Jakie prace budowlane można wykonać w okresie zimowym?

Jakie prace budowlane można wykonać w okresie zimowym?

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie. Czytaj dalej

 

Eksperci budowy SILKA YTONG podpowiadają inwestorom, jakie prace można wykonywać w tym czasie i jak zabezpieczać plac budowy przed śniegiem i mrozem. Przygotuj się do prac zimowych. Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac budowlanych. Poszczególne etapy budowy powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych.

 

– "Warto tak poprowadzić harmonogram prac, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres późnej jesieni i zimy" – przekonuje Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – "Jednocześnie w ogrzewanym domu istnieją sprzyjające warunki do wykonywania prac wewnętrznych, na przykład instalatorskich" – dodaje Ignacy Kowalski.

 

Czytaj również: Jak mieszkać komfortowo

 

Według Adama Łazowskiego z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowanego wykonawcy SILKA YTONG, po zakryciu okien plandekami lub folią można nawet prowadzić prace murarskie wewnątrz domu.  Tak zwane „prace mokre”, do których należy między innymi tynkowanie czy wylewanie posadzek, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5 stopni.

 

– "Dopuszczalne jest prowadzenie „prac mokrych” w nieco niższych temperaturach, ale należy zastosować odpowiednie materiały, zaprawy czy dodatki chemiczne, które zapewnią, że parametry wyrobów, mimo obniżonej temperatury, będą takie, jak powinny być" – twierdzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

 

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. W warunkach zimowych sprawdzają się technologie, które nie wymagają dużego zużycia wody. Mniejsze jej ilości łatwiej utrzymać w odpowiedniej temperaturze. Do tego typu materiałów należy, na przykład zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG.

 

"Przy zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej zgromadzenie ok. 50 litrów wystarczy na cały dzień. Koksownik można umieścić tak, by ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zebraną w beczce wodę dodawaną do zaprawy" – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

Dobrze przemyślane rozmieszczenie materiałów i sprzętu budowlanego ułatwi ochronę przed ujemnymi temperaturami i wilgocią.

 

 

Przygotuj plac budowy

Teren budowy musi być przede wszystkim należycie zabezpieczony, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiałów chroniących przed mrozem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych

 

– "Jeśli etap prac budowlanych przed zimą został zakończony na fundamentach, musza być one zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami, śniegiem i wodą" – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

Czytaj również: Dom czy mieszkanie? Co opłaca się lepiej?

 

Grunt, który nie został właściwie zaizolowany, pod wpływem mrozu może osłabić swoje właściwości techniczne i przez to przestać być gruntem budowlanym, nadającym się do bezpiecznego posadowienia budynku. Gdy prace budowlane są bardziej zaawansowane, przed śniegiem i lodem należy chronić także inne części budynku.

 

– "W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Doskonale do tego służy folia, w której dostarczane są palety bloków SILKA i YTONG" – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

 

Nie ma konieczności dodatkowego osłaniania powierzchni pionowych ścian z tych materiałów, nawet jeśli nie zostały one jeszcze otynkowane. Należy jednak zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

 

Czytaj również: Czy warto budować dom z elementów prefabrykowanych?

 

– "W nieogrzewanym budynku trzeba zabezpieczyć ujęcie wody przed każdym opuszczeniem terenu budowy. Najlepiej, jeśli woda z instalacji zostanie spuszczona, aby nie zamarzła i nie uszkodziła rur" – radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

 

Inwestor powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ukształtowanie terenu budowy, dzięki któremu łatwe będzie odprowadzenie wód opadowych.

 

– "Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia" – mówi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 

 

Zadbaj o dobre warunki pracy

Podczas okresu chłodu i gorszej pogody należy pamiętać o zapewnieniu komfortowych warunków pracy ekipie budowlanej. Przede wszystkim zadbać o pomieszczenie, w którym wykonawcy mogliby się ogrzać lub schować przed opadami śniegu. W takim miejscu ekipa budowlana będzie mogła także zjeść posiłek czy wysuszyć odzież roboczą.

 

– "Dobre warunki pracy dla ekipy budowlanej przekładają się na jakość i wydajność wykonywanych robót" – zapewnia Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 

Pytania lub wątpliwości dotyczące wykonywania prac zimą inwestor powinien zgłaszać osobie, która kieruje pracami budowlanymi.

 

– W przypadku małych inwestycji (budynki jednorodzinne) w okresie zimowym nie ma specjalnych wymagań formalnych. Budowę nadzoruje kierownik budowy i to on ocenia, które prace można wykonać zimą, a których nie – twierdzi Ignacy Kowalski, z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

 

Serdecznie zachęcamy do korzystania z wiedzy fachowców!

 

Budowanie zimą – podstawowe informacje dla inwestorów:

 

1.    Prowadzenie prac w zimie jest możliwe, ale wymaga spełnienia szeregu warunków, między innymi:

 

- wyboru technologii/materiałów, które umożliwią prowadzenie robót budowlanych – np. bloków SILKA i YTONG murowanych na zaprawie zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG

 

- zabezpieczenia fundamentów oraz ujęć wody na budowie przed wpływem niskich temperatur

 

- ochrony materiałów budowlanych przez temperaturą i opadami,

 

- zadbania o odpowiednie ukształtowanie terenu budowy w celu odprowadzenia wód opadowych – przede wszystkim z topniejącego śniegu,

 

- przygotowania odpowiednich warunków dla ekipy budowlanej.

 

2.    Zimą najlepiej prowadzić prace wewnątrz ogrzewanego budynku.

 

3.    Teren budowy należy utrzymywać w porządku.

 

4.    Koszty prowadzenia prac w zimie będą różnić się od kosztów w okresie wiosenno-letnim. W kalkulacji inwestorzy powinni wziąć pod uwagę takie kwestie jak koszty ogrzania pomieszczeń, większe wynagrodzenie dla ekipy za pracę w cięższych warunkach.

Źródło: Xella Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >