Jakie są powody niekontrolowanego spękania w posadzkach betonowych

Jakie są powody niekontrolowanego spękania w posadzkach betonowych

Jest kilka przyczyn które mogą powodować niekontrolowane spękania w posadzkach betonowych. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

- niewłaściwe rozmieszczenie dylatacji,
- nadmierna zawartość wody w mieszance betonowej,
- niewłaściwy dobór grubości nawierzchni do przewidywanych obciążeń użytkowych,
- niewłaściwy dobór składu mieszanki, nie uwzględniający spękań skurczowych,
- niewłaściwe wykonanie dylatacji lub ich wykonanie w niewłaściwym czasie,
- niewłaściwie prowadzony proces zacierania,
- niewłaściwie prowadzony proces pielęgnacji posadzki,
- zbyt duże obciążenia użytkowe.

Spękania skurczowe w betonie są rzeczą trudną do uniknięcia. Kluczem do redukcji tzw. "spękań niekontrolowanych" jest dołożenie wszelkich starań, aby wyeliminować wszystkie przedstawione wyżej przyczyny.

Dylatacje powinny być nacinane zgodnie z przyjętą przez projektanta siatką dylatacji. Generalnie, uważa się, że rozkład dylatacji nie powinien być większy niż 30-stokrotność grubości nawierzchni, ale nie więcej niż 6,1 m. Ponadto, stosunek długości do szerokości zdylatowanego pola nie powinien być większy niż 1,2:1.

Dylatacje powinny być nacinane w odpowiednim czasie, tzn. tak wcześnie jak to możliwe ale bez powodowania wyrywania kruszywa z posadzki. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu - temperatury, wilgotności, siły wiatru - orientacyjny czas nacinania szczelin dylatacyjnych wynosi od 8 - 48 godzin.

Należy dołożyć szczególnej staranności w opracowanie właściwej recepty mieszanki betonowej, która powinna się charakteryzować: stosunkiem wodno-cementowym poniżej 0,55, a stos okruchowy powinien składać się z kruszywa o najgrubszej frakcji do 16mm.

Proces zacierania powinien być rozpoczęty możliwie szybko. Przyjmuje się, że zacieranie mechaniczne lica posadzki może nastąpić w momencie gdy można wejść na posadzkę nie pozostawiając na niej wyraźnych śladów. Posypywanie powierzchni posadzki cementem, jak również jej skrapianie wodą i późniejsze prowadzenie procesu zacierania jest niedopuszczalne.

Pielęgnacja betonu powinna się rozpocząć najwcześniej jak to możliwe, tzn. natychmiast po zakończeniu procesów zacierania. Pielęgnację można prowadzić na mokro, za pomocą arkuszy folii, lub preparatów powłokotwórczych. Proces pielęgnacji powinien trwać przez okres minimum 7 dni. Zaprojektowany beton powinien charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i zginanie, która zapewni przenoszenie obciążeń statycznych jak i dynamicznych.

 

Źródło: LAFARGE Cement / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 381 Grupa: Robimy stro... Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podłóg w konkurencyjnych cenach, to sklep internetowy podlogi24.NET jest miejscem, które należy odwiedzić. To wypróbowany do...
  • Podłogi Liczba postów: 239 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19582 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >