Jakość - stawiaj na nia jak inwestorzy.
Jednak polski, dynamiczny rynek wciąż ewoluuje i coraz wyraźniej wyróżnia się na nim grupa klientów przywiązujących dużą wagę do jakości stosowanych produktów, ich parametrów oraz marki – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.
Czytaj dalej
Jeszcze kilka lat temu o wyborze materiału budowlanego decydowała niemal wyłącznie jego cena.
Według Michala Jaloveckiego, który obserwował rynek budowlany naszych południowych sąsiadów w ostatnich latach, o zmianie podejścia Polaków do budowy domów mieszkalnych świadczy min. obecna popularność bloczków gazobetonowych i wypalanych cegieł, materiałów najlepszej wytrzymałości. Osoby, które podejmują współpracę z firmą budowlaną, powinny poznać zarówno dobre, jak i złe strony zastosowania wybranych materiałów budowlanych w zależności od przeznaczenia, żywotności i projektu budowli.
Z jakich materiałów budować?
Najczęściej używanymi materiałami do budowy domu w Polsce są cegły wypalane lub bloczki gazobetonowe. Tańsze i niemal tak samo popularne są konstrukcje oparte na betonie, na przykład moduły. Stosując je musimy liczyć się jednak z wysokimi kosztami transportu takich półfabrykatów. Ponadto, konieczne jest dodatkowe ocieplenie i wygłuszenie ścian.
Jeśli planujemy budowę domu o wyjątkowym, oryginalnym kształcie i skomplikowanej konstrukcji, często jedynym rozwiązaniem okazują się wylewane konstrukcje żelbetowe. Bardzo skomplikowane bryły, które muszą spełnić określone wymagania statyczne, wymagają właśnie konstrukcji żelbetowej.
- Za najgorszą z możliwych uznajemy konstrukcję drewnianą szkieletową, podkreśla Michal Jalovecký, Prezes ES. - Lekka konstrukcja pozwala zaoszczędzić czas przy budowie, w przypadku domu jednorodzinnego nawet cztery miesiące. W dodatku prace można prowadzić również przy gorszych warunkach pogodowych. Niestety, dom o konstrukcji lekkiej szkieletowej nie jest przewidziany dla wielu pokoleń.
Michal Jalovecký tłumaczy, że żywotność domu wybudowanego taką metodą, wynosi ok. 30 lat, a już po kilku latach dochodzi do osiadania wełny mineralnej (izolacji), co prowadzi do pogorszenia się parametrów cieplnych domu. W konstrukcjach drewnianych problemem jest również zerowa dyfuzja pary wodnej oraz średni komfort ciepła spowodowany minimalną zdolnością kumulacji ciepła.
Prezes ES uważa, że warto przyjrzeć się także materiałom do murowania. Duży rozwój nastąpił ostatnio w dziedzinie ceramiki. Rozpoczęto produkcję bardzo precyzyjnych cegieł szlifowanych, jak Heluz44 STI produkowanej w Czechach. Dokładność tego materiału pozwala na precyzyjne murowanie bez konieczności używania spoiwa z zaprawy. A taka dokładność murowania zwiększa późniejsze właściwości cieplne oraz mechaniczne domu.
Główną zaletą stosowania materiałów ceramicznych jest doskonały klimat wewnątrz budynków. W okresie letnim dom się nie przegrzewa, zimą zaś dobrze izoluje ciepło, jednocześnie doskonale radząc sobie z odprowadzaniem pary i izolacją dźwięku. Wszystkie te czynniki powodują, że wypalana cegła jest doskonałym materiałem do budowy domu.
W opinii specjalistów firmy dużą popularność zyskały ostatnio także bloczki gazobetonowe umożliwiające budowę na klej, bez zaprawy. Wykorzystując bloczki, które mają lepszą izolację cieplną, np. Ytong Lambda, można w łatwy sposób spełnić parametry domu niskoenergetycznego. Parametry izolacji cieplnej bloczków wyprzedzają nawet wypalaną cegłę.
- Budowaliśmy domy o konstrukcji drewnianej szkieletowej, system Velox oraz konstrukcje betonowe. Jednak uważamy, że tradycyjny materiał jest najlepszym wyborem, a Ytong Lambda czy Porotherm44 KEO+ dają doskonałe wyniki – podsumowuje Michal Jalovecký.
Wady i zalety poszczególnych materiałów – podsumowanie:
Cegła wypalana
+wysoka żywotność budynku
+wytrzymałość budynku wobec warunków przyrodniczych
+wysoka zdolność dyfuzji (przenikanie pary wodnej – dom oddycha)
+ spora akumulacja ciepła
+doskonałe właściwości akustyczne budynku
+ bardzo dobra wytrzymałość
w obliczu pożaru
+ możliwość przebudowy budynku
Gazobeton
+bardzo dobra izolacja ciepła
+dokładny i szybki proces budowy
+ duża żywotność budynku
+wytrzymałość budynku wobec warunków przyrodniczych
+dobry stosunek ceny do żywotności i jakości budynku
-średnie właściwości akustyczne
-niższa kumulacja ciepła
-wysoka chłonność wody
-mniejsza stabilność
System Velox
+masywna i stabilna konstrukcja
+doskonałe parametry cieplno-izolacyjne (szalunek tracony)
+bardzo dobra wytrzymałość przeciwpożarowa
+ długa żywotność budynku
-słaba dyfuzja pary wodnej (ściana nie oddycha)
- wszelkie późniejsze zmiany w konstrukcji są bardzo trudne
Konstrukcje betonowe
+masywna i stabilna konstrukcja
+bardzo dobra wytrzymałość w obliczu pożaru
+długa żywotność budynku
+wytrzymałość budynku wobec warunków przyrodniczych
-słaba dyfuzja pary wodnej (ściana nie oddycha)
-wszelkie późniejsze zmiany w konstrukcji są bardzo trudne
Lekka konstukcja szkieletowa
+szybki proces budowy, oszczędzasz 4 miesiące w stosunku do tradycyjnego systemu budowania
+ściany bardzo dobrze izolują ciepło
+ściany się szybko nagrzewają, co może być niewygodne latem
+suchy proces budowy, można budować przez cały rok
-bardzo niska żywotność budynku
-parametry cieplne w miarę upływu czasu się pogarszają (izolacja osiada)
-brak możliwości kumulacji
-słaba odporność na trudne warunki przyrodnicze
-słaba wytrzymałość przeciwpożarowa
-niska dyfuzja pary wodnej, ściana nie oddycha
-dobra nośność dźwięku, przenika przez ściany
Źródło: Fama PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje