Kiedy zarząd nie zwołuje zebrania

Kiedy zarząd nie zwołuje zebrania

Jak członek wspólnoty może zmusić zarząd jednoosobowy w dużej wspólnocie do zwołania rocznego zebrania, podjęcia uchwały? Wspólnota istnieje od maja 2007 r., nie słyszałem, aby odbyło się jakiejkowiek roczne zebranie dotyczące absolutorium w pierwszym kwartale 2008 r. Czy są instytucje, które to kontrolują?

Odpowiada Przemysław Przerywacz, radca prawny z kancelarii p.j. Sowisło & Topolewski sp. komandytowa w Poznaniu.

Gdy zarząd nie zwoła rocznego zebrania (w pierwszym kwartale danego roku), może to zrobić każdy właściciel. Mówi o tym art. 30 ust. 1a ustawy o własności lokali. Przepisy dają właścicielom prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Poza tym każdemu z nich przyznają prawo kontroli działalności zarządu (art. 29 ust. 3 uwl). Nie ma jednak żadnego przepisu, który wyjaśniałby, na czym polega ta kontrola. Każdy właściciel powinien mieć prawo wglądu do dokumentacji wspólnoty oraz informacji o działalności zarządu.

Niektóre wspólnoty decydują się na powołanie komisji rewizyjnych. W ich skład wchodzą osoby mające wiedzę pozwalającą zweryfikować prawidłowość dokumentacji. Ale ustawa o własności lokali nie wymienia komisji rewizyjnej jako organu wspólnoty. Oznacza to, że decyzje komisji nie wiążą właścicieli.

Jeżeli zarząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, to właściciele mogą go odwołać. Robi się to w formie uchwały. Podejmuje się je na zebraniu lub w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd bądź częściowo na zebraniu i częściowo w trybie indywidualnego zbierania. Jeżeli zarząd został powierzony w formie aktu notarialnego, przy podejmowaniu uchwały niezbędna będzie obecność notariusza.

Inną możliwością jest ustanowienie zarządcy przymusowego przez sąd.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 346

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >