Kolektory płaskie: izolacja kolektorów słonecznych

Kolektory płaskie: izolacja kolektorów słonecznych

Viessmann (Niemcy), międzynarodowy producent systemów grzewczych, stosuje teraz Basotect® do izolacji kolektorów słonecznych. Tą lekką, trudno zapalną piankę z żywicy melaminowej produkowaną przez BASF nakłada się na boczne i tylne ścianki kolektorów płaskich. Kolektory płaskie wychwytują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło. Czytaj dalej

Basotect wykazuje dobre właściwości izolacyjne przez długi czas, nawet przy wystawieniu na działanie wysokich temperatur. W różnorodnych warunkach klimatycznych wywiera pozytywny wpływ na wymianę powietrza w kolektorze. Ponadto, w przeciwieństwie to tradycyjnych materiałów izolacyjnych, piankę z żywicy melaminowej firmy BASF można dowolnie przycinać. W marcu 2009 r. solarny kombi-system Viessmann z płaskim kolektorem został ogłoszony zwycięzcą testu z oceną „dobry” przez niemiecką organizację konsumentów „Stiftung Warentest”.

Długoterminowe zarządzanie ogrzewaniem
Aby przez cały czas użytkowania kolektory mogły chłonąć maksymalną ilość promieniowania słonecznego, powinny być wykonane z trwałych i trudno zapalnych materiałów. Basotect nie uwalnia praktycznie żadnych substancji lotnych, które mogłyby stanowić przeszkodę na drodze promieni słonecznych i powodować zmniejszenie wydajności systemu, tak jak np. mgiełka na wewnętrznej stronie szklanej płyty kolektora. Dzięki dobremu współczynnikowi przewodności ciepła o wartości <0.035 W/m*K oraz inteligentnemu nadawaniu kształtów częściom izolującym mniejsza ilość pianki Basotect może zapewnić te same wyniki pod względem właściwości izolacyjnych co wełna mineralna. Basotect ułatwia też instalowanie kolektora. Jest elastyczny, nie zawiera włókien i łatwo go przyciąć do wymaganego kształtu.

“Specjalistyczna pianka BASF to materiał, który polepsza jakość naszych kolektorów płaskich i jednocześnie ułatwia ich produkcję”, mówi Sigurd von Wenzler, kierownik projektu w zakresie technik solarnych w firmie Viessmann. “Użycie pianki Basotect, w porównaniu z poprzednimi standardami, zwiększyło wydajność nowej generacji naszych kolektorów. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom bardziej ekonomiczne systemy grzewcze.”

 

Oszczędność energii dzięki kolektorom płaskim

Kolektory płaskie składają się zasadniczo z płyty z hartowanego szkła bezpiecznego, absorbera (zwykle wybiórczo pokrytej metalowej warstwy) oraz metalowych rurek, przez które przepływa płyn przeciw zamarzaniu. Kiedy światło słoneczne przechodzi przez taflę szkła na absorber, ten przemienia promieniowanie świetlne na ciepło i przekazuje je płynowi w rurkach. Stamtąd ciepło jest przenoszone do domowego obiegu gorącej wody. Jeżeli system solarny z kolektorami uzupełniony jest wspomaganiem centralnego ogrzewania, może przynieść właścicielom domów oszczędności rzędu 30 % rocznych kosztów w porównaniu z ogrzewaniem wyłącznie tradycyjnie stosowanymi w domach paliwami grzewczymi.

Basotect, materiał do wszystkiego

Dzięki korzystnemu połączeniu różnych właściwości – odporność na wysokie temperatury i ogień, lekkość, elastyczność, dźwiękochłonność i termoizolacyjność – Basotect stosowany jest do izolacji dźwiękowej i cieplnej budynków, samochodów i pociągów. Pianka termoutwardzalna jest produkowana obecnie w kilku klasach dla różnych zastosowań. Zabezpiecza na przykład delikatne satelity, które rakieta Ariane 5 wynosi w przestrzeń okołoziemską. Użyto jej w nowego typu podwieszanej strukturze dźwiękochłonnej basenu olimpijskiego w Pekinie, a wkrótce znajdzie się w samolotach Boeinga, amerykańskiego producenta samolotów.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: HEIDE LAVARDE SARL/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 330

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >