Które piętra są najdroższe?

Które piętra są najdroższe?

Cena mieszkania wynika przede wszystkim z jego cech takich, jak: powierzchnia, rozkład, ale również usytuowanie na piętrze. Warto zaznaczyć, że inne piętra są uważane za najbardziej atrakcyjne w nowym budownictwie, a inne jeśli chodzi o mieszkania z wielkiej płyty. Czytaj dalej

 

W obecnie realizowanych inwestycjach deweloperskich, zwłaszcza tych o wyższym od przeciętnego standardzie lokale usytuowane na wyższych piętrach często są najdroższe w całym projekcie. Jest to spowodowane faktem, że na wyższych kondygnacjach deweloperzy często lokują reprezentatywne lokale, które mają być swoistą wizytówką całej inwestycji. Usytuowane są, więc tam mieszkania z wyższej półki o większej powierzchni i podniesionym, a nieraz także apartamentowym standardzie.

 

Czytaj również: Wielka płyta cały czas na topie

 

Takie lokale posiadają też przeważnie duży balkon lub taras o powierzchni kilkunastu, bądź nawet w niektórych wypadkach kilkudziesięciu mkw., który stanowi dodatkową zachętę dla potencjalnych kupujących. W nowej inwestycji, która zlokalizowana jest w okolicy o przeciętnej kilkupiętrowej zabudowie - dostępna panorama dzielnicy może przeważać nad minusami mieszkania na wyższych kondygnacjach. Z kolei mieszkanie na wysokim piętrze, na osiedlu złożonym z samych wieżowców, jakie w naszym kraju zostały odziedziczone po poprzednim ustroju nie niesie ze sobą raczej żadnych zalet.

 

Inna charakterystyka mieszkań z drugiej ręki zlokalizowanych na osiedlach z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku sprawia, że tutaj największym zainteresowaniem kupujących i jednocześnie najwyższą ceną charakteryzują się niższe kondygnacje niż na nowych osiedlach. W tym wypadku największe wzięcie mają zwykle lokale mieszkalne usytuowane na piętrach od pierwszego do trzeciego. Wynika to z faktu, że z jednej strony jednostki mieszkalne położone na parterze są mniej atrakcyjne chociażby ze względów bezpieczeństwa, co może mieć znaczenie zwłaszcza na blokowiskach cieszących się złą sławą. Poza tym trzeba również pamiętać o ograniczonej prywatności – z ulicy często widać dokładnie, co dzieje się w takich mieszkaniach. Jeżeli natomiast chodzi o lokale mieszkalne położone na wyższych kondygnacjach, to na cenę niewątpliwie ma wpływ konieczność korzystania z windy i związane z tym niedogodności.

 

Czytaj również: Nieruchomości komercyjne w europie


Warto dodać, że w przypadku lokali zlokalizowanych na parterze w nowych budynkach, firmy deweloperskie najczęściej starają się złagodzić wady takiego mieszkania przez zaoferowanie ogródka. Na typowych blokowiskach z wielkiej płyty nie ma takiej możliwości. Poza tym w wielu dzisiejszych inwestycjach można spotkać się z podniesionym parterem, który zapewnia nieco większą prywatność mieszkańców zlokalizowanych na tym poziomie lokali.

2012-05-17
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 103

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >