Jakie problemy napotykają studentów podczas najmu mieszkania ?
Serwis ogłoszeniowy www.szybko.pl i agencja Metrohouse & Partnerzy przeprowadziły ankiety, które pozwalają na skonfrontowanie sytuacji i oczekiwań wynajmujących i najemców. Czeka nas gorący okres na rynku wynajmu, kiedy właściciele z pewnymi oporami i niezbyt chętnie, ale jednak wynajmą swoje mieszkania studentom. Studenci zaś będą poszukiwać przede wszystkim mieszkań dobrze zlokalizowanych i wcale nie najtańszych.
Czytaj dalej
W ankiecie przeprowadzonej w serwisie www.szybko.pl 69% spośród 200 studentów stwierdziło, że spotkali się z niechęcią ze strony właścicieli mieszkań. Nadal, mimo dużej podaży mieszkań na wynajem, stagnacji a wręcz spadkowi kosztów wynajmu, pokutuje stereotyp studenta jako trudnego i niepożądanego lokatora.
Stereotypy są po to, by je przełamywać, a zbliżające się tygodnie to najlepsza okazja aby skutecznie wynająć mieszkanie, za korzystną cenę. Podstawowym argumentem za wynajmem studentom jest fakt, iż generują oni bardzo duże zapotrzebowanie, w stosunkowo krótkim czasie, co nieco podnosi ceny. 58% ankietowanych studentów wynajmuje mieszkania wspólnie ze znajomymi a kolejnych 9% samodzielnie. Jeśli przełożyć to na liczby bezwzględne uzyskujemy 1 200 000 osób, które są zdecydowane na wynajem.
Czytaj również: Z jakich powodów kupujemy nowe mieszkanie?
Czego szukają studenci?
Wymagania studentów nie odbiegają znacznie od standardów. Jak zwykle w przypadku nieruchomości kluczowym czynnikiem jest lokalizacja – 84% uznało ją za najważniejszy czynnik wpływający na decyzję o wynajmie. Takie wskazanie można uznać za zaskakujące, ponieważ lokalizację za kluczową uznało nieco więcej osób niż cenę.
Tylko 41% studentów przyznaje, że ważny jest standard i stan techniczny nieruchomości. Potwierdza to , iż nie mamy do czynienia z wymagającym klientem. Tylko 1/3 studentów oczekuje wyposażenia w wynajmowanym mieszkaniu, a 26% również sprzętu AGD i RTV. Z jednej strony oznacza to, iż stosunkowo łatwo można zaspokoić oczekiwania tej grupy najemców. Można jednak postawić tezę, iż stan i standard wynajmowanych w ostatnim czasie mieszkań tak się poprawił, że w rezultacie nie ma potrzeby kierowania się tym przy podejmowaniu decyzji najmu.
Czytaj również: Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na budowę własnego domu?
Pewny płatnik, ze stabilnym budżetem
Wbrew obiegowych opinii studenci to stosunkowo solidni płatnicy. Głównie dlatego, że stoją za nimi rodzice. 61% ankietowanych przyznało, że koszty mieszkaniowe pokrywają rodzice lub opiekunowie, którzy zazwyczaj dodatkowo kontrolują te wydatki. 31% pokrywa koszty zakwaterowania pracując, a tylko 9% z niewysokich zazwyczaj stypendiów i kredytów studenckich.
7% ankietowanych studentów deklaruje, że nie wydaje na mieszkanie ani złotówki i pokrywa się to z grupą zamieszkującą w trakcie studiów z rodzicami i opiekunami. Zaledwie 4% wydaje od 100 do 300 złotych miesięcznie. Budżet pozostałej grupy jest znacznie większy i wzrósł w porównaniu z zeszłym rokiem. W zeszłorocznym badaniu, najliczniejsza grupa – 30% ankietowanych studentów, deklarowała, iż wydaje na mieszkanie od 300 do 499 złotych miesięcznie. W tym roku liczebność tej grupy pozostała w zasadzie bez zmian, natomiast z 21 do 30 p.p. wzrosła liczba studentów przeznaczających na zakwaterowanie od 500 do 699 złotych. O 6 punktów procentowych powiększyła się grupa osób, która wydaje między 700 a 1000 złotych miesięcznie.
Warto jednak zauważyć, iż spadła liczba osób skłonnych wydać na zakwaterowanie więcej niż 1000 złotych miesięcznie. Jest to efekt dwóch zjawisk: trendu do wynajmowania mieszkań w kilkuosobowych grupach (automatyczne obniżenie kosztów dla każdej z osób) oraz rosnącej podaży mieszkań na wynajem i w związku z tym niższych cen.
Czytaj również: Ile można utargować przy zakupie nowego mieszkania?
Właściciele mieszkań na wynajem nieufni wobec studentów
Stereotypy i złe doświadczenia związane z wynajmowaniem mieszkań studentom wciąż biorą górę w zachowaniach rynkowych właścicieli mieszkań. W ankiecie przeprowadzonej wśród agentów Metrohouse & Partnerzy S.A. wyraźnie widać, że właściciele mieszkań nie są pozytywnie nastawieni do wynajmu mieszkań żakom. Aż 80 proc. odpowiada twierdząco na pytanie, czy w swojej pracy zdarzyła się im sytuacja, kiedy właściciel mieszkania zastrzega, że nie życzy sobie oferowania lokalu studentom. Aż 43 proc. wszystkich ankietowanych stwierdziło, że takie przypadki zdarzają się często. Jedynie 2 proc. doradców biorących udział w ankiecie nigdy nie spotkało się z taką sytuacją.
Pośrednicy zapytani o to, jakie bariery stoją u podstaw braku zaufania do studentów na pierwszym miejscu wymieniają obawę o stan mieszkania. Taką odpowiedź wybrało 57 proc. ankietowanych agentów. Nie bez znaczenia jest postrzeganie studentów jako potencjalnych imprezowiczów, którzy mogą zakłócać ciszę nocną okolicznym sąsiadom. Imprezowy tryb życia stoi u podstaw 23 proc. odpowiedzi udzielonych przez agentów. Co zaskakujące, w opinii agentów problemem nie muszą być obawy związane z opłatami za mieszkanie – tylko 7 proc. ankietowanych twierdzi, ze jest to główna bariera w wynajmie. Wielu agentów zwraca także uwagę, że obawy mogą dotyczyć wszystkich trzech wymienionych czynników. W przeświadczeniu wielu właścicieli mieszkań nadal króluje stereotyp studenta jako wiecznego imprezowicza, nie dbającego o wynajmowane mieszkanie. Ważna jest także sezonowość najmu studenckiego – wiele wynajmów kończy się wraz z zakończeniem roku akademickiego, co ma wpływ na zerwanie ciągłości najmu. Wiadomo, że właściciele dążą do jak najdłuższego wynajmu.
W ostatnim pytaniu pośrednicy zostali zapytani o to, czy ich doświadczenia związane z wynajmem mieszkań studentom potwierdzają obawy właścicieli lokali. W tym przypadku zdania są podzielone. 39 proc. ankietowanych doradców potwierdza, że obawy właścicieli są uzasadnione. Natomiast 41 proc. twierdzi, że nie miało dotychczas sytuacji, które stawiałyby studencki wynajem w złym świetle. Marzena Wasilewska, pośrednik z warszawskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy twierdzi, że spotykała się z sytuacjami, kiedy właściciele chętnie zgadzali się na wynajem wyłącznie studentom. – Co więcej, po zakończeniu rocznego wynajmu ładnie wyposażonego trzypokojowego mieszkania z 2000r. wykształconej i dobrze sytuowanej rodzinie, właściciele mieszkania do wynajmu chętnie zgodzili się wynająć je trzem zagranicznym studentom i są znacznie bardziej zadowoleni niż z poprzednich najemców, opowiada Marzena Wasilewska.
Z kolei Dariusz Michalak, pośrednik z łódzkiego oddziału Metrohouse & Partnerzy dodaje, że przypinanie łatki studentom jako nierzetelnym najemcom nie ma sensu. – "Oczywiście dla właściciela ideałem jest, jeśli najemcą byłaby sympatyczna, dobrze zarabiająca rodzina, ale wiadomo, że tego nie da się przewidzieć. Uprzedzenia wobec studentów wynikają z nieprzyjemnych doświadczeń ze studentami z przeszłości. Większość ludzi wynajmujących rozumie jednak, że nikt tak naprawdę nie gwarantuje dobrej i bezproblemowej współpracy, więc decydują się bez większych oporów na wynajem swoich mieszkań studentom."
2011-07-27
Źródło: Metro House / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Deweloper Liczba postów: 64 Grupa: Trudne tema... Mam ten sam stan. Wylewki zrobione wczoraj. Czekamy aż wyschnie i sami robimy ocieplenie wełna. Ogólnie całą resztę już sami.Plan wprowadzki na grudzień. Ważne....
- fotografia biznesowa Liczba postów: 265 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
- Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 149 Grupa: Trudne tema... Ja lubię wyprawy w teren, a wówczas przydaje mi się wyposażenie taktyczne chrzanów, które zawsze mam pod ręką.
- wiertarko-wkrętarka udarowa Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Wiertarko-wkrętarka Udarowa 18V DHP453Z Makita. Zajefajny sprzęcior. Bardzo ułatwia prace remontowe czy składanie mebli. Jak miałem złożyć 3 szafki narzędziami....
- Rekuperacja Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Porozmawiaj sobie z https://vents-group.pl/ na ten temat. To jest firma z ogromnym doświadczeniem, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie i przede wszystkim wyjaśn...