektu grzanego np. prasy wulkanizacyjnej dzięki właściwemu dociskowi grzałki. Maksymalna temperatura pracy tych grzałek wynosi ok. 350°C, a obciążenie powierzchniowe do 4 W/cm². W każdym rodzaju tych grzałek istnieje możliwość wykonania otworów do montażu mechanicznego lub wprowadzenia czujnika termostatu.
Czytaj również: Wykonanie lub zmodernizowanie instalacji grzewcze
Grzałki patronowe to nowoczesne, wysokowydajne elementy grzejne o specjalnej konstrukcji - płaszcz grzałki wykonany jest z żaroodpornej stali nierdzewnej lub mosiądzu, element grzejny z drutu oporowego osadzonego w ceramice i uzupełnionego tlenkiem magnezu (MgO). Ich niewielkie wymiary w połączeniu z wysoką pojemnością cieplną umożliwiają emisję znacznej ilości ciepła ze stosunkowo niewielkiej powierzchni. Wymagają zastosowania materiałów najwyższej jakości, spełnienia najostrzejszych kryteriów projektowania i niezwykłej precyzji wykonania – grzałki Elektrotermii posiadają klasę dokładności H7. Dzięki tak wysokim parametrom zapewniają bardzo dobrą wymianę ciepła, utrzymanie równomiernej temperatury oraz odporność na korozję i utlenianie. Przeznaczone są najczęściej do ogrzewania ciał stałych, ale także cieczy i gazów. Typowe obszary zastosowań grzałek patronowych to przemysł tworzyw sztucznych – wtryskarki, zgrzewarki, formy gorącokanałowe; odlewnictwo – ogrzewacze, piece próżniowe; technika medyczna i laboratoryjna - urządzenia destylujące, ogrzewacze olejowe, kąpiele lutownicze, urządzenia do inhalacji i sterylizacji; przemysł motoryzacyjny - osuszacze i ogrzewacze w układach hamulcowych, podgrzewacze głowic i misek olejowych silników wysokoprężnych.
Czytaj również: Powietrzna pompa ciepła, czyli jak zapewnić darmową energie z powietrza?
W zakładzie produkcyjnym w Niepołomicach realizowane są projekty typowe jak również te o dużym stopniu skomplikowania, na zlecenia Klientów z całej Polski, a także z zagranicy – między innymi z Niemiec, Słowacji i Gruzji. Nowoczesny park maszynowy, własne biuro konstrukcyjne i doświadczona kadra specjalistów pozwalają na realizację nawet najtrudniejszych projektów. Producent wprowadza nowatorskie rozwiązania, a każde zamówienie jest traktowane indywidualnie. Oprócz szerokiej gamy wyrobów własnych oferuje także wysokotemperaturowe elementy grzejne firmy Kanthal do specjalistycznych zastosowań. Wysoka jakość surowców, najnowsza technologia i precyzja wykonania jest gwarancją niezawodnie pracujących urządzeń.
Źródło: Elektrotermia / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...