Kocioł gazowy ogrzeje dom?

Kocioł gazowy ogrzeje dom?

Kocioł grzewczy to zakup „na lata”. Dlatego przed ostateczną decyzją o zakupie kotła do domu należy się zastanowić, jaki kocioł najlepiej spełni nasze oczekiwania. Niezbędna będzie pomoc fachowca, jednak podstawowa wiedza w tym zakresie pozwoli nam na lepsze rozeznanie w rynku i zaplanowanie zakupu. Czytaj dalej

Ciepła woda czy tylko ogrzewanie? 

Wybierając kocioł grzewczy musimy przede wszystkim wiedzieć czy ma on służyć jedynie do ogrzania domu, czy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czyli tej, którą wykorzystujemy np. do kąpieli. 

W pierwszym przypadku, będziemy potrzebowali kotła jednofunkcyjnego, który przygotowuje jedynie wodę do centralnego ogrzewania. Natomiast w drugim przypadku mamy do dyspozycji dwa rozwiązania, a wybór właściwego zależy od tego, w jakim domu mieszkamy.

 

Dla mieszkań oraz małych domów, gdzie wszystkie punkty poboru wody (np. krany w łazience i kuchni) znajdują się na jednym piętrze, dobrym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny taki jak WHE 2.24 firmy De Dietrich. Podgrzewa on wodę w momencie jej poboru. Zaletą takiego rozwiązania są niewielkie wymiary urządzenia i brak strat ciepła spowodowanych magazynowaniem gorącej wody w zasobniku.

Rozwiązaniem alternatywnym jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem (podgrzewaczem) ciepłej wody użytkowej. Taki układ zapewnia praktycznie nieograniczoną ilość ciepłej wody, dzięki czemu nie zabraknie jej nawet po odkręceniu kilku kranów jednocześnie. Dodatkowo pozwala zastosować tzw. cyrkulację. Przy jej wykorzystaniu ciepła woda użytkowa krąży w budynku i przepływa przez podgrzewacz. Jest zatem dostępna natychmiast po odkręceniu nawet oddalonego od urządzenia grzewczego kranu. Zasobniki współpracujące z kotłem mogą mieć pojemność od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Można je umieścić obok kotła lub pod nim, ale zasobniki mogą być również zintegrowane z kotłem, tak jak w przypadku kotła ELIDENS firmy De Dietrich. Całość zajmuje wtedy mniej miejsca i jest dużo bardziej estetyczna.

 

 

Jaka moc?



Przeglądając katalogi prezentujące kotły grzewcze, widzimy, że różnią się one nie tylko kształtem i konstrukcją ale również mocą grzewczą. To od niej zależy, czy w domu będzie odpowiednio ciepło. Aby najlepiej dobrać moc kotła do rzeczywistego zapotrzebowania, należy poradzić się projektanta lub instalatora. Przy obliczaniu wymaganej mocy kotła trzeba wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię domu ale również straty cieplne zależne np. od wielkości okien, izolacji cieplnej, położenia budynku.

Przyjmuje się, że na potrzeby centralnego ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 potrzebny jest kocioł o mocy od ok. 15 kW (nowoczesne budownictwo) do ponad 30 kW (dla domów starszej konstrukcji). Różnice w zapotrzebowaniu na moc mogą być zatem bardzo duże. Dobrze dobrany kocioł, z pełną mocą pracuje tylko przez część sezonu grzewczego – w sumie kilkanaście dni. Ważne jest więc, by kocioł mógł jak najlepiej dostosować moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego należy zwrócić uwagę na możliwość płynnego dostosowania mocy z jakimi może pracować urządzenie do chwilowego zapotrzebowania budynku na ciepło. Zależy ono m.in. od zmieniającej się pogody – im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej ciepła musimy dostarczyć do pomieszczeń.

 

Oszczędna praca


Decydując się na zakup kotła grzewczego pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na jego sprawność. Wartość ta określa na ile efektywnie i oszczędnie kocioł wykorzystuje energię dostarczaną w paliwie np. gazie ziemnym. Właśnie ze względów ekonomicznych coraz bardziej popularne, również w Polsce, stają się kotły kondensacyjne. Odzyskują one dodatkową energię przez skroplenie zawartej w spalinach pary wodnej. Ta nowoczesna technologia pozwoliła na zwiększenia sprawności kotłów grzewczych o ponad 30% w porównaniu do starszych konstrukcji.

 

Czytaj również: Gazowy kocioł kondensacyjny

 

Oznacza to, że miesięczne na ogrzewaniu oszczędzimy kilkaset złotych. Opisaną wyżej technologię zastosowała firma De Dietrich w stojących kotłach gazowych ELIDENS oraz wiszących INNOVENS i MCR. W bieżącym roku na rynku pojawiły się również kondensacyjne kotły na olej opałowy – GTU 1200 C.

 

Wygodna obsługa

Ważne jest, by kocioł nie wymagał od nas uciążliwej obsługi. W przypadku kotłów na paliwo stałe nie da się tego uniknąć. W przypadku kotłów gazowych i olejowych, nie musimy tracić czasu na  sterowanie ich pracą. Urządzenia renomowanych producentów, posiadają zintegrowane systemy samodzielnie regulujące pracę kotła. Firma De Dietrich oferuje klientom kotły wyposażone w różne rodzaje automatyki – przykładem jest system sterowania oparty na mikroprocesorowej konsoli DIEMATIC 3. Regulację taką nazywamy pogodową, ponieważ czujniki na zewnątrz i wewnątrz budynku śledzą zmiany temperatur i optymalizują pracę kotła. Pracuje wtedy maksymalnie skutecznie i oszczędnie. Dodatkowo urządzenie pozwala programować różne temperatury w domu w ciągu dnia, a także podczas urlopu domowników. Co istotne, dostępne są również bezprzewodowe systemy sterowania, które nie wymagają stosowania kabli. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne podczas modernizacji instalacji grzewczych.

 

Trwałość i serwis


Kupno kotła grzewczego, to zakup „na lata”. Dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jakość urządzenia, gwarancję udzielaną przez producenta, a także dostępność autoryzowanego serwisu. Należy również pamiętać o tym, że pierwszego uruchomienia kotła powinna dokonać autoryzowana przez producenta firma instalacyjna.

Przy wyborze kotła grzewczego powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na:

- Moc urządzenia i zakres jej regulacji
- Sprawność (energooszczędność)
- Funkcjonalność systemu sterowania
- Możliwość rozbudowy o elementy ułatwiające obsługę i zwiększające efektywność ogrzewania
- Trwałość użytych materiałów
- Gwarancję
- Dostępność autoryzowanego serwisu producenta

Jeżeli kocioł będzie ustawiony w kuchni lub łazience, warto by miał zamkniętą komorę spalania (nie musi wtedy pobierać powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje)

 

Czytaj również: Wybieramy kocioł - jedno czy dwufunkcyjny?

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 427

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >