Jakie korzyści płyną z używania energii słonecznej?

Jakie korzyści płyną z używania energii słonecznej?

Słońce emituje ok. 1023 kW energii. Do powierzchni naszej planety dociera z tego tylko znikoma część, która i tak jest wiele tysięcy razy większa od ogólnej ilość energii wytwarzanej na ziemi. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie energią słoneczną w Polsce ciągle rośnie, a specjaliści upatrują w niej ogromne energetyczne perspektywy. Czytaj dalej

 

Polacy łapią słońce

 

Mimo zróżnicowanego klimatu popularność  kolektorów słonecznych w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. W instalacji solarów doganiamy Austriaków, Niemców czy Norwegów, którzy już dawno zdali sobie sprawę z tego jak wiele można zyskać korzystając z alternatywnych źródeł energii.

 

Warunkiem funkcjonowania kolektora jest jego odpowiednie usytuowanie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przy słonecznej pogodzie może on pełnić swoją funkcję nawet w stosunkowo niskich temperaturach otoczenia. W standardowych rozwiązaniach płaskich solarów temperatura absorbera i co za tym idzie, czynnika grzewczego nie przekracza 100 °C, jednak przy odpowiednich modyfikacjach można uzyskać nawet 190 °C.

 

Czytaj również: Kolejne zmiany w programie Rodziny na swoim

 

Nie tylko ciepła woda…

 

Najczęściej kolektory słoneczne wykorzystywane są w systemach przygotowania ciepłej wody użytkowej i ocieplenia wody w basenach kąpielowych. Inne zastosowania to pielęgnacja zwierząt, podlewanie roślin w szklarniach, przygotowanie pasz i wody technologicznej w małych zakładach przetwórstwa rolno - spożywczego czy ocieplanie wody w stawach rybnych. Poza wodnymi istnieją także kolektory słoneczne powietrzne. Służą one głównie do suszenia roślin, ziarna, drewna i materiałów budowlanych, a niekiedy też do regulacji mikroklimatu w przechowalniach płodów rolnych, ogrzewania pomieszczeń inwentarskich, hal, magazynów, szklarni, tuneli foliowych i budynków mieszkalnych. Nowości na polskim rynku stanowią solarne podświetlacze – Wykorzystując technologię słoneczną możemy oświetlić przydomowy ogródek, wyeksponować poszczególne elementy budynku w tym np. podświetlić numerację domu – mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light - Ogromną zaletą solarnych podświetlaczy, są także oszczędność energii podczas ich eksploatacji, łatwy  montaż, brak konieczności serwisowania i możliwość zastosowania w każdym miejscu.

 

Czytaj również: W budownictwie optymistycznie, spodziewany wzrost koniunktury

 

Polska solarami stoi

 

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO) w ubiegłym roku sprzedano 146 tys. m2 kolektorów. Dzięki temu całkowita powierzchnia kolektorów zainstalowanych w naszym kraju wzrosła do 656 tys. m2 w porównaniu z 510 tys, m2 na koniec roku 2009. Badania IEO objęły dane zebrane z 24 firm produkujących kolektory (z około 40 działających na rynku).

 

Łap słońce z dopłatą

 

Koszt kolektorów słonecznych w zależności od powierzchni domu wynosi od 10 do 20 tys. złotych. 45 procent tej kwoty daje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od połowy stycznia 2011 r. wprowadzono korzystne zmiany w zasadach przyznawania dopłat. Przede wszystkim, w programie mogą uczestniczyć nowobudowane budynki. Już w trakcie budowy można złożyć wniosek o dotację, a odebranie inwestycji i wypłata dofinansowania odbywa się dopiero po zamieszkaniu budynku.

 

 

Do grupy beneficjentów mogą również dołączyć użytkownicy miejskiej sieci cieplnej c.o. (z wyłączeniem instalacji doprowadzającej c.w.u.). Istotną zmianą jest dopuszczenie do programu instalacji solarnych wspomagających również ogrzewanie budynków i basenów. Doprecyzowane zostały również uprawnienia wymagane od instalatora.

 

Czytaj również: Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

 

Nie dziwią więc statystyki podane przez Bank Ochrony Środowiska. Tuż po wprowadzonych zmianach  BOŚ  poinformował o niemal tysiącu wniosków od osób zainteresowanych kolektorami. Warto zauważyć, że BOŚ to tylko jeden z sześciu banków w Polsce, który współpracuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym zakresie.

 

Czy warto zainstalować w domu instalację solarną? Z wyliczeń Podkarpackiej Agencji Energetycznej wynika, że instalacje kolektorów słonecznych pozwalają zaoszczędzić minimum 50 proc. rocznego zapotrzebowania na energię cieplną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Odpowiedź więc jest bardzo prosta!

2011-08-23
Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • materace sklep Liczba postów: 10 Grupa: Trudne tema... Twardość materaca to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na jakość Twojego snu. Dlaczego? Głównie dlatego, że odpowiednia twardość pomaga utrzymać prawid...
  • jak dobrać odpowiedni krem do swojej cery? Liczba postów: 123 Grupa: Trudne tema... Możecie sobie wszyscy sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego i profesjonalnego salonu kosmetologii estetycznej LE CHARME - salon kosmetolog...
  • Skup złomu Liczba postów: 158 Grupa: Trudne tema... Polecam też skup katalizatorów Chrzanów, gdzie sprzedacie taki element w dobrej cenie i to nawet jeśli jest on już całkowicie zużyty i nie nadaje się do założen...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 428 Grupa: Trudne tema... Wybór odpowiedniego specjalisty do rozwiązania delikatnych spraw wymaga staranności i zaufania. Najlepszy detektyw to osoba, która łączy profesjonalizm z pełną....
  • Lekarz psychiatra Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Lekarz psychiatra Kraków - jakiego polecacie? Zastanawiam się nad umówieniem się na swoją pierwszą wizytę w życiu.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >