
Kocioł gazowy - gdzie go umieścić?
Zanim zdecydujemy się na zakup kotła grzewczego, powinniśmy zdecydować o miejscu, w którym chcemy by był zamontowany. Od tego w dużej mierze zależy jaki kocioł idealnie spełni nasze oczekiwania.
Czytaj dalej
Łazienka
![]() |
w łazience.
Kuchnia
![]() |
Kotłownia
W pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie z myślą o wstawieniu do niego kotła grzewczego, możemy zazwyczaj umieścić urządzenie z dużym, ponad stulitrowym zasobnikiem. W przypadku kotła ogrzewającego wodę użytkową, wadą kotłowni jest jednak odległość od kuchni i łazienki. Efektem tego może być długie oczekiwanie aż woda, która wychłodziła się w rurach, zostanie zastąpiona przez ciepłą wodę z zasobnika. Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie instalacji o tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Problemem może też być utrudniony dostęp do urządzenia – kotłownia znajduje się zazwyczaj daleko od pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego w kotłowni warto umieścić kocioł uzupełniony o automatykę pozwalającą na obsługę z dowolnego miejsca w domu. Przykładem takiej automatyki jest konsola DIEMATIC połączona ze zdalnym sterowaniem CDI 2 firmy De Dietrich.
I inne…
Wymienione wcześniej miejsca to oczywiście nie wszystkie możliwości. Kotły grzewcze montuje się w wielu innych pomieszczeniach np. w przedpokoju na poddaszu albo w piwnicy. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym pomieszczeniu można zamontować dowolny kocioł (np. kocioł na LPG nie może znajdować się w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu). Dlatego przed instalacją kotła warto poradzić się specjalisty.
![]() |
„Przy instalowaniu kotła grzewczego powinniśmy przestrzegać przepisów. Przede wszystkim kocioł grzewczy nie może znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi (czyli może być zamontowany w łazience lub kuchni ale już nie w sypialni). Pomieszczenie, w którym będzie pracował kocioł na gaz ziemny powinno mieć też przynajmniej 2,2 metra wysokości. Jeżeli dom został wzniesiony przed 15 grudnia 2002 roku ta wartość wynosi 1,9 m. Przepisy określają również kubaturę pomieszczenia, w którym zamontowany będzie kocioł gazowy. Dla kotłów z zamkniętą komorą spalania, takich jak WHE 2.24 FF, jest to minimalnie 6,5 m3, dla kotła z otwartą komorą spalania wartość ta wzrasta do 8 m3. Pamiętajmy również, że kocioł z otwartą komorą spalania musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym możliwe jest podłączenie do komina, wymaga także wykonania bezpośredniego nawiewu powietrza do pomieszczenia.”
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...