Kryteria wyboru dewelopera

Kryteria wyboru dewelopera

Zakup mieszkania od Developera nastręcza wiele trudnych, kosztownych i często nieprzewidzianych konsekwencji wynikających z nieznajomości praktyki i prawa.

 

Przy kupnie domu od Developera nie należy kierować się tylko jego renomą, rozpoznawalną marką czy ilością zrealizowanych (a nie realizowanych) projektów. Jest to pomocne przy jego wyborze, ale nie może to determinować naszego wyboru. Nie zaszkodzi jednak udać się na „wizję lokalną” do mieszkań oddanych do użytku kilka lat wcześniej, by móc obejrzeć skalę zniszczeń dokonanych przez warunki atmosferyczne i niedociągnięcia architektoniczne. Warto zagadnąć mieszkańców o ich doświadczenia. Ich opinia może być bardzo cenna. Dowiedzieć się można w ten sposób o opóźnieniach w kolejnych etapach inwestycji, problemach z naprawianiem usterek stwierdzonych przy odbiorze budynku, przebiegiem podpisania aktu notarialnego (i wynikłych niespodziewanych komplikacjach).

 

Developer powinien być pozytywnie zaopiniowany przez Regionalna Izbę Budownictwa czy przez inną wiarygodną organizację branżową. Nie należy brać tej opinii jako pewnik. Dobrze że jest, ale to nie wystarczy, by mieć pewność że nasze pieniądze zostaną dobrze spożytkowane. Należy pamiętać o wcześniejszym zapoznaniem się ze wzorem umowy. Należy koniecznie wziąć ją ze sobą do domu i uważnie przeczytać (posiłkując się wykazem zakazanych klauzul) dostępnym na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub udać się do prawnika. Developer, który nie zezwoli na wyniesienie umowy ze swojego biura powinien automatycznie być pominięty!! Brzmienie umowy również jest ważne. Im jest ona bardziej szczegółowa tym trudniejsze będzie późniejsze dochodzenie roszczeń. Ważne by przed podpisaniem umowy dokładnie rozumieć zawarte w niej zapisy i sformułowania.

 

W umowie znaleźć muszą się takie postanowienia jak:

- cena mieszkania;

- standard wykończenia;

- infrastruktura wokół budynku.

 

 

Może zdarzyć się tak, ze brak ostatniego zapisu w umowie nałoży dodatkowe opłaty na właściciela mieszkania z tytułu oświetlenia dróżek wewnętrznych na osiedlu, utrzymania czystości terenów zielonych wokół. W umowie zawarty powinien być harmonogram i wysokość ponoszonych (wpłacanych) opłat. Najlepiej by kolejne transze uzależnione były od postępu prac. Ważne jest określenie zasad odstąpienia od umowy zarówno przez developera jak i kupującego. Powinna być zachowana równowaga stron, określone kary pieniężne za takie odstąpienie bądź wskazane sytuacje w których odstąpienie jest możliwe bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 351

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >