Łatwiejsza eksmisja i przywileje dla uczciwych

Łatwiejsza eksmisja i przywileje dla uczciwych

Najem okazjonalny i proponowane preferencje podatkowe to zachęta dla właścicieli lokali do ich zgodnego z prawem wynajmowania i płacenia od tego podatków

Ministerstwo Infrastruktury liczy na to, że dzięki proponowanym zmianom zwiększy się dostępność mieszkań na wynajem, a to z kolei może pozytywnie wpłynąć na sytuację osób poszukujących pracy poza miejscem stałego zamieszkania. Dziś nie dość, że na rynku najmu lokali mieszkalnych działa stosunkowo duża – jak twierdzi resort – szara strefa, to jeszcze wielu właścicieli nie decyduje się na ich wynajem właśnie ze względu na podatki. To ma się jednak zmienić.

 

Łatwiejsza eksmisja

Zachętą do wyjścia z szarej strefy ma być najem okazjonalny. Właściciel mieszkania (a może być nim tylko osoba fizyczna) oddawanego w taki najem będzie mógł zawrzeć umowę na czas określony, nie dłuższy jednak niż dziesięć lat. Zaletą takiej umowy ma być to, że łatwo będzie można eksmitować niechcianego lokatora, bez obowiązku zapewnienia mu lokalu socjalnego czy pomieszczenia tymczasowego. Komornik eksmituje takiego najemcę pod adres przez niego wskazany w umowie najmu.

Proponowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ma stymulować rynek najmu. Wcześniej taką funkcję pełniła ulga na wynajem, która została zlikwidowana w 2000 r.

 

Zgłoszenie do naczelnika

Obecnie podatnicy mają do wyboru ryczałt (8,5 proc. do 4 tys. euro i 20 proc. powyżej tego limitu) lub opodatkowanie na zasadach ogólnych. Mankamentem pierwszego jest brak możliwości zmiany formy opodatkowania najmu w trakcie roku podatkowego (czyli przejścia z ryczałtu na zasady ogólne albo na odwrót). Zmiana jest możliwa dopiero w następnym roku podatkowym. Ci, którzy zechcą przejść z zasad ogólnych na ryczałt, muszą taki zamiar zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia.

Rozliczenie najmu na zasadach ogólnych oznacza z kolei konieczność zapłaty podatku według skali. Wynajmujący ma jednak prawo odliczyć koszty uzyskania przychodu. Może do nich zaliczyć opłatę za media, ubezpieczenie lokalu czy odpisy amortyzacyjne (1,5 proc. w skali roku). Nietrudno więc wyliczyć, że obecnie amortyzacja lokalu trwa 66 lat. Ten czas może się skrócić dzięki przyśpieszonej amortyzacji.

Z dobrodziejstwa ustawy skorzystają jednak tylko ci, którzy zgłoszą zawarcie umowy najmu okazjonalnego urzędowi skarbowemu właściwemu według położenia wynajmowanej nieruchomości.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 373

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >