Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów najmu
Wynajmujący nieruchomość może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wiele związanych z tym wydatków; nie ma przy tym różnicy, czy mamy do czynienia z najmem w ramach działalności gospodarczej, czy z odrębnym źródłem przychodów
W wypadku podatników PIT jedynym warunkiem uwzględnienia tych kosztów jest opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym (gdy jest to działalność gospodarcza), a nie ryczałtem ewidencjonowanym.
Musi być związek z przychodem
Zanim przyjrzymy się bliżej typowym kosztom najmu, warto przypomnieć podstawowe zasady zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT są nimi wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów.
Kosztem podatkowym nie są jedynie koszty wskazane odpowiednio w art. 23 ustawy o PIT oraz w art. 16 ustawy o CIT.
Ważne jest zatem, aby ponoszony wydatek pozostawał w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, tzn. miał wpływ na ich powstanie bądź przyczyniał się do zachowania lub zabezpieczenia funkcjonowania źródła przychodów.
W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu.
W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania nie znajdziemy wydatków związanych z wynajmem nieruchomości, co oznacza, że o ile zostanie tylko spełniony warunek celowości, o którym mowa w przywołanym art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), mogą one być zaliczone do kosztów podatkowych.
Wydatki trzeba udokumentować
Ponieważ to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia poniesienia kosztu, należy zadbać o właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków i ich związku z uzyskiwanym przychodem z najmu nieruchomości (fakturami, rachunkami, paragonami, pokwitowaniami i innymi dowodami).
Obowiązek gromadzenia odpowiedniej dokumentacji dotyczy także podatników, dla których najem nie stanowi działalności gospodarczej.
Znaczenie dla ustalenia wysokości kosztów najmu niewątpliwie będzie miała też treść zawartej umowy najmu, z której powinno wynikać, jakie dokładnie wydatki związane z wynajmowaną nieruchomością ponosi wynajmujący (właściciel), a jakie najemca.
Strony umowy najmu mogą zatem decydować, która z nich będzie zobowiązana do uiszczenia np. kosztów administracyjnych, opłat eksploatacyjnych (m.in. opłaty za dostawę wody, za wywóz śmieci), wydatków związanych z remontem mieszkania, jego wyposażenia, kosztów podatku od nieruchomości, składek na ubezpieczenia i innych.
Źródło: Rzeczpospolita
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 64 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Przeprowadzki Polaków Liczba postów: 18 Grupa: Aktualności Polecam niezawodną w tym temacie www.przeprowadzkiwroclaw.pl bardzo profesjonalna, znakomicie poradzili sobie ze wszystkim, spełnili nasze wszystkie oczekiwani...
- firma transportowa trójmisto Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Doskonała strona dla przewoźników cargo https://www.rufus.pl/poradniki/niemiec-o dplywa-cennik/ Dowiedziałem się, że promy kursują niemal całą dobę, co pozwala n...
- Firma transportowa Liczba postów: 96 Grupa: Trudne tema... Warto też zaznaczyć, że https://muntech24.pl/ to synonim solidności i niezawodności. Firma oferuje szeroki wybór zawiesi, pasów transportowych i lin, które sp...
- Reklama firmy Liczba postów: 469 Grupa: Trudne tema... Jeśli zastanawiasz się nad skuteczną reklamą dla swojej firmy, warto rozważyć marketing szeptany na Facebooku. Ta forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokieg...