Jakie są szanse i bariery budowy biogazowni rolniczej
Wzrastające ceny energii elektrycznej i cieplnej powodują, że coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł energii. Bezpieczeństwo energetyczne może zapewnić budowa elektrowni wodnych lub wiatrowych, jednak ich konstrukcja wymaga odpowiedniego ukształtowania terenu oraz parametrów meteorologicznych.
Czytaj dalej
Dlatego też warto w tym miejscu przywołać temat wciąż niewykorzystanych możliwości związanych z budową biogazowni rolniczych, które na długie lata mogą zapewnić czystą i - co najważniejsze - tanią energię. O szansach i zagrożeniach budowy biogazowni rolniczej mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o., która rocznie dostarcza kilkaset zbiorników do instalacji w biogazowniach.
Budowa biogazowni rolniczej krok po kroku
Szanse dla biogazowni
Energetyka biogazowa, ze względu na możliwość wykorzystania odpadów pochodzenia zwierzęcego, powinna przede wszystkim znaleźć się w kręgu zainteresowań rolników lub spółdzielni zrzeszających farmerów. Niewątpliwie jest to szansa na rozwój polskiego rolnictwa, a dodatkowo pozwala ona uzyskać nowe źródło dochodów. „W naszym kraju jest wiele możliwości uprawy tzw. roślin energetycznych, takich jak kukurydza, buraki czy rzepak, dlatego też istnieją warunki ku temu, by budować biogazownie rolnicze” – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia utylizacji biomasy, a także resztek spożywczych z zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Efektywne i proekologiczne zagospodarowanie pozostałości z produkcji rolniczej oraz spożywczej to szansa nie tylko na przetworzenie ich na czystą energię, ale także wsparcie ochrony środowiska naturalnego.
Budowa biogazowni rolniczej ze zbiornikami od Wolf System
Warto także wspomnieć o lepszym wykorzystaniu potencjału ziemi uprawnej. Racjonalne zaplanowanie zasiewów w gospodarstwie powoduje, że istnieje jedynie niewielka szansa na pozostawienie areału ziemi ugorowej. Stabilność produkcji biogazu gwarantuje ciągłe zapotrzebowanie na substraty do jego produkcji. Oznacza to rentowność produkcji rolniczej, a także stwarza możliwości tworzenia nowych miejsc pracy zarówno w przedsiębiorstwach rolniczych, jak i w biogazowniach. Po stronie szans należy także dopisać wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego, dzięki czemu do gleby będą dostarczane pożyteczne składniki, a dodatkowo znacznie obniżmy wydatki na nawozy mineralne. „Reasumując, budowa biogazowni rolniczej stwarza nie tylko idealne warunki do przetworzenia pozostałości rolniczej produkcji, ale dodatkowo pozwala uzyskiwać nawóz przydatny w gospodarstwie rolnym. Niewątpliwie największym atutem tego procesu jest jednak wytwarzanie cennego biogazu, który za kilka lat może okazać się najważniejszym źródłem energii odnawialnej.” – mówi Rajmund Reichel z firmy Wolf System, dostarczającej zbiorniki do budowy biogazowi.
Nowo wybudowana biogazownia rolnicza w Grzmiącej od 26 stycznia wtłacza czystą energię do sieci, fot. Wolf System
Kiedy pojawiają się przeszkody…
Zazwyczaj jest tak, że po beczce miodu przychodzi pora na łyżkę dziegciu. W przypadku biogazowni rolniczych w Polsce jest podobnie. Przede wszystkim problemy pojawiają się w kwestiach formalno – prawnych. Warto przywołać choćby brak ustawy o energiach odnawialnych, która spowodowałaby przyspieszenie decyzji oraz procesu budowy tego typu zakładów. Co więcej, zawiłe procedury administracyjno – prawne oraz olbrzymia ilość wymogów formalnych zniechęcają potencjalnych inwestorów. Dodatkowo brak jasnych i klarownych reguł dofinansowania oraz wsparcia biogazowni rolniczych wpływa na rezygnację z budowy zakładu produkującego biogaz. „Warto podkreślić, że większą część wydatków związanych z budową biogazowni wciąż pokrywa właściciel inwestycji. Największą bolączką jest pozyskiwanie funduszy z banków, gdyż podchodzą one z rezerwą do tego typu przedsięwzięć. Dużym wsparciem są możliwości związane z różnego rodzaju funduszami europejskimi, które wspierają rolnicze inicjatywy. Warto tutaj wymienić także fundusze pozyskane z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska” – tłumaczy Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.
Brak ustawy o energiach odnawialnych hamuje budowę biogazowni rolniczych , fot. Wolf System
Dużym zagrożeniem dla budowy biogazowni rolniczych w Polsce jest także niska świadomość społeczna w zakresie produkcji biogazu, a także uciążliwości związane z działalnością zakładu. „Zauważamy powszechne przekonanie wśród mieszkańców, że biogazownia oznacza nieprzyjemny zapach. Należy jednak wyjaśnić, że najnowocześniejsze technologie oraz materiały powodują, że substancje zapachowe ani metan nie są emitowane do atmosfery, gdyż zapobiegają temu specjalne plandeki, które okrywają zbiorniki całej instalacji” – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. Mówiąc o barierach podczas budowania biogazowni rolniczych, nie można przeoczyć kwestii związanych z infrastrukturą energetyczną. Słabo rozwinięta sieć przesyłowa blokuje niektóre inwestycje, na innych inwestorach wymusza z kolei dodatkowe koszty związane z budową instalacji elektrycznej lub cieplnej, do której będzie wtłaczany biogaz. Tego rodzaju inwestycje niosą ze sobą możliwość występowania przeszkód na poszczególnych etapach budowy. „Nie można zapominać jednak, że powstawanie kolejnych biogazowni rolniczych przynosi wiele korzyści nie tylko energetycznych, ale także ekologicznych czy finansowych. Warto zatem zadbać o jak najlepsze warunki podczas tworzenia kolejnego zakładu. Co więcej, wspólny wysiłek inwestorów, władz lokalnych i mieszkańców za kilka czy kilkanaście lat może zaprocentować nie tylko w kwestii energetyki.” – podsumowuje ekspert z firmy Wolf System.
Mówiąc o szansach i zagrożeniach budowy biogazowni rolniczej nie sposób nie zauważyć, że choć pozytywnych aspektów jest bardzo dużo to jednak spora liczba barier może budzić niepokój. Świadome i rozwinięte społeczeństwo wraz z administracją publiczną powinno przygotować idealne warunki do budowy zakładów gwarantujących otrzymywanie czystej energii oraz robić wszystko, by likwidować wszelkie przeszkody hamujące rozwój tego typu przedsiębiorstw. Warto także zastanowić się nad programem edukującym, który będzie propagował budowę biogazowni rolniczych jako inwestycji zapewniającej alternatywne źródło energii.
Źródło: Gut PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...