Kompozyty wzmacniane włóknem
Aby podkreślić swoje zaangażowanie w opracowywaniu konstrukcji lekkich w przemyśle motoryzacyjnym, firma BASF w połowie 2011 roku powołała zespół zajmujący się lekkimi kompozytami.
Czytaj dalej
Grupa ta skupia się na rozwijaniu odpowiadających rynkowi materiałów i technologii, które służą w przemyśle samochodowym do produkcji wysokiej jakości części i elementów wzmacnianych włóknem. Tylko lekkie, a jednocześnie mocne materiały kompozytowe mogą zastąpić metal w pojeździe, i w ten sposób - niezależnie od układu napędowego – jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii i emisje CO2.
Dzięki bogatemu portfolio produktów BASF może jednocześnie poddawać analizie trzy różne systemy matryc z tworzyw sztucznych i w ścisłej współpracy z klientami planuje rozwijać kompozycje „na miarę”. "Możemy bazować na wiedzy zdobytej przez BASF w dziedzinie chemii żywic epoksydowych, poliuretanowych i poliamidowych. Chcemy wykorzystać efekt synergii w zespole i w nadchodzących latach dokonamy poważnych inwestycji (dwucyfrowych w mln euro) w rozwój tej dziedziny", wyjaśnia Willy Hoven-Nievelstein, szef europejskiego działu tworzyw konstrukcyjnych w BASF.
Czytaj również: Folie poliestrowe z twardą powłoką
Metoda RTM i kompozyty wzmacniane włóknem: płynne i szybko twardniejące
Technologię przetwarzania nowych materiałów „Resin Transfer Molding” (RTM) można wykorzystać w produkcji dużych i złożonych elementów kompozytowych w jednej operacji wyciskania-formowania. Wymaga to wprowadzenia wielowarstwowych struktur włóknistych do ogrzanej formy, która jest zamontowana w prasie. Następnie wtryskuje się do formy ciekłą żywicę całkowicie nasączającą włókna, po czym utwardza się ją w sposób kontrolowany. W nowo powstałym laboratorium RTM w Ludwigshafen i w centrum badań poliuretanu w Lemförde specjaliści firmy BASF pracują nad pokonaniem chemicznych i technicznych problemów stawianych przez nowe systemy matryc kompozytów. Części samochodowe, które w przyszłości powstaną z tych materiałów, będą mimo niskiej wagi wytrzymywać duże obciążenia.
Oprócz własności mechanicznych części wykonanych z kompozytów wzmocnionych włóknem, dobra płynność żywicy, a przede wszystkim krótki czas twardnienia jej składników, odpowiadają najważniejszym wyzwaniom stawianym trzem opracowywanym materiałom. Pod marką Baxxodur ® i Elastolit ® R BASF już dziś oferuje rozwiązania oparte odpowiednio na systemach epoksydowych i poliuretanowych. Systemy na bazie żywicy epoksydowej opracowane przez BASF są stosowane do produkcji łopat wirnika turbin wiatrowych. Oba rozwiązania stosują nowe mechanizmy utwardzania: niska lepkość początkowa pozwala na bardzo dobrze nasączenie struktury włókien, po czym w zaledwie kilka minut dochodzi do twardnienia.
Czytaj również: Zaprawa do betonowania do niewielkich robót remontowo - budowlanych
Usuwa to jeden z problemów, które uprzednio stanowiły przeszkodę w wykorzystaniu wysokiej jakości kompozytów do produkcji samochodów. Są to układy samowyzwalające i mogą być przetwarzane na istniejącym sprzęcie tak wysokiego, jak i niskiego ciśnienia. Ponadto aktualnie opracowywane, nowe systemy poliamidowe łatwo poddają się spajaniu, a także recyklingowi jak termoplasty. W zależności od wymagań klienta można będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie. BASF skupia wysiłek na przyspieszeniu procesu twardnienia wszystkich trzech systemów matryc z tworzyw sztucznych, co przyczynia się do dalszego skrócenia całego cyklu.
Włókna ciągłe do elementów konstrukcyjnych: włókna węglowe i szklane
Elementy konstrukcyjne podwozia lub komponenty karoserii mogą być wykonane tylko z materiałów kompozytowych opartych na włóknach ciągłych węglowych lub szklanych i wymagają, by włókna stanowiły ok. 65% masy kompozytu. Włókna ciągłe są już stosowane w samolotach i elektrowniach wiatrowych oraz innych konstrukcjach, w prototypach i w krótkich seriach zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym. Włókna węglowe jako materiał wzmacniający zapewniają dużą sztywność, a zatem są szczególnie interesujące.
Aby na wczesnym etapie umożliwić kooperację inżynierów pracujących nad konkretnym zastosowaniem i użytkownikami końcowymi, firma BASF została niedawno członkiem Carbon Composites eV (CCeV), sieci kompetencji w zakresie włókien węglowych i technologii kompozytów wzmocnionych włóknami. Organizacja ta powstała w 2007 roku i obecnie liczy ponad 120 członków. Oprócz wydajności materiału wzmacniającego, dla szybkiego wprowadzenia systemów matryc na rynek ważna jest ich cena i dostępność. Włókna szklane cechuje wielki potencjał: granice ich wytrzymałości mechanicznej do tej pory nie zostały jeszcze osiągnięte.
Czytaj również: Wszystko o drewnie bambusowym
Systemy wielomateriałowe
Cały system, składający się z matrycy z tworzywa sztucznego i z wzmocnienia z włókien, musi poddawać się przetwarzaniu według obliczalnych zasad i dać się łatwo przystosować do produkcji w dużych ilościach. Komponenty kompozytowe w porównaniu do tradycyjnych, metalowych mają ciężar mniejszy o około 50%. Dotychczas stosowane technologie, polegające na osadzaniu w tworzywie sztucznym wstawek z płytek metalowych lub wzmocnionych włóknem termoplastycznych mat i taśm UD (jednokierunkowe wzmocnienie włóknem), są uzupełniane o nowe rozwiązania. Ponadto warstwy wzmocnione włóknem ciągłym można łączyć z lekkim rdzeniem z pianki w celu uzyskania wysokiej jakości struktury wielowarstwowej o wyjątkowo dobrej sztywności konkretnych części i dobrych właściwościach izolacyjnych w połączeniu z niewielkim ciężarem.
Systemy piankowe PU opracowane dla takich części przez BASF charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i odpornością na ciepło w połączeniu z niską gęstością. "Bez takich systemów wielomateriałowych następny ważny krok naprzód w rozwoju lekkich konstrukcji stosowanych w motoryzacji nie będzie możliwy", mówi Volker Warzelhan, dyrektor działu badań materiałów termoplastycznych w BASF. Jednocześnie BASF rozszerza możliwości ULTRASIM™, swego uniwersalnego narzędzia symulacji komputerowej, w celu osiągnięcia zdolności przewidywania zachowania się złożonych kompozytów wzmacnianych włóknem ciągłym.
Źródło: Heide Lavarde / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...