Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów najmu

Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów najmu

Wynajmujący nieruchomość może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wiele związanych z tym wydatków; nie ma przy tym różnicy, czy mamy do czynienia z najmem w ramach działalności gospodarczej, czy z odrębnym źródłem przychodów

W wypadku podatników PIT jedynym warunkiem uwzględnienia tych kosztów jest opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym (gdy jest to działalność gospodarcza), a nie ryczałtem ewidencjonowanym.

Musi być związek z przychodem

Zanim przyjrzymy się bliżej typowym kosztom najmu, warto przypomnieć podstawowe zasady zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT są nimi wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów.

Kosztem podatkowym nie są jedynie koszty wskazane odpowiednio w art. 23 ustawy o PIT oraz w art. 16 ustawy o CIT.

Ważne jest zatem, aby ponoszony wydatek pozostawał w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, tzn. miał wpływ na ich powstanie bądź przyczyniał się do zachowania lub zabezpieczenia funkcjonowania źródła przychodów.

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania nie znajdziemy wydatków związanych z wynajmem nieruchomości, co oznacza, że o ile zostanie tylko spełniony warunek celowości, o którym mowa w przywołanym art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), mogą one być zaliczone do kosztów podatkowych.

Wydatki trzeba udokumentować

Ponieważ to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia poniesienia kosztu, należy zadbać o właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków i ich związku z uzyskiwanym przychodem z najmu nieruchomości (fakturami, rachunkami, paragonami, pokwitowaniami i innymi dowodami).

Obowiązek gromadzenia odpowiedniej dokumentacji dotyczy także podatników, dla których najem nie stanowi działalności gospodarczej.

Znaczenie dla ustalenia wysokości kosztów najmu niewątpliwie będzie miała też treść zawartej umowy najmu, z której powinno wynikać, jakie dokładnie wydatki związane z wynajmowaną nieruchomością ponosi wynajmujący (właściciel), a jakie najemca.

Strony umowy najmu mogą zatem decydować, która z nich będzie zobowiązana do uiszczenia np. kosztów administracyjnych, opłat eksploatacyjnych (m.in. opłaty za dostawę wody, za wywóz śmieci), wydatków związanych z remontem mieszkania, jego wyposażenia, kosztów podatku od nieruchomości, składek na ubezpieczenia i innych.

czytaj więcej...

 

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 64 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
  • Przeprowadzki Polaków Liczba postów: 18 Grupa: Aktualności Polecam niezawodną w tym temacie www.przeprowadzkiwroclaw.pl bardzo profesjonalna, znakomicie poradzili sobie ze wszystkim, spełnili nasze wszystkie oczekiwani...
  • firma transportowa trójmisto Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Doskonała strona dla przewoźników cargo https://www.rufus.pl/poradniki/niemiec-o dplywa-cennik/ Dowiedziałem się, że promy kursują niemal całą dobę, co pozwala n...
  • Firma transportowa Liczba postów: 96 Grupa: Trudne tema... Warto też zaznaczyć, że https://muntech24.pl/ to synonim solidności i niezawodności. Firma oferuje szeroki wybór zawiesi, pasów transportowych i lin, które sp...
  • Reklama firmy Liczba postów: 469 Grupa: Trudne tema... Jeśli zastanawiasz się nad skuteczną reklamą dla swojej firmy, warto rozważyć marketing szeptany na Facebooku. Ta forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokieg...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 288

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >