Kamień na dachu – czyli łupek

Kamień na dachu – czyli łupek

W ostatnim czasie swoisty renesans przeżywają naturalne materiały do krycia dachów – wśród nich coraz popularniejszy staję się łupek naturalny – kiedyś stosowany lokalnie na terenach Śląska i ziem zachodnich, mimo faktu że pokrywanie dachu łupkiem jak i innymi materiałami naturalnymi wymaga naprawdę dużego doświadczenia i często nieodzowna jest pomoc doświadczonego i sprawdzonego fachowca. Czytaj dalej


Łupek naturalny to powstała ponad 350 milionów lat temu skała osadowa złożona z wielu warstw minerału - miki. Ze skały tej wycina się bloki, które tnie się piłami diamentowymi na mniejsze fragmenty,  potem rozwarstwia się je na płytki grubości około 5 mm. Pokrycie z łupka jest niepalne, trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Łupek naturalny można układać nawet na dachu o bardzo skomplikowanym kształcie. Pokrycie z łupka jest dość ciężkie: 1 m2 waży około 25-35 kg, zależnie od wielkości i kształtu płytek.

Z łupka powstają płytki różnych kształtów: prostokątne, łukowe, łuskowe lub oktogonalne. Ich wymiary są zróżnicowane: od 20 x 20 cm do 30 x 60 cm. Z płytek można ułożyć różne wzory pokrycia: łukowy, prostokątny, oktogonalny, ostrokątny, półokrągły, rybia łuska. Bardzo efektowne jest tzw. dzikie krycie, gdzie dekarz bezpośrednio na dachu formuje każdą płytkę oddzielnie. Płytki z łupka naturalnego mają kolor grafitowy, zielony lub bladobordowy. Dla przykładu – w Wielkiej Brytanii najczęściej stosowane są szablony prostokątne układane w łuskę, a we Francji prostokątne oraz w kształcie karpiówki. W Niemczech stosuje się wzory: staroniemiecki (Altdeutsche), łukowy (Bogendeckung) i w łuskę (Schuppendeckung), coraz częściej także niemieccy dekarze stosują metodę układania łupku na dziko. Dachy z łupka naturalnego są niezwykle eleganckie , a jednocześnie odwołują się do trendów proekologicznych.

Do najbardziej popularnych rodzajów krycia łupkiem naturalnym, należą : pokrycie prostokątne – jest to młoda sztuka krycia dachów, wyróżniająca się jednością formy i funkcji , co pozwala na bardzo szybkie układanie dużych powierzchni. Pokrycie to jest popularne nie tylko ze względu na eleganckie zwieńczenie wyrazistych, nowoczesnych budynków, ale również dzięki łatwemu utrzymaniu fasad i dachów oraz ich trwałości i odporności na warunki pogodowe. Alternatywą dla prostoliniowego pokrycia prostokątnego jest pokrycie uniwersalne, które otrzymujemy za pomocą indywidualnie ciosanych , lekko zaokrąglonych dachówek.

Wśród wielu fachowców za niekoronowanego „króla wśród wszystkich sposobów krycia łupkiem naturalnym” jest pokrycie staroniemieckie, którego główną cechą jest różna wielkość kamieni. Bardzo popularnym, ale jednocześnie bardzo pracochłonnym i drogim sposobem krycia jest „pokrycie dzikie”. W tego rodzaju pokryciach . nigdy nie znajdziemy dwóch identycznych łupków, gdyż każdy z nich obrabiany jest ręcznie. Każda kamienna dachówka wykonywana jest indywidualnie, a ostateczny kształt łupka otrzymujemy dopiero na dachu.  Jest to  bezsprzecznie najdroższe pokrycie „łupkowe”, ale często o tego rodzaju zamówieniu decyduje aspekt estetyczny oraz unikatowy charakter dachu, co dla wielu inwestorów jest czynnikiem najważniejszym.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 361

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >