Łazienka w stylu kwitnącej wiśni

Łazienka w stylu kwitnącej wiśni

Późna jesień i zima to czas wspomagania naszych organizmów witaminami. Cudowne specyfiki z apteki nie zastąpią jednak smaku domowych przetworów. Czy nie przyjemniej spędzić chłodny wieczór pod prysznicem, a później zrelaksować się przy herbacie z dodatkiem konfitury z wiśni? Przywołajmy zatem zapach japońskiej sakury...

Wiśnie kojarzą nam się z majowym pięknem kwitnienia zielonych drzew i zapachem dojrzewających owoców w letni czas sielanki. Jednak mało kto wie, że drzewa wiśniowe były znane na obszarze Środkowego Wschodu już w czasach prehistorycznych. Popularyzację wiśni w Europie zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Do Polski drzewa te dotarły w X wieku.

Wiśnie rosną na całym świecie, w tzw. umiarkowanej strefie klimatycznej. Najliczniejsze skupiska tych drzew można napotkać we wschodniej Azji. Ozdobne gatunki Prunusa najliczniej występują w Japonii, nazywanej Krainą kwitnącej wiśni.

Japonia buduje swój wizerunek na pięknych roślinach wiśni i ich kwiatach. Sakura, bo tak brzmi japońska nazwa ozdobnych drzew, stanowi symbol tego kraju i jest umieszczana na przedmiotach codziennego użytku: zastawach stołowych, materiałach piśmienniczych oraz kimonach. Jest także źródłem natchnienia dla artystów. Bywa kojarzona z samurajami i kamikadze. Śpiewają o niej w pieśniach ludowych i utworach pop. Sakura jest też dosyć popularnym imieniem żeńskim.

Z Sakurą wiąże się ciekawy zwyczaj pielęgnowania i podziwiania piękna połączonego z relaksem. Japończycy uważnie śledzą sakura zensen (tzw. Front Kwitnienia Wiśni), który rozpoczyna się już w lutym w okolicach Okinawy, a na przełomie kwietnia i maja dociera do Kioto oraz Tokio, by w końcu dotrzeć do Hokkaido. Moment kwitnienia witany jest niezwykle entuzjastycznie w parkach i świątyniach. Wraz z rodziną i przyjaciółmi, mieszkańcy Japonii udają się na przyjęcie zwane hanami, połączone z celebracją kwiatów i ich uroku. W kulturze japońskiej kwiat wiśni stanowi bowiem metaforę kruchości i ulotności natury oraz życia ludzkiego. Człowiek powinien sprawiać, by jego życie było piękne niczym kwiat wiśni. By jednak zachować owo ulotne piękno, należy je w sobie odpowiednio pielęgnować.

¬ródłem życia jest woda. Niezbędna do wzrostu i kwitnienia wiśni, zajmuje istotną pozycję również w egzystencji człowieka. Jeśli zatem nie możemy uczestniczyć w japońskich hanach, zadbajmy o azjatycki klimat naszego domu. Spróbujmy połączyć wodę z nutą japońszczyzny. Siła domowego źródła kumuluje się w Kidó, prawdziwie japońskiej propozycji wśród armatury łazienkowej. Pełna harmonii i równowagi formy seria obejmuje baterie wannowe i natryskowe w wariantach natynkowych i podtynkowych oraz baterie umywalkowe i bidetowe. Idealnie dobrane akcesoria – od wieszaka na ręczniki po dozownik na mydło – wręcz emanują optycznym spokojem, delikatnością i subtelnym pięknem. Wyjątkowe wzornictwo Kidó nie tylko przywołuje na myśl oszczędne japońskie formy, ale i urzeka przemyślną geometrią. Łagodne linie naprzemiennie przechodzą z wąskich przekrojów w szerokie, zaś stożkowate kształty wiernie oddają ideę zmysłowego minimalizmu.

Decydując się na serię Kidó, możemy uwiecznić urok Kraju kwitnącej wiśni w naszej łazience. Możemy zaaranżować jesienną kąpiel w sposób perfekcyjny i miły dla oka.
A gdy dni staną się jeszcze bardziej mroźne... po relaksującym pobycie w łazience, warto sięgnąć po odrobinę nalewki, lampkę brandy lub likieru maraskino, do produkcji których wykorzystuje się wiśnie. Wszak nic nie wzmacnia tak jak duża dawka witamin A i C zawartych w tych owocach...


 

Źródło: iN PLUS Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19451 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >