Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?
Nie sposób wybudować domu energooszczędnego jeśli nie będzie on posiadał odpowiedniej stolarki. Ale czy każde okno dostępne na polskim rynku spełnia wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo? Jeśli nie, to jak wybrać to właściwe.
Jakie okno do domu energooszczędnego?
Przyglądając się bliżej strukturze strat energii w domu jednorodzinnym, okazuje się, że przez dach może uciekać od 10 do 20% ciepła, przez ściany od 10 do 30%, natomiast przez okna od 15 do 20%. Dobra stolarka, to zatem jedna z gwarancji energooszczędności. Jeśli jednak przyjdzie nam zmierzyć się z ofertami producentów obecnych na polskim rynku, to okazuje się, że dysponują oni najczęściej kilkoma typami okien - od wersji najbardziej ekonomicznych do tych z wyższej półki – niekoniecznie cenowej. Choć wszystkie z nich są pod kątem oszczędzania ciepła nieporównywalnie lepsze, niż starsza kilkunastoletnia stolarka, to jednocześnie tylko niektóre przeznaczone są właśnie do budownictwa energooszczędnego.
Powinniśmy wiedzieć, że to, czy wybierzemy okna drewniane czy plastikowe nie ma żadnego znaczenia. To nie materiał decyduje tak naprawdę o energooszczędności. W salonie sprzedaży powinniśmy natomiast pytać o współczynnik przenikania ciepła interesującego nas okna. Warto zapamiętać, że jest on oznaczony symbolem Uw i w przypadku produktów energooszczędnych musi być mniejszy niż 1,3W/m2K.
Czy okno w łazience jest nam potrzebne?
- "W domach energooszczędnych bardzo dobrze sprawdzają się okna z PVC wykonane z 5-komorowego profilu o szerokości 73 milimetrów i wyposażone we wkład trzyszybowy oraz specjalne wzmocnienia termiczne" – informuje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – "Taki zestaw rozwiązań sprawia, że współczynnik Uw okna może wynieść jedynie 0,8W/m2K, co zbliża je nawet do wymagań budownictwa pasywnego. Taka inwestycja, to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale także lepszy komfort termiczny w całym domu."
Zakup okien energooszczędnych powinny poważnie rozważać nie tylko osoby budujące lub planujące budowę nowego domu, ale także Ci którzy mieszkają w starszych budynkach. W blokach z wielkiej płyty straty ciepła przez starą i zniszczoną stolarkę mogą wynosić nawet 45%, co oczywiście znacząco podnosi koszty ich utrzymania. Jak szacują specjaliści z Home Broker mogą być one wyższe w porównaniu z nowym budownictwem nawet o 27%. Jednym z rozwiązań pozwalających ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu jest termomodernizacja. Powinna ona obejmować nie tylko ocieplenie ścian, ale także remont dachu i wymianę stolarki okiennej – najlepiej od razu na energooszczędną.
Czy warto inwestować w energooszczędne okna drewniane i drewniano-aluminiowe?
- "Zakup okien energooszczędnych może przynieść w ciągu roku nawet kilkaset złotych oszczędności" – podkreśla Artur Głuszcz – "Przy wymianie starej stolarki na nową, koszt zakupu powinien nam się zwrócić w przeciągu 8-9 lat, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania. Jeśli założymy, że okna będą nam służyły przez 20 lat, to okazuje się, że przez kolejne kilkanaście sezonów grzewczych będziemy już tylko oszczędzać."
Jak dobrze sprawdzać Uw okna?
W momencie zakupu, powinien nas interesować tylko i wyłącznie współczynnik Uw, a więc całego okna. Jest on zależny od:
• Współczynnika ramy (symbol Uf): w modelach energooszczędnych np. TYTANOWYCHtemo wynosi tylko 1,0 W/m2K
• Współczynnika szyby (Ug): we wkładach energooszczędnych wynosi nawet 0,5 W/m2K
Okno energooszczędne powinno posiadać zarówno bardzo dobrą ramę, jak i szybę. Niestety, sprzedawcy, w rozmowie z klientem, bardzo często posiłkują się tylko i wyłącznie parametrem szyby– z prostego powodu – jest on zawsze lepszy (czyli niższy). Jeśli jednak zostanie ona zamontowana w ramie, o słabych parametrach termicznych, to automatycznie ucierpi na tym jakość energetyczna całego okna.
Montaż okien w ścianach kilkuwarstwowych
Co więcej, prośmy o podanie wartości Uw dla okien, które zamierzamy kupić w sklepie, a nie modeli wzorcowych. Cena okna o takich samych walorach, jak produkt referencyjny, może być mocno wygórowana. Dlatego sprzedawcy, pokazując nam ulotkę reklamową, proponują jednocześnie produkt o słabszych parametrach, ale jednocześnie tańszy.
Źródło: inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...