Kredyt czy pożyczka? Co nam się bardziej opłaca?

Kredyt czy pożyczka? Co nam się bardziej opłaca?

Zaciągając kredyt hipoteczny bierzemy w banku swoistą pożyczkę. A jednak pojęcie pożyczka hipoteczna funkcjonuje niezależnie od pojęcia kredyt i znacznie się od niego różni. Czym więc jest jedno i drugie zobowiązanie finansowe oraz w jakich warunkach łatwiej pożyczymy pieniądze, a w jakich zaciągniemy kredyt?

 

Wydawać by się mogło, że w przeciwieństwie do języka literatury, język finansów jest prosty i klarowny. Niestety czasami można odnieść wrażenie, że jest wręcz przeciwnie. W ekonomii, podobnie jak w niejednej powieści także występują drobne niuanse językowe, których niezrozumienie może mieć znacznie poważniejsze skutki, niż niejasność w odniesieniu do fabuły czytanej książki – mianowicie skutki finansowe. Jednym z najczęściej zdarzających się błędów interpretacyjnych jest mylenie pojęć „pożyczka hipoteczna” i „kredyt hipoteczny”.  

 

Pożycz na co tylko chcesz  

Pożyczka hipoteczna to klasyczne użyczenie przez bank określonej sumy pieniędzy. W przeciwieństwie do pożyczki gotówkowej, zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości należącej do osoby, która pożycza pieniądze od banku lub też osoby trzeciej, która zobowiązuje się ręczyć swoją nieruchomością, za osobę pożyczającą pieniądze. Co istotne, pożyczka hipoteczna udzielana zostaje na dowolnie wybrany cel. I to właśnie różni ją od kredytu hipotecznego. Jej największą zaletą jest oprocentowanie. Oczywiście zależy ono od banku, ale średnio wynosi od 8 do 10 procent wartości zaciąganego zobowiązania. To zdecydowanie mniej, niż w przypadku pożyczki gotówkowej.

 

Czytaj również: Raty kredytów hipotecznych idą w górę

 

Pożyczka hipoteczna może zaspokoić liczne potrzeby pożyczkobiorcy. Dzięki środkom uzyskanym z tytułu pożyczki można bowiem zakupić sprzęt AGD, RTV, meble, wymarzony samochód lub zagraniczne wakacje. Cel nie gra roli, najważniejsze jest zabezpieczenie sumy pieniędzy, którą pożyczamy. W związku z tym musimy przedłożyć do banku dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, a czasami także wycenę nieruchomości. Ważne są też dokumenty dotyczące samego pożyczkobiorcy: m.in. zaświadczenie potwierdzające zarobki oraz aktualną sytuację finansową. W przypadku kredytu hipotecznego, mimo, że cel na jaki przeznaczymy pieniądze jest jasno określony, wymaganych przez bank dokumentów będzie znacznie więcej.

 

Kredyt lubi konkrety

Kredyt hipoteczny to środki finansowe udzielane przez bank na sfinansowanie nieruchomości, zabezpieczone hipoteką. Może być to zarówno hipoteka nieruchomości dopiero nabywanej (tej na którą otrzymujemy od banku pieniądze), jak i innej nieruchomości, którą posiadamy my sami lub wskazana przez nas osoba trzecia. Ważne jest, że w przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, w przypadku kredytu mamy jasno sprecyzowany cel, na jaki kredyt zostaje udzielony – jest to z reguły zakup nieruchomości, remont mieszkania lub domu, a także dopłata do mieszkania lub domu w przypadku zamiany nieruchomości na większą.

 

Różne, a jednak podobne  

Tym co łączy pożyczkę i kredyt hipoteczny jest wspomniany już wpis w księdze wieczystej nieruchomości świadczący o obciążeniu lokalu. Wpis ten umożliwia bankowi odzyskanie udzielonych pieniędzy w przypadku braku spłaty ze strony kredytobiorcy. Co ważne, hipoteka obciążona jest do momentu całkowitej spłaty kredytu. Obciążenia hipotecznego nie znosi sprzedaż nieruchomości, gdyż nie jest ono przypisane osobie, a konkretnemu lokalowi.

 

Co jeszcze łączy pożyczkę i kredyt hipoteczny? Z pewnością wysokość kwoty przyznanej przez bank. Zarówno w przypadku jednego i drugiego instrumentu finansowego może ona dochodzić do wartości zabezpieczenia, czyli nieruchomości, jaka zostaje obciążona hipoteką. W rzeczywistości pożyczki hipoteczne zaciągane są na znacznie mniejsze kwoty niż kredyty, gdyż z zasady nie finansują one zakupu nieruchomości, a jedynie innych mniej kosztownych rzeczy.

 

Czytaj również: Jaką walutę i ratę kredytu hipotecznego wybrać?

 

Odmienność obu produktów bankowych można natomiast zaobserwować w momencie oczekiwania na przyznanie środków pieniężnych. O ile w przypadku pożyczki wypłata zaciąganej kwoty nie trwa długo, o tyle przy kredycie czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Ma to związek z ilością dokumentów wymaganych przez bank w tej drugiej sytuacji. Ich analiza jest bowiem czasochłonna i trwa nawet kilka tygodni.  

 

Podsumowując, decyzja co wyborze odpowiedniego instrumentu finansowego jest prosta. Jeśli chcemy sfinansować zakup wymarzonego mieszkania lub domu, musimy sięgać po kredyt hipoteczny, jeśli mamy już własny kąt, a do szczęścia brakuje nam mebli, sprzętu AGD, bądź RTV lub zagranicznych wakacji, idealnym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna.

 

Czytaj również: W jakiej walucie wziąć kredyt hipoteczny?

 

Zanim jednak udamy się po solidny zastrzyk gotówki na konkretny lub dowolny cel, zapoznajmy się z ofertami różnych banków i wybierzmy tę najlepszą opcję. Z pewnością mogą nam w tym pomóc doradcy finansowi.

 

Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >