Kuchnia w kształcie L

Kuchnia w kształcie L

Wygodne rozmieszczenie stref roboczych i możliwość zagospodarowania nawet wąskich pomieszczeń to atuty zabudowy kuchennej w kształcie litery L, którą – jak wynika z badań – preferuje 70% Polaków.

 

Firma KAM, producent mebli z Milejewa, potwierdza, że to bardzo funkcjonalny układ, a możliwość wyboru różnych typów szafek narożnych ułatwia projektowanie funkcjonalnej zabudowy.

 

- Zabudowa w kształcie litery L to bardzo funkcjonalny układ, który pozwala zaprojektować wygodną kuchnię nawet w bardzo małych pomieszczeniach – potwierdza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Zgodnie z zasadami, które mają ułatwić pracę w kuchni, w jednym rogu umieszczamy lodówkę, za nią zlew, następnie dużą powierzchnię roboczą. Na drugiej ścianie możemy wówczas zaplanować miejsce na płytę grzewczą i piekarnik.  

 

 

Czytaj również: Kuchnie - czterech osobowiści

 

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L posiada jeszcze jedną zaletę – uniwersalność. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno do przestrzeni zamkniętych, jak i otwartych. W przypadku tych drugich stwarza dalsze możliwości aranżacji – można ją połączyć z jadalnią lub salonem.

 

Nawet najlepsze rozwiązania można jednak „zepsuć” i spowodować, że dobrze zaplanowana kuchnia nie będzie funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. O czym więc warto pamiętać? 

- Jedną ze słabych stron zabudowy kuchennej w kształcie litery L jest na pewno narożnik, dlatego trzeba go bardzo dobrze zagospodarować – przyznaje Alicja Gajewska z firmy KAM.

– Schylanie się i sięganie po najdalej położone w szafce narożnej przedmioty może okazać się bardzo męczące, dlatego warto zaplanować w tym miejscu specjalne szuflady, albo specjalne systemy półek obrotowych.

 

 

Czytaj również: Jakie kuchnie mają Polacy?


Firma KAM opracowała autorskie rozwiązanie do swoich kuchni, pozwalające zwiększyć funkcjonalność i w pełni wykorzystać przestrzeń szafek narożnych. Jest to korpus szafki narożnej z pojemnymi szufladami, których fronty są ułożone pod kątem 90 stopni. W ten sposób ogromna przestrzeń szafki narożnej jest optymalnie wykorzystana, a dostęp do jej zawartości jest bardzo ergonomiczny. Polecanym rozwiązaniem są również półki obrotowe, wykorzystujące całą dostępną powierzchnię szafki albo kosze cargo, które można "wyciągnąć" z szafki narożnej.

 

 

W przypadku małych kuchni zabudowa w kształcie litery U jest bardzo przytłaczająca. Jak zatem – pozostając przy układzie L – zmieścić w kuchni wszystkie potrzebne sprzęty, naczynia i żywność?

- Warto zabudować choć jedną ścianę kuchni pod sam sufit – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel. – W przypadku kuchni wykonywanych na zamówienie jest to jednak drogie rozwiązanie, ale są już na rynku nasze kuchnie KAMduo XL oraz Olivia Soft, których szafki górne w standardzie są o 28 cm wyższe. Wystarczy skompletować swój zestaw, a zyskamy nawet 40% więcej powierzchni do przechowywania, a cena będzie o wiele niższa niż u stolarza.

 

 

Źródło: missionPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >