Kto płaci za najem i użyczenie

Kto płaci za najem i użyczenie

Właściciel wynajmujący mieszkanie czy inny lokal musi wpływami z tego źródła dzielić się z fiskusem. Nie jest mu natomiast nic winien, jeśli użycza ich bezpłatnie

Komu mogę bezpłatnie użyczyć mieszkania będącego moją własnością, a komu je wynająć i jaki będę musiał płacić od tego podatek? – pyta czytelnik.

Nie ma żadnych ograniczeń, gdy chodzi o krąg osób, którym można mieszkanie wynająć ani którym można je udostępnić bezpłatnie. O tym decydują wyłącznie właściciel i ten, kto ma korzystać z mieszkania, lokalu, nieruchomości czy ich części.

Inaczej rzecz się przedstawia z mieszkaniami wynajmowanymi. Ktoś, kto sam jest najemcą np. mieszkania komunalnego, może zawrzeć umowę podnajmu, a także oddać je w bezpłatne używanie (nie tylko w całości, ale i w części) tylko za pisemną zgodą właściciela, np. gminy reprezentowanej przez ROM czy ADM.

Jakie opodatkowanie

Obowiązek rozliczeń najmu ciąży tylko na wynajmującym (właścicielu). Dla najemcy zaś, jeśli jest przedsiębiorcą, płacony czynsz i inne wydatki związane z korzystaniem z lokalu czy nieruchomości na cele firmy są kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Dochody właściciela mogą być opodatkowane według skali podatkowej, tj. – w zależności od ich wysokości oraz wysokości innych jego dochodów – według stawek 18 i 32 proc. albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór sposobu opodatkowania należy do wynajmującego. Najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tego źródła musi złożyć w swoim urzędzie skarbowym na piśmie oświadczenie o wyborze. Inaczej urząd przyjmie, że wynajmujący rozlicza się według skali podatkowej.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 389

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >