Jakie rodzaje stropu spotykamy w budownictwie? Funkcje stropu i jego rodzaje.

Jakie rodzaje stropu spotykamy w budownictwie? Funkcje stropu i jego rodzaje.

Budując budynek niejednokrotnie oddzielamy poszczególne elementy kondygnacji stropem. To właśnie od prawidłowego wykonania pułapu zależy wytrzymałość i stabilność budynku. Lecz czym tak naprawdę jest strop i jakie są jego rodzaje? Czytaj dalej

Co to takiego strop i jakie są jego funkcje?

Strop jest jednym z najważniejszych fragmentów konstrukcji budynku, gdyż do jego zadań należy nadanie budowli mocnego i trwałego wyglądu. Należy wspomnieć również o fakcie iż pułap nadaje stabilności od czego zależy bezwzględne bezpieczeństwo budynku. Funkcją stropu jest również podzielenie budynku na kondygnacje i równomierne rozprowadzenie wszelakich obciążeń jakie na niego działają, na pionowe elementy, czyli słupy lub ściany.Do bardzo ważnych zadań stropu należy również stworzenie podłoża dla powstania podłóg. Pułap spełnia również funkcję bezpieczeństwa w postaci ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia.

 

Jak montować się strop?

Strop buduje się na belkach lub bezpośrednio na elewacji w kierunku w którym rozpiętość między ścianami jest najmniejsza. Jeżeli odległość jest dosyć duża należy podeprzeć belki stropowe podciągami, które mogą wspierać się na słupach. Zdarzają się przypadki kiedy podparcie za pomocą słupów nie jest możliwe. Należy wtedy zadbać o to aby belki i podciągi miały zwiększony przekrój. Jeśli chodzi o montaż stropów płytowych to są one wykonywane głównie przy małych odległościach między ścianami, natomiast obecna technologia pozwala na ich montaż w dużych pomieszczeniach.  

 

 


Spośród jakich rodzajów stropów możemy wybierać?  

Stropy drewniane
Stropy drewniane są najbardziej tradycyjne ze wszystkich a także stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu. Wykonane są na balach opartych na ścianach, na których układa się podłogę z desek. Jeżeli odległość między ścianami jest duża należy podeprzeć żebra stropu podciągami. Drewniane stropy są stosunkowo lekkie dlatego montuje się je głównie w domach zbudowanych ze szkieletu drewnianego. Strop jest wtedy wykonywany z żeber będących przewiązanymi deskami, które są ściśle rozstawione. Pułap należy ocieplić wełną mineralną a następnie obudować płytami gipsowo-kartonowymi. Jeżeli decydujemy się na drewniany strop musimy zwrócić uwagę na drewno z którego ma być wykonany. Najlepszym materiałem jest drewno sosnowe lub świerkowe o klasie K27 gdyż jest łatwe w obróbce. Niestety sporą wadą tych oto stropów jest to iż mają zaniżoną ognioodporność oraz niewystarczająco usztywniają budynek.

Stropy ceglane
Stropy ceglane to inaczej sklepienia z pełnych cegieł lub pustaków. Naprężenie które ściska strop rozprowadzane jest stopniowo przez cegły i zaprawę.  Pułapy te nie są zbudowane z płyt betonowych oraz żeber betonowych. Stropy te są łatwe w wykonaniu lecz cena ich wykonania jest już znacznie większa niż przy stropach drewnianych ze wzglądu na to iż belki stalowe są o wiele droższe. Dużą wadą tych pułapów jest ciężar który w efekcie doprowadza do powstawania uwypukleń lub zapadania się stropów.

Stropy żelbetonowe
Do wykonania stropów żelbetonowych potrzebne są deskowania i rusztowania. Najczęściej spotykane są w postaci gotowych płyt. Niestety trzeba poświęcić dużo pracy i czasu na ich montaż. W dzisiejszych czasach rodzaj tych pułapów praktycznie nie jest już używany i często zastępowany jest stropem prefabrykowanym.

Stropy gęstożebrowe żelbetowe

Ten rodzaj stropów montowany jest na deskowaniu wykonanym z żeber rozmieszczonych osiowo.  Przestrzenie miedzy żebrami można wypełnić pustakami dla zwiększenia izolacji. Najlepiej żeby wypełnienie było sztywne aby uniknąć zbytniego osiadania stropów. W całkowitej ostateczności mogą pozostać puste Strop gęstożebrowy żelbetowy  można wykorzystywać w budynkach powstałych w technologii szkieletowej lub mieszanej. Pułapy te można dostosować do różnego rozstawu elewacji.

Stropy żelbetowe prefabrykowane
Dużym plusem tych stropów jest to że mogą być montowane na miejscu budowy bez potrzeby rozkładania rusztowań czy deskowań. Jakość tych stropów jest o wiele wyższa niż betonowych. Należy również zwrócić uwagę na krótszy czas wykonania i oszczędność materiałów. Pułapy żelbetowe prefabrykowane są wykorzystywane głównie w typowym budownictwie mieszkaniowym gdzie można spotkać je w postaci płyt prefabrykowanych które pokrywają całe pomieszczenie.

Stropy szklano – żelbetowe
Stropy te wyglądają jak zwykle płyty żelbetonowe. Jedyną różnicą jest to że posiadają szklane kryształki dzięki którym światło przenika przez strop.

Stropy ceramiczno – żelbetowe
Stropy ceramiczno – żelbetowe zbudowane są z betonu lub pustaków ceramicznych. Przy ich wykonaniu warto nałożyć warstwę betonu na pustaki. Najlepiej jeżeli pomiędzy spoiny pustaków włoży się tzw. wypełnienie pełne co doprowadzi do rozkładu obciążenia pomiędzy pustakami.

 

Zanim wybierzesz odpowiedni strop upewnij się, że będzie on pasował do typu budownictwa który wybrałeś. Pamiętaj, że strop jest jednoczesnym elementem sufitu i podłogi oraz podstawą stabilności a także wytrzymałości budynku.  

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Maria Jaśkiewicz/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 588

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >