Jakie wybrać okna? Okna antywłamaniowo - energooszczędne

Jakie wybrać okna? Okna antywłamaniowo - energooszczędne

Skuteczna ochrona przed hałasem, odporność na włamania oraz energooszczędność – to tylko niektóre z właściwości, jakie powinny posiadać nowoczesne okna. Ale wybór każdej kolejnej opcji to także dodatkowe koszty – nie zawsze potrzebne. Czytaj dalej

Okno z misją

Z niektórych funkcji możemy w wielu wypadkach spokojnie zrezygnować i to bez wpływu na domowy komfort. Podstawowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze idealnego produktu do naszego domu jest przede wszystkim to gdzie i w jakiej okolicy mieszkamy.

Najważniejsze jest energia

Jedną z najbardziej pożądanych przez klientów cech współczesnych okien jest bez wątpienia energooszczędność. I nie ma się czemu dziwić ponieważ to właśnie od okien zależy w dużym stopniu współczynnik energooszczędności całego domu, a w efekcie koszty jego ogrzewania i utrzymania.- W budynkach wielorodzinnych straty ciepła przez nieszczelną lub starą stolarkę okienną wynoszą często nawet 45%, z kolei w domach jednorodzinnych może to być 25% - informuje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – W obu wypadkach jest to bardzo dużo, dlatego odpowiedź na to, jakie okna najlepiej wybrać, nasuwa się sama. Nawet, jeśli będziemy musieli za nie zapłacić trochę więcej.

Spokój w liczony w cenę

Na dźwiękoszczelność największy wpływ ma rodzaj szyb. Generalnie, czym grubsze szkło tym ochrona przed hałasem jest lepsza. - Izolacyjność akustyczną okien określa wyrażony w decybelach współczynnik Rw – wyjaśnia Głuszcz – Czym jest on wyższy tym korzystniej. Odwrotna sytuacja dotyczy natomiast wskaźnika izolacyjności cieplnej Uw, który powinien być jak najmniejszy. Ale tak naprawdę nie magia liczb jest tutaj najważniejsza, ale to gdzie mieszkamy. Nie ma sensu inwestować w droższe szyby o najlepszych parametrach akustycznych, jeśli nie jest to konieczne. Na spokojnym, kameralnym osiedlu lub na wsi w zupełności sprawdzą się te o Rw wynoszącym od 30 do 32 dB. Szyby, w których współczynnik Rw jest nie mniejszy niż 35dB są natomiast konieczne, jeśli przyszło nam mieszkać w centrum miasta, przy ruchliwej, przelotowej drodze lub w pobliżu lotniska. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się przyzwyczaić do rozmów i oglądania telewizji przy akompaniamencie ulicznego zgiełku i szumu przejeżdżających samochodów.

 

 

A co z bezpieczeństwem?

Kluczem do bezpieczeństwa są w przypadku okien okucia, ale także szyby. Jeśli zależy nam na tym, aby kupić produkt antywłamaniowy, powinniśmy pytać sprzedawcę nie tylko o rodzaje zastosowanych rozwiązań, ale także certyfikaty, które potwierdziłyby to, że oferowany produkt spełnia określone normy. Warto pamiętać, że okna w wyższych klasach bezpieczeństwa, wyposażone są w odporną na uderzenia szybę, posiadającą kilka warstw specjalnej antywłamaniowej folii. Na rynku nie brakuje także dodatkowych rozwiązań zwiększających poczucie naszego bezpieczeństwa np. alarmów i czujników otwarcia zwanych kontaktronami, które można połączyć z systemem alarmowym, ale także klimatyzacją czy ogrzewaniem. Natomiast wśród nowinek znajdziemy chociażby detektory zbicia szyby lub detektory grawitacyjne. Pytanie tylko, czy warto za wszelką cenę zamieniać nasz dom w trudną do zdobycia twierdzę?

 

 

I tak: solidniejszy, bogatszy pakiet zabezpieczeń jest jak najbardziej uzasadniony, jeśli mieszkamy w okolicy niebezpiecznej, albo gdy nasz dom jest oddalony od innych zabudowań i nie mamy sąsiadów, którzy mogliby zauważyć próbę włamania. Zaawansowane rozwiązania wydają się natomiast zbędne, gdy mieszkamy na wyższym piętrze w bloku pozbawionym balkonów albo instalacji, po których mógłby z łatwością wspiąć się nieproszony gość. - Z pewnością nie warto nigdy oszczędzać na energooszczędności – dodaje Głuszcz – Im lepsze parametry cieplne okna, tym niższe rachunki zapłacimy za ogrzewanie domu w zimie. W przypadku pozostałych funkcji warto przede wszystkim dokładnie zdiagnozować potrzeby i skonsultować decyzję z dobrym sprzedawcą. To gwarancja nie tylko udanego zakupu, ale także rozsądnie wydanych pieniędzy.

 

 

Źródło: inpluspr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >