Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Terminów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny często używa się zamiennie. Jest to ogromny błąd. Chociaż oba produkty dostarczają sporego zastrzyku gotówki – różnią się bardzo wieloma elementami.

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest cel, na który pożyczone pieniądze mają być przeznaczone. W przypadku kredytu przedmiotem kredytowania musi być nieruchomość, podczas gdy przy pożyczce – cel jest dowolny. Jeśli chcemy sfinansować wakacyjny wyjazd, zakupić samochód, nowe meble, sprzęt RTV, AGD czy inną rzecz, wymagającą większej sumy pieniędzy, możemy skorzystać z pożyczki. Konieczne jest jednak posiadanie nieruchomości, na której wierzyciel (bank) może się zabezpieczyć. Z tego powodu pożyczkę tą określa się mianem hipotecznej. Reasumując – kredyt hipoteczny jest dla tych, którzy nie mają mieszkania i chcą je kupić, podczas gdy pożyczka hipoteczna jest dostępna jedynie dla osób, które posiadają już własne cztery kąty.

Pamiętaj!

- Przedmiotem kredytowania przy kredycie hipotecznym jest nieruchomość, a przy pożyczce hipotecznej mamy dowolność w wyborze celu, na jaki spożytkujemy uzyskane pieniądze – zaznaczają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF)

W związku z zabezpieczeniem w postaci hipoteki pożyczkobiorca ma obowiązek dostarczyć odpowiednie dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, a często także jej wycenę. Są to podstawowe materiały związane z nieruchomością, która ma być podstawą zabezpieczenia. Do dokumentów dotyczących dochodów klienta ubiegającego się o pożyczkę hipoteczną, należą m.in. zaświadczenie potwierdzające osiągane zarobki oraz sytuację finansową. W zależności od banku ilość wymaganej dokumentacji będzie nieco inna. Choć wydaje się, że formalności przy tego rodzaju narzędziu są bardzo obszerne, to jednak należy mieć świadomość, że w porównaniu z tymi przy kredycie hipotecznym – jest ich stosunkowo niewiele. Gdy zaciągamy kredyt musimy liczyć się z koniecznością przedłożenia w banku znaczącej ilości „papierów”. Proces weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy jest w tym przypadku bardziej szczegółowy.
 
Różnice widoczne są także w przypadku czasu, jaki należy oczekiwać na wypłatę pieniędzy. Rozpatrzenie wniosku, analiza przedłożonych dokumentów i zaświadczeń, a wreszcie wypłata środków, trwa dłużej przypadku kredytu. Wynika to z ilości materiałów, które bank musi sprawdzić. Im więcej – w tym większą cierpliwość musimy się uzbroić. Pamiętajmy, że decyzja o zaciągnięciu kredytu nie tylko od kredytobiorcy wymaga czasu i namysłu. Bank również musi dobrze przeanalizować możliwość udostępnienia dużych pieniędzy.

Kolejną różnicą między omawianymi produktami oferowanymi przez banki jest kwota, jaką za pomocą każdego z nich możemy pożyczyć. Pożyczka hipoteczna jest dobrą propozycją dla tych osób, które potrzebują sumę kilkudziesięciu tysięcy złotych, podczas gdy dla ubiegającego się o kredyt hipoteczny pożądana jest kwota znacznie większa – nawet do kilkuset tysięcy. W większości przypadków musi ona bowiem wystarczyć na sfinansowanie zakupu domu czy mieszkania.

Pamiętaj!

- Dokumenty konieczne do przedłożenia w banku przez ubiegającego się o pożyczkę hipoteczną oraz kredyt hipoteczny można podzielić na cztery grupy: identyfikujące kredytobiorcę, dotyczące osiąganych dochodów, nieruchomości oraz innych zobowiązań finansowych. Ich ostateczna ilość i rodzaj będą różne w zależności od danego banku – wyjaśniają eksperci ZFDF.

Zarówno kredyt jak i pożyczka zwane hipotecznymi, wiążą się z nieruchomością oraz pieniędzmi. Jednak pobudki ich zaciągania są różne. Łączy je natomiast fakt, że osoba decydująca się na pozyskanie środków finansowych za ich pomocą powinna dobrze zapoznać się z ich specyfiką oraz prawami nimi rządzącymi.

 

Źródło: Żarówka PR i Marketing / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19440 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >