Kostka brukowa niezbędnym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół domu

Kostka brukowa niezbędnym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół domu

Kostka brukowa pojawiła się na rynku polskim ok. 20 lat temu. Niewątpliwy sukces zawdzięcza ona swojej trwałości, łatwości ułożenia i estetyce. Dziś jest niezbędnym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół domów, na podjazdach czy w ogrodach. Czytaj dalej

Kiedy budujemy wymarzony dom, zastanawiamy się jak zagospodarować teren wokół niego. Jakich materiałów użyć żeby alejki, ścieżki ogrodowe czy podjazdy wytrzymały długie lata, były funkcjonalne i pięknie podkreślały otoczenie. Wybór jest prosty – kostka brukowa. Przy wyborze kostki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które będą miały decydować o końcowym sukcesie. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej grubości, wielkości, kształtu i rodzaju kostki, którą chcemy wykorzystać. Najlepiej w tej sprawie zgłosić się do brukarza albo do firmy,  w której kostkę zamierzamy zakupić. „Udany zakup kostki brukowej zależy  w dużej mierze od jakości doradztwa. W Awbud Wyroby Betonowe indywidualnie podchodzimy do potrzeb Klientów. Dbamy o to, aby estetyka naszych wyrobów szła w parze z funkcjonalnością ich zastosowania i pod tym kątem dobieramy właściwy, dla konkretnego miejsca przeznaczenia, produkt”, mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z firmy Awbud Wyroby Betonowe, zajmującej się kompleksową obsługą klientów w zakresie produkcji, projektowania i układania kostki brukowej.

 

Grubość i wielkość kostki

Przed przystąpieniem do realizacji planu zakupu kostki brukowej, najważniejsze jest odpowiednie dobranie grubości kostki w zależności od tego, jakie obciążenia będą na nią działały. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał.  W miejscach, gdzie będziemy poruszali się pieszo np.: alejki w ogrodzie, najrozsądniej zastosować cieńszą, cztero- lub sześciocentymetrową kostkę brukową. Na podjeździe albo wjeździe do garażu należy ułożyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeśli na naszej działce przewidujemy ruch samochodów ciężarowych, musimy wybrać kostkę grubości 8 cm lub więcej. Wybierając wielkość kostki, musimy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale również względy praktyczne. Jeśli układamy wąską alejkę, najlepiej wybrać małą kostkę o prostym wzorze, aby uniknąć jej docinania, a tym samym niepotrzebnego marnowania materiału.

 

 

 

Kształty i rodzaje kostki

Kształt i rodzaj kostki dobieramy biorąc pod uwagę nasze upodobania i przeznaczenie powierzchni, na której kostka ma być ułożona. Jeśli preferujemy wzornictwo nawiązujące kształtem do klasycznych bruków, nadające naszemu otoczeniu specyficznego i niepowtarzalnego charakteru, warto postawić na kostki z linii standard, produkowane przez firmę Awbud Wyroby Betonowe. „W grupie tej występują zarówno drobne kostki typu Bruk Jurajski, świetnie wyglądające na parkowych alejkach czy przydomowych tarasach, jak również większe i masywniejsze kostki typu Stary Rynek, imitujące bruk klasyczny, idealnie nadające się na alejki, ścieżki, deptaki, place i chodniki.” – mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z Awbud Wyroby Betonowe.


Jeśli chcemy nadać nawierzchni ekskluzywnego charakteru, powinniśmy zastanowić się nad wyborem kostki z serii exclusive, która również znajduje się w ofercie firmy Awbud Wyroby Betonowe. Strzałem w dziesiątkę będzie zakup kostki płukanej, czyli imitującej naturalny kamień, ale pozbawionej wad charakterystycznych dla kamienia naturalnego, takich jak ograniczona różnorodność kształtów i kolorów. Dla wielbicieli kolorowych kompozycji idealnym rozwiązaniem będą kostki melanż, również z serii exclusive. Kostki te zainspirowane są barwami otaczającej nas natury. Oferują niewyczerpane możliwości łączenia różnych kolorów, odcieni i kształtów. „Kostki serii exclusive są sztandarowym produktem firmy Awbud Wyroby Betonowe. Dzięki zaawansowanej technologicznie obróbce, dającej wyrafinowane efekty w postaci np. uszlachetnionej wizualnie kostki „antycznej”, produkty te znajdują zastosowanie przy renowacji nawierzchni miejskich, objętych nadzorem konserwatora zabytków."  – mówi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z Awbud Wyroby Betonowe.

 

Grunt to dobry grunt

Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy układali kostkę. Najpierw musimy wykonać korytowanie czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu. Nasze podłoże powinno być również odpowiednio zagęszczone – ubite oraz ukształtowane. „Nie możemy zapomnieć o odpowiednich spadkach  – poprzecznym 3-4% oraz podłużnym ok. 0,5%” – radzi Jarosław Rybiński, Dyrektor Handlowy z firmy Awbud Wyroby Betonowe.
Zaczynamy od projektu. Przed zakupem kostki brukowej warto zastanowić się nad  szczegółowym zagospodarowaniem terenu. Dzięki temu będziemy pewni, że nasze wymagania estetyczne znajdą odzwierciedlenie w projekcie, a dodatkowo będziemy wiedzieli ile i jaki rodzaj kostki potrzebujemy nabyć.

 

Dobrym pomysłem jest w tym momencie zdać się na fachowców, gdyż to również od nich, a nie tylko od rodzaju wybranej kostki, będzie zależało, czy efekt końcowy będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i jednocześnie spełniał wszelkie kryteria funkcjonalności. Jeżeli planujemy zakup kostki brukowej w firmie Awbud Wyroby Betonowe to producent nie tylko wykona dla nas propozycję zagospodarowania terenu - w tym wypadku wystarczy dostarczyć firmie mapę działki w skali 1:500 wraz z rzutem budynku - ale również poleci godnych zaufania, autoryzowanych wykonawców, dobrze znających produkt oraz możliwości jego zastosowania. Jeżeli dobrze przygotujemy się do zakupu kostki brukowej możemy być pewni, że otoczenie wokół naszego domu będzie miłe dla naszego oka, zgodne z naszymi oczekiwaniami, a dodatkowo, zachowa swoje walory użytkowe i estetyczne na długie lata.

 

 

 

Źródło: Gut PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >