Łazienka bez barier
Rozwój cywilizacji sprawia, że problemy osób nie w pełni sprawnych komplikują się. Nie w pełni sprawnych, to znaczy nie tylko tych, którzy korzystają z wózków inwalidzkich, ale także osób starszych.
Czytaj dalej
Koncepcja "Łazienka bez barier" pozwala na łatwe skompletowanie łazienki, z której osoby o mniejszej sprawności będą korzystać bezpiecznie i komfortowo. Łazienka bez barier to gotowe propozycje dla obiektów użyteczności publicznej, a także obiektów, w których naturze leży konieczność dostosowania się do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, na przykład szpitali czy ośrodków rehabilitacyjnych.
Podstawowymi elementami wyposażenia „łazienek bez barier” są wyroby ceramiczne oraz uchwyty zaprojektowane tak, aby łatwo mogły z nich korzystać osoby z ograniczoną sprawnością.
Ramiona wspierające podnoszone i stałe, uchwyty i poręcze montowane przy misce ustępowej bądź umywalce pozwalają na samodzielne korzystanie z toalety przez osoby z dysfunkcją narządów ruchu. Specjalne składane taborety ułatwiają korzystanie z kabiny prysznicowej.
Przykładem może być tutaj seria Koło – Nova Top Bez Barier oraz uchwyty firmy Lehnen.
Umywalka
Urządzając taką łazienkę warto zainstalować umywalkę o małej wysokości, ponieważ podjechanie pod nią wózkiem będzie wygodniejsze. Może to być na przykład umywalka Nova Top Bez Barier o wymiarach 64 x 56 cm, która ma, również specjalne wgłębienie ułatwiające korzystanie oraz wyprofilowaną krawędź dającą wygodne oparcie dla łokci. Zastosowanie syfonu podtynkowego zabezpiecza kolana osoby na wózku przed urazami. Dobrym rozwiązaniem jest powierzchnia odkładcza przy umywalce, na której można położyć przybory toaletowe.
W łazience dla osób niepełnosprawnych może być zainstalowana miska ustępowa wisząca lub kompakt. Warto pamiętać o tym, aby odległość od ściany do jej przedniej krawędzi wynosiła 70 cm Umożliwia to równoległe podjechanie wózkiem. Górna krawędź miski ustępowej na wysokości 46 cm, ułatwia przesiadanie – przesuwanie się z wózka, który ma siedzisko na podobnym poziomie. Również osobom ze schorzeniami kręgosłupa lub kolan łatwiej korzystać z podwyższonych misek. Do takiej miski proponowane są specjalne deski sedesowe, ze wzmocnionymi metalowymi zawiasami.
W łazience może być zainstalowana kabina prysznicowa lub wanna.
Wanna powinna mieć antypoślizgowe dno i być stosunkowo płytka. Odpowiednio wyprofilowane wnętrze znacznie ułatwi samodzielną kąpiel osobie starszej lub niepełnosprawnej. Szerszy brzeg wanny znajdujący się od strony łazienki, ułatwi wchodzenie do wanny i zanurzenie się w ciepłej kąpieli.
Źródło: Sanitec Koło / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 178 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 341 Grupa: Porady i op... Dzień dobry wszystkim! Chciałem zarekomendować Państwu fantastyczny sklep internetowy, w jakim odnajdziecie profesjonalne środki czystości, przeznaczone zarówno...
- Jak nie tracić czasu na sprzątanie? Liczba postów: 227 Grupa: Wnętrza Z workami do odkurzacza odkurzanie staje się łatwiejsze i bardziej efektywne. Wymiana worków na czas zapewnia lepsze rezultaty i dłuższą żywotność Twojego sprzę...
- 10 powodów, dla których warto wybrać mop obrotowy... Liczba postów: 3 Grupa: Wnętrza
- Jaki obrus wybrać? Plamoodporne obrusy ozdobą Twoj... Liczba postów: 18 Grupa: Wnętrza Jeśli szukasz fajnych tekstyliów hotelowych, to polecam horecatex https://www.horecatex.pl/kont akt to specjalista w wytwarzaniu tekstyliów dla branży hotelarski...