Kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym?
Podjęliśmy decyzję, kupujemy mieszkanie. Niestety jest to dopiero początek drogi, jaką musimy przejść. Mieszkanie nowe czy używane? To pytanie stawia sobie każdy, kto chce kupić własne M. Wiele zależy od preferencji i oczekiwań. Jednak, jak pokazują badania coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Dlaczego?
Czytaj dalej
Dlatego też przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, czy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym? Panuje powszechne przekonanie, że to, co nowe jest lepsze, niż kilkuletnie i używane. Powiedzenie to jednak nie sprawdza się na rynku nieruchomości, ponieważ zakup mieszkania na rynku pierwotnym wbrew pozorom niesie za sobą mnóstwo „niespodzianek”. Obecnie, żeby dokonać zakupu mieszkania prosto od dewelopera, musimy kupić „dziurę w ziemi”, czyli zapłacić za mieszkanie, którego jeszcze nie ma. Kiedy odbierzemy klucze, może okazać się, że w naszym wymarzonym, ale kosztownym „gniazdku” właśnie zaczynają na przykład pękać ściany, ponieważ wszystko jest świeże i blok właśnie „osiada”. Mieszkanie „używane” z reguły jest tańsze, niż to z oferty dewelopera.
Co powinniśmy wiedzieć?
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, czy też mieszkania „używanego” z rynku wtórnego, musimy przygotować się na poświęcenie czasu na sprawdzenie podstawowych informacji. Kupując na rynku pierwotnym powinniśmy także pamiętać, że jeżeli budowa naszego przyszłego mieszkania nie została ukończona należy sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem gruntu, czy ma pozwolenie na budowę oraz jakimi inwestycjami już może się pochwalić. Trzeba udać się do sądu i przejrzeć księgę wieczystą, sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy firma nie jest w stanie upadłości. Zebranie tych kilku podstawowych informacji pozwoli nam na wyrobienie sobie zdania na temat dewelopera, któremu powierzamy nasze pieniądze. Jeżeli informacje są pozytywne, zwiększa to szanse na to, że nie zostaniemy oszukani.
Czytaj również: Gdzie w Krakowie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
W przypadku, kiedy budynek został już wykończony powinno być pozwolenie na użytkowanie ze Starostwa Powiatowego, inwentaryzacja budowlana oraz stosowne zaświadczenie ze starostwa o samodzielności lokalu. Dokumenty te są niezbędne do wydzielenia księgi wieczystej dla mieszkania, które zamierzamy nabyć. Księga wieczysta jest istotna, ponieważ żaden bank nie udzieli nam kredytu w sytuacji, kiedy lokalu nie można wyodrębnić.
Inwestując na rynku wtórnym należy zajrzeć do księgi wieczystej i sprawdzić, czy osoba sprzedająca jest rzeczywiście właścicielem, czy lokal nie jest zadłużony, czy na przykład ktoś, oprócz nas nie ma prawa do dysponowania mieszkaniem (służebność osobista, prawo dożywotniego zamieszkania itp.). Należy sprawdzić, czy lokal nie ma zadłużeń w spółdzielni mieszkaniowej lub u dostawców mediów. Warto sprawdzić, czy nie toczy się jakaś egzekucja związana z tą nieruchomością, ponieważ po nabyciu „feralnego” mieszkania nabywca odpowiada na równi z dłużnikiem, a komornik nadal egzekwuje swoje prawa. Jeżeli mieszkanie jest starsze, należy sprawdzić, czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to ważne, ponieważ nawet mały remont wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
- Nowe lokum to lepsza jakość życia. Mieszkania z rynku pierwotnego chętnie wybierają ludzie młodzi, ze względu na fakt, że znajdują się one w nowocześnie zaprojektowanych budynkach, na zamkniętych i strzeżonych osiedlach – tłumaczy Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Liczy się jakość
Mieszkania od dewelopera są projektowane z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań z zakresu budownictwa. Przestrzeń jest lepiej zagospodarowana, pomieszczenia mają funkcjonalny rozkład, a materiały wykończeniowe są wysokiej jakości.
Zazwyczaj takie lokale posiadają miejsce na garderobę, czy zejście do przynależącego do mieszkania ogródka. Posiadają one także gwarancję, dlatego jeśli zdarzy się usterka, to deweloper powinien ją usunąć.
Większość nowych osiedli została wyposażona w garaże podziemne, cichobieżne windy, rowerownie. Najbardziej nowoczesne zostały wyposażone także w monitoring, klimatyzację, a także system zarządzania nieruchomością przez smartfona. Na osiedlach z lat 90-tych raczej tego nie znajdziemy.
Zawsze w cenie
Pogląd, że nowe mieszkania są droższe niż te z drugiej ręki odchodzi do lamusa. Okazuje się, że można znaleźć takie propozycje cenowe deweloperów, które kształtują się podobnie, jak ceny ofert z rynku wtórnego.
- Największą różnicę między cenami za mieszkanie od dewelopera a właściciela prywatnego możemy zaobserwować w Katowicach i Łodzi. Natomiast średnia cena nowego mieszkania w Warszawie i Krakowie jest podobna do wartości lokalu z drugiej ręki – tłumaczy Adrian Potoczek z Wawel Service.
Należy pamiętać, że do ceny mieszkania należy dodać koszty przeprowadzenia samej transakcji, czyli taksę notarialną i przeniesienie własności. Kwota waha się w zależności od wartości mieszkania. Przy kupnie lokalu z rynku wtórego ceny te są stałe, z deweloperem natomiast można je negocjować.
Dodatkowo, przy zakupie lokum z drugiej ręki musimy liczyć się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent ceny transakcyjnej. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera – fiskus nie ściąga tej opłaty.
Na tym jednak nie koniec. Bieżące koszty utrzymania mieszkania także różnią się w zależności od rodzaju inwestycji. Nowe lokum nie wiąże się z opłatami takimi jak np.: składka na fundusz remontowy i większymi wydatkami na ogrzewanie zimą. To w nowym budownictwie raczej się nie zdarza, ponieważ budynki posiadają lepszą izolację cieplna.
Jeśli decydujemy się na inwestycję, musimy wiedzieć, że nowe mieszkanie prawdopodobnie dłużej będzie utrzymywało swoją wartość. Dlatego łatwiej będzie je sprzedać.
W guście właścicieli
Mieszkanie w stanie deweloperskim daje możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Właściciel może je urządzić według własnego gustu. Jeżeli chce skorzystać z pomocy dewelopera, może zdecydować się na opcje „pod klucz”, koszt wykończenia zaczyna się od 500 zł za metr kwadratowy. Lokum z rynku wtórnego wystarczy zazwyczaj odświeżyć przed wprowadzeniem, co wiążę się z mniejszymi kosztami, ale także z rezygnacją z własnej wizji wnętrza mieszkania.
Czytaj również: Jak po zakupie mieszkania lub domu pozbyć się uciążliwych służebności?
TNS Polska w 2015 roku przeprowadziło badania preferencji z zakupu mieszkania. Jak się okazuje ponad połowa Polaków, którzy chcą kupić nieruchomość bierze pod uwagę wyłącznie oferty z rynku pierwotnego. Ankietowani uzasadniają to m.in. tym, że wszystko jest nowe (35%), mieszkanie można samemu urządzić (33%), a budynek jest nowoczesny (28%). Badani docenili także nowoczesną infrastrukturę, niskie koszty utrzymania i możliwość późniejszej sprzedaży mieszkania.
Źródło: Cloud 9 / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
Nie wszędzie warto kupować na rynku wtórnym, teraz ceny są wyrównane a lepiej zawsze mieć nowe mieszkanie niż stare które wymaga stale remontu. Bardzo dobrze wyglądają mieszkanie na osiedlu Bernadowo Park w Gdyni a w Trójmieście trudno znaleźć niedrogie i atrakcyjne mieszkanie.
Moim zdaniem warto odrobinę dopłacić i kupować na rynku pierwotnym, dzięki temu zyskam wyższy standard mieszkania i często też lepszą lokalizację, no Lazurowa 168 na Bemowie, z garażem podziemnym i blisko S8.
ja również zdecydowałam się z moim partnerem na mieszkanie z rynku pierwotnego. Długo szukaliśmy odpowiedniego dewelopera, aż w końcu trafiliśmy na Ronson Development http://ronson.pl/ i kupiliśmy mieszkanie na Woli. Z czystym sumieniem mogę polecić tę opcje i firmę :)
Zdecydowanie na rynku pierwotnym. Zobaczcie, jakie ładne mogą być mieszkania żyrardów sprzedaż i jaka cena fajna jest.
Zdecydowanie lepiej jest kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, w dobrej lokalizacji. Jedna z moich przyjaciółek kupiła teraz bardzo fajne, ustawne mieszkanko na białołęce, na osiedlu ostródzka. Cenowo korzystniej niż w innych dzielnicach, blisko centrum, a dodatkowo jest taka zaleta, że mieszkanie można ciekawie zaaranżować, bo ma dobry układ. W mieszkaniach z rynku wtórnego często jest problem z adaptacją.
Zobacz więcej komentarzy (51) na forum »